רונן בר, ראש השב"כ הבא
צילום: קובי גדעון/ לע"מ

הממשלה אישרה: רונן בר הוא ראש השב"כ הבא

בר, נשוי ואב לשלושה, שירת בצה"ל כלוחם בסיירת מטכ"ל, ולאחר מכן התגייס לשב"כ. בצאתו מהבית הודה לרה"מ: "מחכה להתחיל לעבוד עם העובדים המצוינים שלנו". בנט: "רונן הוא לוחם אמיץ ומפקד נועז, בטוח שהוא יצעיד את השירות קדימה לפסגות חדשות"
גילי כהן, איתי בלומנטל ומיכאל שמש
11 באוקטובר 2021
13:29

הממשלה אישרה היום (שני) את מינויו של רונן בר, סגנו של ראש השב"כ היוצא נדב ארגמן, לתפקיד ראש הארגון הבא. המינוי ייכנס לתוקף ביום חמישי הקרוב. עם צאתו הבוקר מביתו אמר בר לפני אישור מינויו: "בואו נחכה שהממשלה תאשר לי להוריד את הר'- ולחזור לשם המלא שלי. אני מודה לראש הממשלה על האמון והגיבוי. אני מחכה להתחיל לעבוד עם העובדים המצוינים שלנו. יש לי עוד יום עבודה ארוך".

ראש הממשלה נפתלי בנט אמר לאחר אישור המינוי של בר: "רונן הוא לוחם אמיץ ומפקד נועז, שעסק לאורך כל חייו במשימה העליונה מכולן - הגנה על ביטחון ישראל. הוא סיכן את חייו לא פעם למען המולדת. רונן צמח בשורות הארגון ושירת בו בשורה של תפקידים שונים, בהם תרם תרומה כבירה לשמירה על ביטחון המדינה ואזרחיה. עם כניסתו כעת לתפקיד ראש השב"כ, אני בטוח כי הוא יצעיד את השירות קדימה לפסגות חדשות של עשייה ומצוינות". 

גם שר הביטחון בני גנץ בירך את ראש השב"כ הנכנס: "רונן, בשמי ובשם כל מערכת הביטחון, בהצלחה. אנו מכירים שנים ארוכות, ואני בטוח שתבצע את תפקידך במסירות, במקצועיות, ובממלכתיות ותביא את הארגון לשיאים חדשים. בשנים האחרונות, שיפרנו משמעותית את זה שיתוף הפעולה הבין-ארגוני, וביחד נמשיך ונפעל כאגרוף אחד נגד הטרור ולמען ביטחון ישראל".

מסיירת מטכ"ל, דרך "קפה בגדד" ועד הפיקוד על הארגון 

בר, בן 55, נשוי ואב לשלושה, בוגר תואר ראשון במדעי המדינה ופילוסופיה מאוניברסיטת תל אביב, ותואר שני במנהל ציבורי מאוניברסיטת הרווארד, במסגרת קרן וקסנר. הוא התגייס לצה"ל בשנת 1983 ושירת בסיירת מטכ"ל. לאחר שחרורו בשנת 1987 היה שותף עם חברים מהסיירת ב"קפה בגדד" בתל אביב. לשב"כ התגייס בשנת 1993, שלוש שנים לאחר מכן כבר מונה למפקד מבצעי שטח. ב-2001 התמנה לסגן ראש יחידת המבצעים המיוחדים וארבע שנים אחר כך מונה לראש היחידה.

ב-2011 שימש כראש אגף המבצעים, תפקיד אותו מילא כחמש שנים. ב-2016 מונה לראש אגף המטה בשירות, והחל מ-2018 שימש כסגן ראש השב"כ והאחראי על הפעילות האופרטיבית. לאורך השנים הוענקו למבצעים שהוביל בר וליחידות שעמד בראשן כמה פרסי ביטחון.

ביום שישי האחרון הוועדה למינוי בכירים אישרה את מינויו של בר לתפקיד. היא התכנסה כדי לדון במכתב שנשלח לחבריה בעילום שם, ובו טענות למעשים לא הולמים שביצע לכאורה. בר התייצב בפני הוועדה יחד עם ראש השב"כ נדב ארגמן. ארגמן כתב: "מאמין ביושרו וערכיו, יוביל את השירות במקצועיות".

מהוועדה נמסר: "לאחר בדיקת המידע שהובא בפניה, לא נמצא פגם בטוהר מידותיו של המועמד, ולא בשיקולים שעמדו בבסיס ההחלטה למנותו". לדברי בר, המכתב האנונימי נשלח בפעם הראשונה כבר לפני כשלוש שנים, וכעת הופץ בתפוצה רחבה כדי לסכל את מינויו.