גאנם ג'בארין

אח של הנרצח מאום אל פחם: "הוא התלונן ובמשטרה לא עשו כלום"

ד"ר אברהים ג'בארין, שאחיו הצעיר גאנם נפטר אמש לאחר שנורה ביציאה ממסגד, סיפר לכאן רשת ב שאחיו היה מודע לאיומים ופנה למשטרה: "נתתי את השמות, לא שמעתי שהלכו לעצור את היורה"
בחצי היום
11 באוקטובר 2021
07:10
עודכן ב 14:38

מעגל הדמים בחברה הערבית: בבוקר לאחר שהתבשר על מות אחיו, התראיין ד"ר אברהים ג'בארין לאסתי פרז בכאן רשת ב וטען כי אחיו גאנם כבר הותקף, התלונן למשטרה בצירוף ראיות והתוקפים לא טופלו. "אחי מסוכסך עם אנשים שמוכרים למשטרה. הכול מתועד, מוקלט, הוא התלונן ולא נעשה דבר", סיפר.

האזינו לריאיון עם ד"ר איברהים ג'בארין

גאנם ג'בארין, עורך דין תושב אום אל פחם בן 43, נורה ביום שישי האחרון כשיצא ממסגד בעיר. הלילה (שני) הוא מת מפצעיו בבית החולים העמק בעפולה והותיר אחריו שתי ילדות ותינוק. אברהים, רופא משפחה בכללית, סיפר כי אחיו ניסה להתגונן מפני היורה והצליח להכות אותו בפניו, אך נורה 14 פעמים ומת. 

לפי ג'בארין, פרט זה אמור היה להקל על השוטרים למצוא את התוקף, אבל טרם בוצעו מעצרים. "אומרים שלא משתפים אצלנו פעולה, אבל אני נתתי שמות.  אמרתי מי הרוצח. מי שירה באח שלי פצוע בפנים, יש לו שיניים שבורות אבל לא שמעתי שהולכים לעצור אותו". 

סגלוביץ': מעצרים מנהליים לא יהיו כלי במאבק בפשיעה

הממונה על המאבק בפשיעה בחברה הערבית, סגן השר לביטחון הפנים יואב סגלוביץ', התראיין ל"בחצי היום" ושלל את הפרסום בכאן 11 לפיו המשטרה מעוניינת לעשות שימוש במעצרים מנהליים כחלק מהמאבק. סגלוביץ' אמר גם שהשב"כ יסייע במאבק רק במקרים בהם חוק השב"כ יאפשר זאת. 

האזינו לריאיון עם יואב סגלוביץ'

סגלוביץ' טען שעיקר העבודה שלו היא בגיבוש תוכנית שתתחיל לפעול אחרי אישור התקציב. בנוסף מנה סגן השר צעידים חקיקתיים עליהם הוא שוקד: "היום עולה לקריאה ראשונה עונש מינימום בנשק. הולך להיות גם עונש מינימום בדמי חסות. נחוקק עילה להארכת מעצר עד תום ההליכים בעבירות נשק. הולך להיות שינוי בכל הקשור לחברות השמירה. כל זה נעשה בהליך מהיר".

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הבהיר בוועדת השרים למאבק בפשיעה בחברה הערבית כי לא ניתן להשתמש בכלי של מעצר מנהלי למלחמה בפשיעה פלילית. עוד הבהיר היועץ כי מעצר מנהלי הוא כלי של מלחמה במובן של טרור, פשיעה לאומנית או עימות מזוין - ולא פשיעה פלילית. תיקון חקיקה שמאפשר מעצר מנהלי עלול להיות בעייתי מהרבה בחינות - בהן פגיעה בסמכות השב״כ. גם סגן השר לביטחון הפנים, יואב סגלוביץ', שמונה לפרוייקטור מטעם הממשלה למאבק בפשיעה בחברה הערבית,  אמר כי נושא מעצרים מנהליים ומניעת מפגש עו״ד-לקוח אינו נמצא על סדר היום.

אתמול פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי המשטרה דורשת, בצעד חסר תקדים, להשתמש במעצרים מנהליים כחלק מהמאבק בפשיעה בחברה הערבית. במסגרת התוכנית, שנידונה בתקופה האחרונה בין המשטרה, משרד המשפטים והיועץ המשפטי לממשלה – מעצרים מנהליים יבוצעו על ידי המשטרה נגד חשודים ברצח או חשודים שבכוונתם לבצע רצח. גורמים המעורים בפרטים אמרו כי מטרת היוזמה היא להעניק למשטרה את הכלים למנוע מקרי רצח שיש לגביהם ודאות שהם עלולים להתרחש.