ארץ עיר

מסע בין עיריות ואבסורדים: מה קורה בפריפריות?

בערי פריפריה שרחוקות מעין התקשורת, נחשפות תופעות שונות, משונות וגם מטרידות. מאופוזיציה מושתקת שנאסר עליה להתבטא בקריית אתא ועד חבר ועדת ביקורת שלא יודע מי היו"ר שלו, בטירת הכרמל • ארץ עיר - הג'ונגל המוניציפלי שכדאי להכיר
אורן אהרוני
12 באוקטובר 2021
01:19
עודכן ב 22 מרץ 00:19

אנחנו יודעים הרבה על הערים הגדולות בישראל. תל אביב, ירושלים וחיפה, למשל, נמצאות כל הזמן בכותרות ותחת מעקב התקשורת. אבל מה לגבי הערים בפריפריה? פה הסיפור שונה. מה אנחנו יודעים בכלל על קריית אתא או על ירוחם?

מסע בג'ונגל המוניציפלי הישראלי בין ערי פריפריה שרחוקות מעין התקשורת חושף תופעות מוניציפליות שונות ומשונות - חלקן יכולות אפילו להצחיק, אבל הן בעיקר מטרידות.

בפרק הראשון יצאנו לקריית אתא, בה ראש העירייה יעקב פרץ נמצא בתפקיד כבר 25 שנה. עיר בה נבנה בניין עירייה חדש בעלות של יותר מ-130 מיליון שקלים, בפרויקט שתוקצב בתחילה ב-50 מיליון שקלים. בניין שיו"ר האופוזיציה, הילה רובין שלם, אינה רשאית להיכנס אליו בלי אישור, אף שעל פי חוק היא אמורה לקבל בו חדר. גם לעשרות שאילתות והצעות לסדר שהיא מעלה היא אינה זוכה לתשובות. אריה נחום מסיעת העבודה, החברה בקואליציה, הגדיל לומר ש"האופוזיציה חלשה מאוד", והוסיף: "לא הייתי נותן להם להתבטא. איך אומרים? הם מתבטאים יותר מידי".

לא רחוק מבניין העירייה, נמצא "מגדל פיזה" של קריית אתא - שלושה בניינים צמודים זה לזה שנראה כי עומדים לפני קריסה. הבניינים שקועים ועומדים באלכסון, עם בקע ברוחב 33 ס"מ, קירות וגג מלאים בסדקים. למרות פניות של התושבים לעירייה ולמשרד הבינוי והשיכון, העירייה דרשה לפנות את התושבים ונתקלה בהתנגדות בית המשפט. אך גם לעירייה יש מה לעשות - באמצעות תוכנית התחדשות עירונית.

לדברי דוברת העירייה, תוכנית המתאר העירונית החדשה נמצאת בשלבים סופיים, אך למנהלת ההתחדשות במשרד השיכון אין תוכנית כזו בצנרת. כמה רחובות ליד בניין העירייה המפואר, נמצאת לשכת הרווחה של העירייה, שלא הועברה לבניין החדיש ואף איננה מונגשת.  

פרק 1: למה בעיריית קריית אתא סותמים לאופוזיציה את הפה?

בפרק השני, מיכאל כהן, חבר באופוזיציה של עיריית טירת הכרמל, ממשיך לנסות להיכנס לבניין העירייה - אחרי שכבר לפני חודש משרד הפנים הודיע לראש העירייה אריה טל, שאסור למנוע מחבר מועצה כניסה. כהן, שביקש להיות יו"ר ועדת ביקורת, לא יכול לעשות זאת, כי אין לו גישה. את התפקיד ממלא בינתיים, כך נראה, מי שכאילו באופוזיציה ומוגדר כמי שנותן רשת ביטחון לקואליציה, כך הסביר מוריס אסייג, סגנו וממלא מקומו של אריה טל, ראש העיר העסוק.

פרק 2: חברי ועדת ביקורת - שלא יודעים מי היו"ר

בפרק השלישי - ראש עיריית פתח תקווה החליט לפרסם את שמו בכל פינה בעיר, למרות פסיקות קודמות של בית המשפט. הוא גם מנהל עשרות קבוצות וואטסאפ של תושבים ומי שלא מוצא חן בעיניו מוסר מהקבוצה. האופוזיציה מנסה להילחם - אבל מושתקת.

פרק 3: ראש העיר שלא מפספס הזדמנות ליחסי ציבור

בפרק הרביעי הגענו לעירייה ובה ראש עיר מסובך בפלילים, אין מנכ"ל ומהנדס, בלי דוחות ביקורת ועם חשב מלווה כבר 17 שנים. אור עקיבא היא עיר בקריסה, עם הרבה מאוד זבל ברחובות. והכי עצוב – שלא נראה שלמישהו אכפת. 

אור עקיבא - עיר בלי ראש | עוד יום

פרק 4: תחת חקירות, עם הרבה זבל ובלי תקציב - העיר שמתנהלת בכאילו

בפרק החמישי הבאנו הקלטות של ראש עיריית פתח תקווה, רמי גרינברג, שגילה שדירה בעיר הושכרה לשישה עובדים זרים עם אישורי שהייה. הוא שלח לשם בלילה פקחים, התקשר באופן אישי לבעל הנכס, ניסה לשכנע אותו להוציאם, ואחרי שנתקלה בסרוב החליט לשנות את סיווג הדירה למלונית, כדי שבעל הנכס ישלם יותר ארנונה.

פרק 5: מה קורה כשראש העיר מגלה שדירה הושכרה לעובדים זרים?

בפרק השישי הצפנו לקריית מוצקין, שם ישיבות העירייה מנוהלות בצעקות, חברי המועצה מאוימים, האופוזיציה נרמסת - ועננה פלילית כבדה אחת מרחפת מעל ראש העירייה ב-30 השנים האחרונות, שגייס לעיר שחקן חיזוק – סגן, שהיה בכלל מועמד לראשות עיריית רמלה. כל הבלגן הזה מתבצע, כמובן, על חשבון התושבים.

פרק 6: איומים, צרחות ורמיסת האופוזיציה - הטלנובלה של עיריית קריית מוצקין

לתגובה המלאה של עיריית מוצקין

בפרק השביעי הגענו לעפולה. בבירת העמק מכהן אבי אלקבץ כראש העיר. לצד העיסוק המכובד, הוא מחזיק גם בחברת בנייה, שבנו הוא המנכ"ל שלה. זה לא מונע ממנו לבקש היתרים בשם החברה, לקבלם, לשווק פרויקטים שלה ולפתח שכונות בהן היא בונה.

פרק 7: ראש עיר או בעלי חברת בנייה? מסתבר שאפשר גם וגם

לתגובה המלאה של עיריית עפולה

הפרק השמיני הוא על יואל גמליאל, אחיה של השרה לשעבר גילה גמליאל, הוא ראש מועצת גדרה. לגמליאל יחסים מורכבים עם ביקורת. ממבקר העירייה, למשל, הוא מונע מידע והוא שלח אותו לעבוד ממשרד במקלט. מהעיתונות שמבקרת אותו הוא מנע תקציבי פרסום, וכשחברי מועצה מעיזים לצלם בישיבות המועצה, הוא מזמין משטרה כדי להוציא אותם בכוח. גם כשאנחנו ניסינו להגיע אליו לפגישה - הוזמנה לנו משטרה.

פרק 8: השתקת הביקורת והמבקר שנשלח למקלט: מה קורה בגדרה?

לתגובה המלאה של מועצת גדרה

בפרק התשיעי הגענו למגדל העמק, עירייה בראשה מכהן אלי ברדה כבר 23 שנה. בתקופת הבחירות הוא מבטיח לתושבים ניסים ונפלאות. הקמת איצטדיון כדורגל, הקמת קאנטרי חדש, מוזיאון מייסדים - על כל אלה הונחו אבני פינה ונגזרו סרטים. אבל ראש העיר חי בסרט, וכל אלה לא קמו עד היום. אז מה כן הוקם? כביש חדש, בשכונה חדשה, המוביל עד לווילה של לא אחר מאשר ראש העיר עצמו. 

פרק 9: ההבטחות שנגנזו והכביש הפרטי לווילה - מה קורה במגדל העמק?

לתגובה המלאה של עיריית מגדל העמק

בפרק העשירי חוזרים לעיריית עפולה. לפני חודש סיפרנו לכם שראש העיר, אבי אלקבץ, הוא לא רק ראש העיר, אלא גם הבעלים של חברת נדל"ן שבונה ומשווקת דירות בעפולה. בשבועות האחרונים הגיעו עוד עדויות על קשרים נדל"ניים בין בכירי העירייה למקורבים, על מהנדס העיר לשעבר שחתם על היתר לבני משפחתו, ועל הקלות שקיבלו מיזמים קבלניים של ראש העירייה.

פרק 10: מסחרה וערבוב של אינטרסים – חוזרים לעיריית עפולה

לתגובה המלאה של עיריית עפולה

בפרק 11 הגענו לאופקים, שם נחנך אזור תעשייה חדש בעשרות מיליונים - פעמיים - ובשמות שונים. קרקעות הוקצו לכאורה ללא קריטריונים למקורבים וגם לפעילי ליכוד. למעלה מ-20 תלונות הוגשו למשטרה נגד ראש העיר איציק דנינו, שבמקרה רעייתו היא גם מנהלת במתנ"ס העירוני. הנה למה כדאי להיות מקורבים לראש עיריית אופקים.

פרק 11: אזור התעשייה באופקים שנחנך פעמיים – והוקצה למקורבים

לתגובה המלאה של עיריית אופקים

בפרק 12 אנחנו מבקרים בנשר, העיר בכרמל שנמצאת בשנים האחרונות בהתפתחות נדל"נית גדולה עם פרויקטים בשווי מיליארדי שקלים. מאחורי הקלעים של חלק מאותם פרויקטים עומדים חברי נפש של בכירי העירייה, ויזמים שתרמו לראש העיר רועי לוי בקמפיין הבחירות.

פרק 12: קשרי החברות בין בכירי עיריית נשר ליזמים בעיר

לתגובה המלאה של עיריית נשר

בפרק 13 הגענו לחיפה. איך גזבר העירייה לשעבר, שבאותו הזמן היה גם חבר דירקטוריון מפעל הפיס, זכה במיליון שקלים – בהגרלה? וגם, ראש העירייה ששכרה חברת חקירות פרטית לטענת האופוזיציה כדי לרגל אחריהם.

פרק 13: הטבות למשפחה ומיליון בפיס: מה קורה בעיריית חיפה?

בפרק 14 הגענו לנצרת. בלב אחת הערים החשובות בעולם הנוצרי שאליה מגיעים מאות אלפי תיירים בשנה, קמים אתרי זבל פיראטי בכל יום סמוך לבתי התושבים. אז למה בעירייה מדחיקים?

פרק 14: איך הפכה נצרת למזבלה אחת גדולה?

לכבוד פרק 15 החלטנו שצריך להרחיב את היריעה - ולהאיר את המקומות בהן השחיתות נמצאת ברשויות הערביות בצפון, שם מצאנו היעדר פיקוח משווע וחמולות ששולטות בעניינים. משנת 1999 בבית ג'ן יש מבקר עירייה שהגיש עד כה דוח אחד בלבד; בכפר יאסיף מנסים לחפש אחד – אבל אין מי שעומד בתנאי המכרז; ו-13 קרובי משפחה של מנכ"ל עיריית עראבה עובדים גם הם בעירייה. ואיפה משרד הפנים בכל הסיפור הזה? לא ממש קיים.

פרק 15: עם מינוי מקורבים ואפס פיקוח - למה בבית ג'ן אין דוחות מבקר?