פוטין ובנט
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90 • אי-פי

ראש המוסד לשעבר בביקורת על בנט: "האמירה שאיראן במצב טוב מבעבר – לא נכונה"

יוסי כהן: איראן אפילו לא קרובה להשיג נשק גרעיני • כפי שפורסם בכאן חדשות: בנט ייפגש בשבוע הבא עם פוטין בסוצ'י. זה יהיה המפגש הראשון בין המנהיגים, שיתקיים בצל המתיחות מול איראן
גילי כהן
12 באוקטובר 2021
13:09
עודכן ב 14:11

ראש המוסד לשעבר יוסי כהן מתח היום (שלישי) ביקורת על ראש הממשלה בנט, ואמר כי האמירה לפיה איראן בנקודה מתקדמת יותר מכפי שהייתה בעבר - לא נכונה. בכינוס של ה"ג'רוזלם פוסט" התייחס ראש המוסד לשעבר לפעילות העשרה האיראנית אומר כי "איראן עד היום, עד 2021 אפילו לא קרובה להשיג נשק צבאי גרעיני. או יכולת גרעינית, לא קרובה מאשר הייתה בעבר וזה בגלל פעילות מתמשכת שנעשתה על ידי 'כוחות מסויימים' בעולם".

"האמירה לפיה איראן במצב טוב מאשר הייתה בעבר, לידיעתי, המבוססת על חומרי מודיעין שקראתי לפני מספר חודשים - זו אמירה לא נכונה. לאיראנים יש פחות יכולת לעשות דברים מאשר היה להם בעבר. יש להם פחות תמיכה בינלאומית למה שהם עושים", הוסיף כהן. 

‏רק ביום ראשון אמר ראש הממשלה נפתלי בנט לקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל: "בשלוש השנים האחרונות האיראנים עשו קפיצה ענקית קדימה ביכולת ההעשרה הגרעינית שלהם. תכנית הגרעין האיראנית בנקודה הכי מתקדמת. העולם ממתין האיראנים מושכים זמן והצנטריפוגות מסתובבות. האחריות היא על ישראל ,לוודא במעשים ולא בנאומים, שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני לעולם". 

מוקדם יותר אמר בנט בוועידה: "איראן מפרה את ההתחייבויות שלה לסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית. אנחנו לא עומדים לחכות. אני מצפה שהמעצמות יקחו את טהראן למועצת הביטחון, כדי שתיקח אחריות. זה יהיה המסלול השלומני, יש גם מסלולים אחרים". 

ראש הממשלה נפתלי בנט ייפגש ביום שישי הבא עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בסוצ'י שברוסיה - כך הודיעו היום בלשכתו של בנט ובקרמלין. זה יהיה המפגש הראשון בין המנהיגים, שיתקיים בצל המתיחות מול איראן. בנט ופוטין ידונו בשורת נושאים מדיניים, ביטחוניים וכלכליים הנוגעים לשתי המדינות. 

בשבוע שעבר דווח בכאן חדשות על מגעים מתקדמים לקיומה של פגישה בין המנהיגים. ישראל למעשה מנהלת מעין בליץ דיפלומטי לקראת מה שנראה כמו חזרה למשא ומתן של המעצמות עם איראן. 

ביום ראשון הגיעה לישראל קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל לביקור אחרון, לפני שתסיים את תפקידה. בזמן מסיבת עיתונאים שערכה עם בנט אמרה מרקל: "יש לעשות הכול כדי למנוע מאיראן גרעין. טהראן לא נותנת שום סימן שהיא רוצה להתחיל בשיחות הגרעין, וזה מה שיכריע. אני רואה גם אחריות רוסית בכל הנוגע לגרעין האיראני".

בישיבת ממשלה מיוחדת שבה השתתפה מרקל, ראש הממשלה אמר: "העולם ממתין, האיראנים מושכים זמן והצנטריפוגות מסתובבות. האחריות המוטלת על ישראל - לוודא במעשים שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני לעולם. נשק גרעיני בידיו של משטר קיצוני ואלים כזה ישנה את פני האזור ואת פני העולם".