-

אדריכל הבריחה מהכלא: "15 שנה לא חפרתי כי מצבנו היה טוב"

זה מה שסיפר לחוקריו מחמוד עארדה, המחבל שיזם את הבריחה מכלא כלבוע, חפר את המנהרה ופיקד על המבצע • בחקירת שב"כ עלה גם שאם לא היו נתפסים, ולא היו מוצאים מקלט ברשות הפלסטינית - האסירים הנמלטים שקלו לבצע פיגוע
כרמל דנגור
12 באוקטובר 2021
19:55

קצת יותר מחודש אחרי הבריחה מכלא גלבוע, בחדשות הערב מפורסמת היום (שלישי) עדותו של אדריכל הבריחה, מחמוד עארדה, מבכירי מחבלי הג'יהאד האסלאמי שבבתי הכלא בישראל. עארדה, שיזם, תכנן ופיקד על מבצע הבריחה מהכלא השמור בישראל, סיפר לחוקריו בשב"כ מדוע החליט לחפור את המנהרה, וכיצד עשה זאת מתחת לאפם של הסוהרים והמודיעין במשך לא פחות מתשעה חודשים.

- עארדה: "התחלתי לחפור ב-14.12.20. זה יום כמו שנולדתי בו מחדש. באותו יום היה 'טיפול שורש' - החיפוש הכי קשוח בכלא. עברתי לתא 5, שהיה קרוב יותר לחומת הכלא מהתא הקודם, ואז התחלתי לחפור"
- חוקר: "איך הזזת את הבלטה?"
- עארדה: "את השלב הזה עשיתי לבד. אמרתי לבחורים בתא שאני עושה מחבוא לטלפונים - והייתי מוציא את הבחורים מהתא בזמן החפירה. השארתי רק אחד מהם כשומר"

עארדה סיפר כי הקפיד לא לחפור את המנהרה באמצעות כפיות, כי פחד שאחרי הבריחה שב"ס ימנע משאר האסירים להשתמש בהן.

- חוקר: "באילו כלים חפרת?"
- עארדה: "לפני כמה זמן החליפו את הארונות בתאים לארונות ברזל. בזמן ההחלפה נפלה חתיכת ברזל בצורת משולש מפינת אחד הארונות. הסוהרים לא שמו לב. היה לי גם בורג לפריצת מתכת שמצאתי בחצר הכלא, הוא כמו סכין. השתמשתי באבן גדולה כפטיש, ובבורג כאזמל. השלב הראשון לקח כ-60 יום. ידעתי מה יש מתחת לתאים בגלל שבעבר ניסיתי לחפור מנהרה לבריחה מכלא שאטה"
- חוקר: "יש לך ניסיון בחפירת מנהרות?"
- עארדה: "חפרתי בכלא שאטה בשנת 2014 - ושם תפסו אותי. גם שם חפרתי מתחת לשירותים. אני כבר 15 שנה יודע שמתחת למקלחות בכל התאים הרצפה חלשה ואפשר לחפור מנהרה, אבל לא עשיתי כלום כי מצבנו היה טוב. היו אוניברסיטה, אוכל טוב, ביקורים ופלאפונים, והפוליטיקאים לא התערבו בחיי האסירים. רק כשהתנאים הורעו, התחלתי לחשוב על בריחה. תמיד אומרים שכל פוליטיקאי יהודי צריך להעניש את האסירים כדי להיבחר לכנסת"
- חוקר: "לא פחדת שיתפסו אותך חופר את המנהרה?"
- עארדה: "לא. מה היו עושים לי? היו מענישים אותי כמה שנים? אני גם ככה מאסר עולם. אין לי מה להפסיד"
- חוקר: "מה היה האורך של המנהרה?"
- עארדה: "לא יודע בדיוק, זחלנו על הבטן. אולי 25 מטרים. חפרנו מתחת לארבעה חדרים עד היציאה"
- חוקר: "מתי סיימתם לחפור?"
- עארדה: "יום לפני שברחנו"
- חוקר: "איך ידעת שזה הסוף?"
- עארדה: "ראיתי את השמש וכך הבנתי שזה הסוף"

עוד סיפר עארדה כי תכנן להשאיר מכתב בכלא, לפני הבריחה, אך לא הספיק. לעומתו, על אסירים נמלטים אחרים נמצאו פתקים ובהם ציור של ארץ ישראל, ולפי הערכת המשטרה גם שרטוט סכמטי של מבנה הכלא.

- עארדה: "רציתי לכתוב שאני מצטער על כל הסוהרים ואנשי הסגל. הם מתנהגים טוב, אבל מבצעים הוראות של פוליטיקאים. רציתי לכתוב שאנחנו הולכים לרשות הפלסטינית ושלא יענישו את האסירים, כדי שלא ניאלץ לעשות משהו"
- חוקר: "מה הכוונה ב'לעשות משהו'?"
- עארדה: "פחדתי שניאלץ לבצע פיגועים אם יענישו את האסירים בבתי הכלא"

בליל הבריחה, עארדה היה האחרון להיכנס למנהרה מבין ששת הנמלטים.

- חוקר: "בזמן שחיכית לתור שלך, מישהו מהסוהרים עבר ליד התא?"
- עארדה: "רק עברו במסדרון, אבל לא בדקו. הם האירו על התא בפנס, אבל לא חשדו במשהו"

הוא סיפר כי ידעו שיש מגדל שמירה ביציאה מפיר המנהרה, ובכל זאת - לקחו את הסיכון ונמלטו.

- חוקר: "לא פחדתם שבמגדל יהיה סוהר?"
- עארדה: "ראינו שלפעמים יש שם סוהר ולפעמים לא. הייתה לנו תוכנית וזה לא השפיע עלינו"

בסופו של דבר, עארדה ושותפו יעקוב קאדרי הגיעו לנצרת. הם ניזונו מאוכל שמצאו באשפה, ותכננו אפילו לעבוד בעיר לזמן מה, עד שהמצב יירגע. אחר כך, תכננו להגיע לג'נין - מה שלא קרה. השניים היו הראשונים שנתפסו, חמישה ימים אחרי הבריחה.

מחבל אחר בחקירתו: הייתה נכונות לבצע פיגוע אם לא נזכה להגנה מהרשות הפלסטינית

בתוך כך, בחקירתו בשטח של יעקוב קאדרי, אחד משני האסירים הראשונים שנתפסו, הוא סיפר לחוקר שב"כ כי התכנון המקורי של האסירים היה להיכנס למחנה הפליטים בג'נין, שם זביידי ינסה לארגן עבורם "מעצר הגנתי", כלומר חסות מהרשות הפלסטינית. במקרה שזה לא היה עובד, קאדרי סיפר שהאסירים הביעו נכונות לבצע פיגועים נגד אזרחים או נגד הצבא, ולמות כשאהידים. לא היה מדובר בתוכנית מפורטת או מבוססת, ובסופו של דבר ששת הנמלטים לא הואשמו בתכנון פיגוע או בעבירות ביטחון אחרות.

אתמול פורסם בחדשות הערב תיעוד בלעדי ממצלמת האבטחה הקבועה בחומת בית הכלא, שהצליחה לתעד את ששת האסירים יוצאים מפתח המנהרה - ונמלטים לחופשי, אבל הסוהרים, כזכור, נמנמו. רק שעה וחצי אחרי הבריחה, תועדו אנשי שב"ס סורקים במקום בפנס.

עוד פורסמו תמלילי חקירותיו של זכריה זביידי, שמסביר מדוע צורף לבריחה, ולמה לא יכול היה לסרב ל"כלוב ציפורים" שהדלת בו נפתחה מאליה. זביידי הוא השם הבולט מבין האסירים שנמלטו. לשעבר מפקד גדודי חללי אל אקצא של פת"ח בג'נין, ואחד מסמלי האינתיפאדה השנייה.