ייפגשו לראשונה. בנט ופוטין
צילומים: אי-פי; יונתן זינדל, פלאש 90

ישראל דורשת: דד-ליין לחידוש השיחות עם איראן

ביום שישי הבא רה"מ בנט ייפגש בפעם הראשונה עם הנשיא פוטין ברוסיה - שתומכת בחזרה של איראן וארה"ב להסכם הגרעין – בלי שינוי במסמך
גילי כהן
12 באוקטובר 2021
21:19

ישראל דוחפת לקצוב בזמן את המגעים לחידוש המשא ומתן עם איראן וסבורה כי הזמן דוחק, בעוד האיראנים ממשיכים בפעילותם, כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב. ראש הממשלה מקדם הצעה לפעול במועצת הביטחון של האו"ם נגד ההפרות האיראניות באשר להתחייבויותיה לסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית.

אחת השאלות שניצבות לקראת חידוש המשא ומתן היא אם הדיונים יחודשו מהנקודה בה הם הופסקו, למרות חילופי השלטון באיראן. רוסיה, למשל, תומכת בחזרה של איראן וארצות הברית להסכם הגרעין ללא תוספות או שינוי במסמכי ההסכם. בימים הקרובים צפויה להגיע משלחת של האיחוד האירופי לטהראן, שם ייתכן כי יוכרז על חידוש השיחות.

על רקע המתיחות מול איראן, ראש הממשלה נפתלי בנט ייפגש ביום שישי הבא עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בסוצ'י שברוסיה, כך הודיעו היום בלשכתו של בנט ובקרמלין. זה יהיה המפגש הראשון בין המנהיגים. בנט ופוטין ידונו בשורת נושאים מדיניים, ביטחוניים וכלכליים הנוגעים לשתי המדינות.

בשבוע שעבר דווח בכאן חדשות על מגעים מתקדמים לקיומה של פגישה בין המנהיגים. ישראל למעשה מנהלת מעין "בליץ" דיפלומטי לקראת מה שנראה כמו חזרה למשא ומתן של המעצמות עם איראן.

ביום ראשון הגיעה לישראל קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל לביקור אחרון, לפני שתסיים את תפקידה. בזמן מסיבת עיתונאים שערכה עם בנט אמרה מרקל: "יש לעשות הכול כדי למנוע מאיראן גרעין. טהראן לא נותנת שום סימן שהיא רוצה להתחיל בשיחות הגרעין, וזה מה שיכריע. אני רואה גם אחריות רוסית בכל הנוגע לגרעין האיראני".

בישיבת ממשלה מיוחדת שבה השתתפה מרקל, ראש הממשלה אמר: "העולם ממתין, האיראנים מושכים זמן והצנטריפוגות מסתובבות. האחריות המוטלת על ישראל - לוודא במעשים שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני לעולם. נשק גרעיני בידיו של משטר קיצוני ואלים כזה ישנה את פני האזור ואת פני העולם".