שרן השכל ומנסור עבאס
מתוך ערוץ הכנסת

בתמיכת רע"ם: חוק הקנאביס אושר בקריאה טרומית

יו"ר רע"ם מנסור עבאס: "החלטנו לתת הזדמנות בקריאה טרומית לחוק, אם הוא לא ישונה ויעסוק רק בעניינים רפואיים - נצביע נגד" • לדרישת רע"ם: בתקווה חדשה הסכימו להסיר מהחוק כל סעיף "לא רפואי" • סמוטריץ' תקף ח"כים ברשימה המשותפת: "אתם פה כי בן גוריון לא גמר את העבודה ולא זרק אתכם ב-48'" •
זאב קם, יערה שפירא וסולימן מסוודה
13 באוקטובר 2021
08:26
עודכן ב 22:38

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) את חוק הקנאביס בקריאה טרומית. לפי הצעת החוק שהגישה ח"כ שרן השכל מתקווה חדשה, יותרו גידול, ייצור, הפצה והחזקה של קנאביס לצורך רפואי. ברע"ם, שהתנגדו תחילה לחוק, החליטו לאפשר את קידומו. היום פורסם בחדשות הערב בכאן 11, כי תקווה חדשה הסכימה לדרישת מפלגתו של מנסור עבאס להסיר מהחוק כל סעיף שלא מתייחס לעניינים רפואיים, לקראת קידום החקיקה.  

יו"ר רע"ם, מנסור עבאס, נאם בערבית מעל בימת הכנסת ואמר: "החלטנו לתת הזדמנות בקריאה טרומית לחוק הקנאביס. אחר כך נפעל לתקן אותו כדי שיעסוק בעניינים רפואיים. אם הוא לא ישונה ויעסוק רק בעניינים רפואיים - נצביע נגד".

המרכז לפסקי הלכה של התנועה האסלאמית אמר לאחר אישור החוק: ״לא ניתן לקבל את חוק הקנאביס בנוסח הנוכחי וצריך לתקן אותו. על רע״ם לשנות את החוק בקריאות הבאות כך שהוא יעסוק רק בענינים רפואיים בלבד״.

לאחר אישור חוק הקנאביס, דנו מליאת הכנסת בהצעת חוק יסוד ההגירה של חבר הכנסת שמחה רוטמן מהציונות הדתית ועמיחי שיקלי מימינה. במהלך הדיון תקף ח"כ בצלאל סמוטריץ' את חברי הכנסת מהרשימה המשותפת וצעק לעברם: "אתם פה כי בן גוריון לא גמר את העבודה ולא זרק אתכם ב-48'".


הצעת החוק נפלה בהצבעה ברוב של 57 מתנגדים מול 45 תומכים. חברי האופוזיציה תקפו את השרה שקד שניהלה בימים האחרונים משא ומתן עם ח"כ שמחה רוטמן על מתווה מוסכם לחוק ולאחר שהמגעים כשלו לא הגיעה לדיון.

ח"כ ניר אורבך מימינה אמר כי הסיבה שהשרה שקד הייתה צריכה להגיע להבנות עם רע"ם על חוק האזרחות היא בגלל ש"האיחוד הלאומי משחק בפוליטיקה קטנה ואינו מסכים לרדת מהעץ כדי להגן על האינטרס הלאומי של מדינת ישראל".

‏לצד הפיצוץ במגעים בין שרת הפנים איילת שקד לבין האופוזיציה וחבר הכנסת שמחה רוטמן סביב חוק האזרחות החדש, שקד ורוטמן דווקא הגיעו להבנות בסוגייה אחרת - מינוי השופטים לבית המשפט העליון. כך פורסם הבוקר בכאן רשת ב. השניים קיימו שיחות רבות לאחרונה בניסיון להגיע לציר משותף בוועדה למינוי שופטים, ואף הגיעו להסכמות על שמות של מועמדים. אם השניים יגיעו לתיאום בנושא גם עם שר המשפטים גדעון סער, הם יחזיקו בווטו על הבחירה, מאחר שכדי למנות שופטי עליון נדרש רוב מיוחד של שבעה מתוך תשעה חברי הוועדה.

החוק של רוטמן צפוי ליפול

באשר לסוגיית חוק האזרחות, השיחות בין שקד לרוטמן התפוצצו, כשכל צד טוען שהשני חזר בו מההסכמות אליהן הגיעו. משמעות הדבר היא שהיום יעלה להצבעה בקריאה טרומית חוק יסוד ההגירה של חבר הכנסת רוטמן, ובשל התנגדות הקואליציה - החוק צפוי ליפול.

גורמים בכירים בגוש המרכז-שמאל בקואליציה הציבו אולטימטום לפיו כל עוד שקד לא מקיימת את ההתחייבויות שלה למרצ ולרע"ם על תמיכתם בהצבעה על חוק האזרחות הקודם, לא תהיה הסכמה בקואליציה להצבעה על חוק אזרחות חדש.

לפני חודשיים וחצי שקד התחייבה, בתמורה לתמיכת מרצ ורע"ם בהצבעה על חוק האזרחות הקודם, לאשר מאות בקשות לאיחוד משפחות של פלסטינים וערבים-ישראלים, וכן להקים ועדה שתבחן הקלות במעמד זוגות שלא קיבלו אישור אזרחות בשל איחוד משפחות. עם ניסיונות שקד לקדם מחדש את חוק האזרחות, גם בתוך יש עתיד איימו כי בלי קיום ההתחייבויות הקודמות, חוק האזרחות החדש לא יובא להצבעה.