נמל התעופה בן גוריון נתב"ג
צילום: פלאש 90

משרד הבריאות ממליץ לא לטוס לטורקיה, רוסיה ורומניה מחשש לעליה בתחלואה

כפי שפורסם בכאן חדשות: מחוסנים מכ-40 מדינות יוכלו להיכנס לישראל מנובמבר • בריטניה לפי שעה לא נכללת במתווה • בשלב השני תותר כניסה של מחוסנים ממדינות לא אדומות
נוב ראובני ושרון עידן
13 באוקטובר 2021
10:51
עודכן ב 14:47

משרד הבריאות מפרסם היום (רביעי) את רשימת המדינות שאליהן הוא ממליץ לציבור להימנע מלהגיע. רשימת המדינות המוגדרות אדומות אמנם ריקה לפי שעה, אבל בין אלה שמומלץ שלא לטוס אליהן אפשר למצוא את רוסיה, טורקיה, בלרוסיה, מולדובה ורומניה. "מדינות אלה עלולות להפוך למדינות אדומות בשבועות הקרובים, והציבור מתבקש להיערך בהתאם", נכתב בהודעת המשרד.

בין המדינות שבהן הסיכוי לחלות בקורונה הינו נמוך אפשר למצוא את אוסטריה, אורגוואי, בחריין, הונג קונג, טאיוואן, ניו זילנד, סין, צ'כיה, קפריסין, איחוד האמירויות, איטליה, מלטה, פורטוגל, צרפת וקוסבו.

המתווה לחזרת התיירים לישראל שיובא לאישור הממשלה, ופורסם בכאן חדשות, פורסם היום במלואו. הוא יחול למספר מסלולים, שייקבע לפי מדינות להן יש הסכם הדדיות להכרה בחיסונים עם ישראל, רמת חיסונים וסוגם וכניסה במסגרת קבוצתית או אישית. לפי שעה, בריטניה לא נכללת במתווה ויגובש אחד נוסף. 

בשלב הראשון, תותר כניסת תיירים שקיבלו חיסון "בוסטר" או שטרם חלפה חצי שנה ממועד החיסון האחרון שקיבלו. המדינות מהן יוכלו להיכנס התיירים בשלב הראשון, הן כאלה שלהן הסכם הכרה הדדי בתעודת מחוסנים עם מדינת ישראל. 

המדינות שנכללות ברשימה הן: מלטה, הולנד, פולין, סלובניה, ספרד, שוודיה, נורבגיה, סן מרינו, שווייץ, אוסטריה, בלגיה, בולגריה, איי פארו, מרקו, פנמה, פורטוגל, תורכיה, איסלנד, קרואטיה, אוקראינה, ותיקן, קפריסין, אירלנד, צרפת, פינלנד, אסטוניה, דנמרק, גרמניה, יוון, הונגריה, איטליה, לטביה, ליטא, לוקסמבורג, מקדוניה, סלובקיה, רומניה, ליכטנשטיין ואנדורה.

משמעות הסכם ההכרה ההדדית היא שתיירים המגיעים ממדינות שבהסכם יסרקו את אישור החיסון שלהם למערכת משרד הבריאות בישראל טרם הגעתם לארץ. המערכת תזהה את התעודה ואישור תו ירוק יונפק ויישלח ישירות לכתובת האימייל של התייר לפני הטיסה ועם הגעתו. התייר יגיע לארץ לאחר שעשה בדיקה לפני הטיסה ועם ההגעה והוא אינו נדרש להגיש בקשה לבקר בישראל מעבר להצהרת הבריאות.

בשלב השני, המתוכנן כפי שפרסמנו בכאן חדשות ל-21 בנובמבר, תותר כניסת תיירים ממדינות נוספות, ובתנאי שאינם מגיעים ממדינה אדומה ושהחיסון שקיבלו מוכר על ידי ארגון הבריאות העולמי ומדינת ישראל. החיסונים המוכרים בישראל הם של: פייזר, מודרנה, ג'נסן, אסטרה-זניקה, מכון של הודו, סינופארם ו-סינוואק.

תיירים, שעברה יותר מחצי שנה מאז קבלת החיסון, יורשו להיכנס בקבוצה מאורגנת בלבד על ידי מארגן תיירות מוכר ומאושר על ידי משרד התיירות. בנוסף תיקבע מכסה חודשית של 30 אלף תיירים שאינם מחוסנים ב"בוסטר" או שעברה למעלה מחצי שנה מאז קבלת החיסון. לפי המתווה, מדינות אפריקה מהן נדרשת אשרת כניסה לישראל יכללו בו. עם זאת, הוא אינו כולל מדינות מאסיה. 

כמו כן, לא תותר כניסת תיירים לישראל דרך מעברי הגבול היבשתיים. ביציאה, מדינת ישראל תתיר זאת, אך זו כפופה לנהלי הכניסה בירדן ומצרים.