-

המבצע נגד חמאס ביו"ש: לוחמים חשודים בהתעללות בעצור

הפלסטיני התלונן בפני רופא במתקן המעצר ונשלח לבדיקה רפואית. על גופו נמצאו חבלות
איתי בלומנטל וכרמל דנגור
13 באוקטובר 2021
14:29

לוחמים בגדוד נצח יהודה מחטיבת כפיר נעצרו בשבוע שעבר על ידי מצ"ח בחשד שהתעללו בפלסטיני כפות לאחר שנעצר ברמאללה במסגרת המבצע נגד חמאס ביהודה ושומרון, וביצעו בו מעשה מגונה. הפלסטיני, שנעצר בהליך מנהלי בעקבות מידע של שב"כ, הובא ברכב לבסיס היחידה סמוך לבית אל. שם, על פי החשד, לוחמים הכו אותו והצמידו קת של נשק לישבנו כשהוציאו אותו מהרכב, לפני שהועבר למתקן הכליאה.

העצור התלונן בפני רופא במתקן המעצר ונשלח לבדיקה רפואית. על גופו נמצאו חבלות ופרטי המקרה הועברו למצ"ח, שפתחה בחקירה. 12 לוחמים נעצרו, אך בהמשך נותרו ארבעה שהחשדות נגדם התחזקו. חלק מהלוחמים קשרו עצמם לאירוע. בית הדין הצבאי ביפו האריך את מעצרם של הארבעה והוציא צו איסור פרסום על שמם. בפרקליטות הצבאית מתכוונים להגיש נגד הלוחמים כתב אישום, כפוף להליך שימוע שייערך להם.

מפקד הגדוד, סא"ל מתי שבח, אמר לכאן חדשות לאחר המבצע: "היה מוצלח במבחן התוצאה. הבאנו את מי שהיינו צריכים להביא. כל החיילים יצאו בשלום. אני מעריך גם שהפלסטינים שעשו בדרך בלאגן  בסך הכול יצאו בשלום עד כמה שניתן. עמדנו במשימה".

עורכי הדין עדי קידר ומשה פולסקי, המייצגים שניים מהחשודים, מכחישים את החשדות: "נראה כי מערכת המשפט הצבאית מעתיקה את התנהלות המשטרה בהליכי חקירה לאכיפה קיצוניים ונטולי פרופורציות. מן הראוי לאזן ולקחת בחשבון כי מדובר בלוחמים שחקירתם צריכה להיעשות בתנאים פוגעניים פחות מהמעצר הממושך והמשפיל הנוכחי". שני החשודים הנוספים מיוצגים על ידי הסנגוריה הציבורית.

צה"ל: "העצור נבדק ולא נזקק לטיפול רפואי"

תגובת דובר צה"ל: "בימים האחרונים נחקר במצ"ח אירוע במסגרתו מספר לוחמים הכו פלסטיני כשהוא אזוק ומכוסה עיניים, בזמן ששהה בבסיסם לאחר שנעצר. מעצר החיילים הוארך מעת לעת על ידי בית הדין הצבאי לצורכי חקירה. בימים הקרובים עתידים להיות מוגשים כתבי אישום כנגד הלוחמים לבית הדין הצבאי. העצור נבדק רפואית בבית המעצר ובבית חולים ולא נזקק לטיפול רפואי. בשלב זה פרטיהם המזהים של החיילים אסורים בפרסום".