אופיר כץ, אורלי לוי אבקסיס, יצחק פינדרוס, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

הזעם החרדי והעימות בליכוד: מאחורי הקלעים של ההצבעה על חוק הקנאביס

ח"כ פינדרוס מיהדות התורה איים: "בתקציב נצביע בעד" • לוי-אבקסיס שנעדרה מהדיון: "לא אמרו שחייב להצביע" • אופיר כץ: "זה לא פייר לחברים שלכם מה שהיה פה" | העימות המתוח באופוזיציה לאחר ההצבעה
מיכאל שמש
14 באוקטובר 2021
09:59

היעדרות חברי כנסת מהליכוד מההצבעה אתמול על הצעת חוק הקנאביס, עוררה זעם בקרב חברי כנסת חרדים ואף הובילה לעימות בתוך הליכוד. הבוקר (חמישי) מתפרסם בכאן חדשות תמלול שיחה בין חברי הכנסת אורלי לוי-אבקסיס ואופיר כץ מהליכוד עם חבר הכנסת יצחק פינדרוס מיהדות התורה, שהתקיימה לאחר ההצבעה:

פינדרוס: בתקציב נצביע בעד, למה לא?

כץ: לא, הם לא יכולים להצביע על מה שהם רוצים

לוי-אבקסיס: לא אמרו שחייב להצביע

כץ: מי לא אמר? לי אמרו שחייב להצביע נגד, אף אחד לא אמר שיש הצבעה חופשית!

לוי-אבקסיס: רציתי לראות מה מצביעים הבית היהודי (סמוטריץ׳)

כץ: מה הבית היהודי? החברים שלך מהליכוד עכשיו הצביעו נגד, יש כאלה שרוצים להתנחמד בשביל הפוסטים וכו'

לוי-אבקסיס: איזה? אתה רואה אותי מתנחמדת? אני אפילו לא עולה לריאיונות

כץ: זה לא פייר, זה לא פייר לחברים שלכם מה שהיה פה

אתמול, כאמור אישרה מליאת הכנסת בקריאת טרומית את הצעת החוק המסדירה את תחום הקנאביס הרפואי. 54 חברי כנסת תמכו בהצעה, ו-42 התנגדו. להצבעה קדמה התרוצצות בקואליציה, שבסופה תמכה סיעת רע"ם בהצעת החוק. עם זאת, יו"ר המפלגה מנסור עבאס אמר בערבית במליאה כי הסיעה החליטה לתת לחוק הזדמנות בקריאה טרומית והיא תפעל לתקנו כדי שיעסוק בעניינים רפואיים, ולא - תצביע נגד.

יוזמת ההצעה, ח"כ שרן השכל ממפלגת תקווה חדשה אמרה בדיון כי היא פועלת בשש השנים האחרונות בעניין לגליזציה מלאה של השימוש בקנאביס רפואי, ולא תנוח עד שהדבר יקרה. שר הבריאות, ניצן הורוביץ, הבהיר כי משרדו יגבש תקנות שיסדירו את הסוגיה, ולכן לא יהיה צריך להמשיך את הליכי החקיקה.