-
צילום: מיכאל גלעדי, פלאש 90

"כולם משלמים ושותקים": איך יוצאים מהפרוטקשן?

משה דיני, קבלן חשמל מנתיבות, מסרב במשך שנים לשלם דמי חסות לארגוני פשיעה בדרום - ומשלם מחיר כספי כבד. הוא סיפר לכאן חדשות: "לא התלוננתי אף פעם במשטרה, זה לא יעזור"
אסף פוזיילוב
14 באוקטובר 2021
10:29

משה דיני, קבלן חשמל מנתיבות, מסרב במשך שנים לשלם דמי חסות לארגוני פשיעה בדרום. הבוקר (חמישי) הוא סיפר לכאן חדשות על הדרישות החוזרות שהוא מקבל לתשלום פרוטקשן. "כולם משלמים, כל הקבלנים הכי גדולים", הוא אמר. "עבדתי בבנייה של עיר הבה"דים וגם שם שילמו. גם בבניית תחנות כוח ופרויקטים ענקיים של המדינה. כולם משלמים ושותקים. עושים את החשבון שעדיף להם שלם במקום הנזק". 

דיני מסרב לשלם דמי חסות בפרויקט של הרחבת בית ספר בירוחם. בתגובה, עבריינים הרסו וגנבו ציוד שלו כבר שלוש פעמים, כשהנזק הכספי מוערך בכ-80 אלף שקלים. זה מתווסף לימי החופש הרבים ששילם לעובדיו בחגים ולנזק שספג בתקופת משבר קורונה. 

"זה מתחיל בילד אחד שמגיע אליך בצורה מאוד יפה, שואל מה נשמע ואז מציע חברת שמירה", הוא מתאר. "אתה לא יכול לעשות שום דבר לילד. מציעים לגבות ממך 10,000-8,000 שקלים בחודש, וזה אפילו עם חשבונית. אתה אומר 'לא', והוא נפרד ממך יפה. מיד אחר כך מתחילים להרוס לך ולגנוב". 

למרות הנזק הכבד, דיני מתעקש שלא לשלם את דמי החסות וטוען: "שיעשו לי נזק בכמה עשרות אלפי שקלים, זה עדיף מלשלם כל חודש במשך שנה. אסור לשלם להם, זה רק מעצים אותם. כל מי שלא משתתף – מוריד אותם למטה".

"לא התלוננתי אף פעם, זה לא יעזור", הוא המשיך. "אם המשטרה רוצה להוריד את ההיקף של התופעה הזאת – צריך לעשות מבצעים מיוחדים ולהשקיע הרבה כוח אדם סמוי, אבל לא יהיה אפשר להפסיק את זה לגמרי".