ליטל יעל מלניק
צילום: באדיבות המשפחה

מנהל ביה"ח שבו אושפזה ליטל מלניק: "לא ידענו על צו ההרחקה"

ד"ר אייל פרוכטר: היא כנראה סיפרה בקבוצה של הבנות על הקשר עם החשוד, לצערנו הבנות שלא שיתפו • בכיר במשרד בריאות: לא יכולים להקים ועדה לבדיקת הרצח של ליטל, עד שיסתיים ההליך הפלילי | דיון בכנסת בטיפול בנוער בסיכון המאושפז במוסדות לבריאות הנפש
דקלה אהרן שפרן
14 באוקטובר 2021
12:04
עודכן ב 13:26

הרצח של ליטל יעל מלניק: מנהל בית החולים לבריאות הנפש "מעלה הכרמל", ד"ר אייל פרוכטר, אמר היום (חמישי) שבמוסד הרפואי לא ידעו על צו ההרחקה שהוצא לרוצח. את הדברים אמר מנהל בית החולים בדיון שמקיימת ועדת הבריאות בכנסת על הטיפול בנוער בסיכון המאושפז במוסדות לבריאות הנפש. 

מי שומר על הנוער בבתי החולים הפסיכיאטריים?

ד"ר פרוכטר הוסיף שנערות שאושפזו במוסד ידעו כנראה על הקשר האסור שניהלה מלניק עם אח בבית החולים, ולא שיתפו את ההורים ואת הצוות הטיפולי. "היא כנראה סיפרה בקבוצה של הבנות על זה", הוא ציין. "זה איום ונורא אבל אף אחת לא חשבה לומר את זה. אנחנו נשבור את הראש לגבי איך נוכל להביא לכך שהבנות ישתפו יותר. לא הצלחנו בכך". 

מנתונים שהוצגו בוועדה עולה: ילדים ונערים ימתינו לעיתים יותר משנה לטיפול פסיכותרפי

מנהל בית החולים קרא לוועדה לקדם הצעת חוק שלפיה אם יש מידע במשטרה על קשר אסור בין גבר שעובד במערכת הבריאות לבין מטופלת – תהיה הוראה למשטרה לפנות ישירות ולדווח על כך למוסד המעסיק. 

בד בבד, מנהל המערך הקליני באגף לבריאות הנפש במשרד הבריאות, ד"ר אהוד ססר, אמר בדיון שהמשרד לא יכול להקים ועדת בדיקה לרצח ליטל יעל מלניק, כל עוד הנושא נמצא בחקירה או בהליך פלילי. זאת בשל החשש לשיבוש הליכים.

מנתונים שהוצגו בוועדה עולה שתורי המתנה לטיפול נפשי בילדים ובנוער ארוכים מאוד, ועומדים על יותר משנת המתנה לטיפול פסיכותרפי. ד"ר ססר ציין שזמן ההמתנה הארוך מקשה על מענה זמין ונגיש בקהילה לילדים ונערים שמופנים על ידי הרווחה, וכתוצאה מכך הילד או הנער נותרים לעיתים באשפוז ממושך ללא אינדיקציה קלינית, בעיקר במקרים של היעדר עורף משפחתי. עוד הוא ציין שיש צורך ב"בית מאזן" שיהווה חלופת אשפוז, כשהמענה של פנימיה פוסט-אשפוזית אינו מתאים.

בתחילת השבוע הותר לפרסום שאדוארד קצורה, בן 49 מקריית מוצקין, גרוש ואב לשניים - הוא החשוד ברצח הנערה בת ה-17. קצורה עבד כאח בבית החולים לבריאות הנפש "מעלה הכרמל" בזמן שמלניק אושפזה שם, ובין השניים נרקם קשר זוגי. יום לאחר הרצח פורסם בכאן חדשות שעדויות מתוך בית בחולים מעלות כי אנשי צוות ועובדים במקום ידעו על הקשר הפסול בין הנרצחת לחשוד במעשה.