דליפת השמן בים האדום
צילום: אלי ורבורג ועוז גורן, המשרד להגנת הסביבה

מאות ליטרים של שמן דלפו מסטי"ל לים האדום

חיל הים מבצע פעולות לספיגה וחסימת השמן, שזרם מחוץ לשטח בסיס חיל הים באילת. המשרד להגנת הסביבה הודיע כי נסיבות המקרה נחקרות יחד עם הגורמים הרלוונטיים. מנכ"לית עמותת "צלול": "הגיע הזמן לרפורמה סביבתית מקיפה בצה"ל, שהוא מהמזהמים הגדולים במדינה"
מיכל וסרמן
14 באוקטובר 2021
13:46

מאות ליטרים של שמן הידראולי דלפו היום (חמישי) לים האדום וגרמו לזיהום. המקור לדליפה: ספינת טילים של חיל הים העוגנת בבסיס באילת. חיל הים ביצע פעולות לספיגה וחסימת השמן, תוך סיוע של המשרד הגנת הסביבה. מקור התקלה טרם נמצא והמשרד הודיע שנסיבות המקרה נחקרות יחד עם הגורמים הרלוונטיים.

כתם השמן זרם מחוץ לשטח בסיס חיל הים ופעולות הניקוי והחסימה נמשכות. אירוע זה מצטרף לתקרית זיהום נוספת שהתרחשה באותו הבסיס, שנמצא בחקירה של היחידה הימית במשרד להגנת הסביבה.

 דליפת השמן בבסיס (צילום: אלי ורבורג ועוז גורן, המשרד להגנת הסביבה)

מנכ"לית עמותת "צלול", מאיה יעקבס, מסרה: "הגיע הזמן לרפורמה סביבתית מקיפה בצה"ל, שהוא מהמזהמים הגדולים במדינה. כמויות וסוגי הזיהום שנגרמים על ידי צה"ל היא גדולה והנזק המצטבר רב. האירוע של זיהום שמן בסמיכות לשמורת האלמוגים היום מתרחש בפעם השנייה בתקופה קצרה.

"עד שלא יתייחסו בחומרה לחוקים למניעת זיהום הסביבה, וישיתו אכיפה וענישה משמעותיים, אנחנו נראה עוד ועוד פגיעות בערכי טבע רגישים. בעידן משברי האקלים והזיהום הגיע הזמן שכל המזהמים, מכל הסוגים, יפנימו שהזמנים השתנו ואסור להמשיך לזהם את הטבע".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "היום בשעות הבוקר, בעקבות תקלה טכנית קלה מתחת לפני המים בתחתית כלי שיט, נוצר כתם שמן בים בזירת ים סוף. עם איתור הכתם, מיד הוזעקו גורמים מתחנת זיהום ים אילת של היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית במשרד להגנת הסביבה ולוחמים ומפקדים מזירת ים סוף יצאו לטפל בכתם. הכתם גודר וטופל. כמו כן, התקלה הטכנית בכלי השיט בטיפול וכרגע לא מסתמנת דליפה לים".