המשלחת הישראלית לשיחות הגבול הימי
צילום: משרד האנרגיה

ארה"ב תנסה לחדש בשבועות הקרובים את שיחות ישראל-לבנון על הגבול הימי

המתווך האמריקני החדש שוחח עם שרת האנרגיה אלהרר ויגיע ללבנון לבחון את עמדתם • גורמים ישראלים הבהירו: "לא נדבר על השטחים כפי שרוצים הלבונים מדרום לקו"
עמיחי שטיין
14 באוקטובר 2021
20:17

ממשל ביידן מנסה להתניע מחדש את השיחות בנושא הגבול הימי בין ישראל ללבנון, והמחלוקת סביב מרבצי הגז באיזור, כך פורסם היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. המתווך האמריקני החדש עמוס הוכשטיין שוחח אמש עם שרת האנרגיה קארין אלהרר. הוא צפוי להגיע בשבועות הקרובים ללבנון כדי לבחון את עמדתם בנושא.


הוכשטיין, נחשב מקורב לביידן, ומינויו בחודש שעבר לתפקיד מראה כי הנושא נמצא בסדר עדיפות גבוה של הממשל. גורמים ישראלים הבהירו לאמריקנים כי "אנחנו מוכנים לבוא לשיחות עם לבנון על בסיס אזור המחלוקת שהוביל לתחילת השיחות לפני כשנה, ולא נדבר על השטחים כפי שרוצים הלבונים מדרום לקו".

סבב השיחות האחרון נדחה לפני כשנה. על פי דיווחים, לבנון הציגה עמדה קיצונית שחורגת מקווי המחלוקת העיקריים ודרשה בסבבי השיחות הקודמים אזורים בחלקו הדרומי של קו הגבול הימי. לעומת זאת, שר האנרגיה באותה תקופה שטייניץ ומנכ"ל משרדו אדירי הבהירו שישראל מוכנה לדון רק באיזור המחלוקת המקורי שעליו הסכימו הצדדים. 

גורם המעורב בשיחות העריך באותה תקופה שהסיכויים להצלחת השיחות אינם גבוהים. לדבריו הסיכויים הם פחות מ-50%. לדברי הגורם, הצד הלבנוני עשה פרובוקציה והציג מפה שחורגת דרומה מקו הגבול הימי שהוא עצמו הגיש לאו"ם ב-2010. הצד הישראלי, לדברי הגורם, הציג מפה משלו שבה הגבול נמתח צפונית יותר בהסתמך על נימוקים מפורטים. עוד אמר הגורם כי הצד הישראלי לא הציג את המפה כדרישה, כיוון שישראל מכבדת את הקו שהפקידה באו"ם וקוראת לצד הלבנוני לחזור לקו המחלוקת המקורי ולא ליצור מחלוקות נוספות.