המהומות בלבנון
צילום: אי-פי

עדות של תושב ביירות מלב המהומות: "המצב יוצא משליטה, קרובים למלחמת אזרחים"

התושבים הלבנונים אמרו לכאן חדשות: "מקווה שהמצב לא יתדרדר אבל אני בספק". במערכת הביטחון מעריכים: האש בלבנון לא תופנה לישראל
רועי קייס ורועי שרון
14 באוקטובר 2021
19:47

כאוס בלבנון: אזרחים לבנוניים השוהים בקרבת ביירות סיפרו היום (חמישי) לכאן חדשות על החשש שלהם בעקבות המהומות שפרצו היום. לדבריהם, "המצב מאוד מדאיג. אני לא חושב שזה יסתיים היום. זו חזרה למלחמת האזרחים. אחרי התקרית הזו הכול ישתנה. כלום לא יישאר אותו דבר. אני מקווה שהמצב לא יתדרדר אבל אני בספק. אנחנו חוששים שיהיו פיגועים ופיצוצים. אי אפשר לשלול את זה אחרי מה שקרה היום".

במערכת הביטחון מעריכים כי האש בלבנון לא תופנה לישראל, ולנסראללה אין אינטרס לפתוח חזית. ההעדפה שלו היא לחזק את המשילות שלו ולייצב את המדינה. כמו כן, בצעד חריג צה"ל התיר לחקלאים לבנונים למסוק זיתים בתוך שטח ישראל.

הצבא הלבנוני הודיע הערב כי תשעה אזרחים נעצרו בחשד למעורבות בירי שהתרחש היום בא-טיונה שבביירות וביניהם אזרח סורי, ונפתחה חקירה נגד העצורים. בהודעה נמסר שהעצורים היו מצדדים שונים של העימות היום בין החמושים למפגינים. כמו כן, הממשלה הלבנונית הכריזה כי מחר מוסדותיה יהיו סגורים כאות אבל על ההרוגים מהמהומות. 

מפלגת הכוחות הלבנונים, המזוהה עם הנוצרים המארונים במדינה, הוציאה הצהרה ובה נמסר כי היא מכחישה את ההאשמות של מפלגות אמל וחיזבאללה לפיהן מפלגת הכוחות הלבנונים עומדת מאחורי האירועים. עוד נמסר כי האשמות אלו נועדו להסיח את הדעת מפלישת חיזבאללה לאזור.

חמישה בני אדם נהרגו ו-30 נפצעו בקרב יריות שהתרחש היום בהפגנה בלבנון נגד השופט שעומד בראש ועדת החקירה של האסון בנמל ביירות. תושב העיר שמילט את ילדיו הקטנים מאזור העימותים אמר: "אני חושש לחייהם". תושב אחר סיפר: "הבן שלי יצא מהבית עם התיק לבית הספר, חטף כדור מירי צלף והיום הוא בין חיים ומוות". בהפגנה שהתקיימה באזור א-טיונה השתתפו פעילי ותומכי המפלגות השיעיות חיזבאללה ואמל.