-
צילום: גילי יערי, פלאש 90

בקרוב הממשלה תגלה: מחירי הדיור הם הבעיה הכי גדולה שלה

כשחלום הדירה מתרחק מחודש לחודש - הבעיה הזאת, נוסף לפקקים, מלכדת סביבה את כל הפלחים באוכלוסייה. כולם סובלים וכולם יילחמו • מחירי הדיור הייתה בעיה רצינית ב-2011 וזו בעיה רצינית ב-2021 - ובזה אי אפשר יהיה להאשים את איראן או את הממשלה הקודמת | פרשנות
שאול אמסטרדמסקי
15 באוקטובר 2021
17:01

זה עניין של זמן עד הממשלה תבין שמחירי הדיור הם הבעיה הכי גדולה שלה. זה לא בהכרח יקרה מחר בבוקר או בעוד שבוע או בעוד חודש. אולי אפילו לא בשנה הקרובה. אבל אין לי שום ספק שאם נמשיך בקצב הזה - מחירי הדיור עלו בקצת יותר מ-9% ב-12 החודשים האחרונים - הממשלה תבין בסוף שהם הבעיה הכי גדולה שלה. ואז, זה לא יהיה לה נעים בכלל. הבעיה הזאת, נוסף לפקקים, מלכדת סביבה את כל הפלחים באוכלוסייה - חילונים, הציונות הדתית, חרדים וערבים. כולם סובלים וכולם יילחמו.

מנכ"ל משרד האוצר: "לא הייתי קונה עכשיו דירה להשקעה" | ריאיון עם רם בלינקוב

בפעם האחרונה שזה קרה זה היה ב-2011. זה קרה אחרי שלוש שנים רצופות שבכל אחת מהן מחירי הדיור עלו בשיעור דו-ספרתי. קצב מטורף של עליות מחירים שהשאיר מאחור מאות אלפי זוגות צעירים שחלום הדירה שלהם פשוט vתרחק מבלי שהם עשו שום דבר רע. אחרי שלוש שנים כאלה, מאות אלפי זוגות צעירים, וצעירים באופן כללי, וסתם ישראלים שנמאס להם, שטפו את רחובות ישראל. הם תבעו צדק חברתי בזעקות אדירות שהדהדו בכל הארץ וטלטלו אותה.

אני לא חושב שקרוב היום שבו מאות אלפי ישראלים שוב ישטפו את הרחובות, אבל זה לא חשוב. כי כשהמשבר הזה יתפוצץ, גם אם הוא יתפוצץ בדרך אחרת, זה יהיה ברעש נפץ ציבורי גדול מאוד. זה טיבם של משברים מהסוג הזה.

ואז הממשלה תגלה שאי אפשר יותר לטמון את הראש בחול ולהבטיח תוכניות אחרי החגים. הממשלה תגלה שאחרי החגים כבר כאן והציבור לא רואה לנגד עיניו ולו בדל של תוכנית דיור רצינית. הממשלה תגלה שזו בעיה מסובכת לפתרון שאי אפשר לטאטא למגרש של מישהו אחר. זו בעיה שמצריכה שיתוף פעולה של שרים ושרות רבים, היא מצריכה אמון ותיאום ועבודה משותפת. אין פה מטוס שאפשר להעלות לאוויר בשביל לגמור את זה, אי אפשר סתם להבטיח "להיכנס בהם" ואי אפשר להאשים את איראן או את הממשלה הקודמת. זו הייתה בעיה רצינית ב-2011 וזו בעיה רצינית ב-2021.

מה שכן, 2021 שונה מ-2011. אז זה תפס את הממשלה בהפתעה, כאן הכתובת נמצאת על הקיר. תבשיל שהתבשל במשך זמן רב. ומלבד זה, הבעיות האחרות של 2021 הרבה יותר מסובכות. בראש ובראשונה - היום הממשלה מתמודדת עם מגפה שתופסת את מרבית תשומת הלב שלה. השרים והשרות מקדישים לה דיונים אינסופיים מבוקר ועד ערב. ב-2011 לא היה דבר כזה.

הקורונה גם יצרה בעיות משל עצמה שהממשלה צריכה להתמודד איתן. שיעור אבטלה הרבה יותר גבוה מב-2011, בערך כפול. כלומר עוד כמה מאות אלפי ישראלים שלא מצליחים למצוא עבודה, רובם גם ככה מגיעים מהשכבות החלשות יותר בחברה. מלבד זה, היום אוחז בישראל משבר תחבורה איום ונורא. הישראלים תקועים בפקקים שהם עצמם יוצרים כי כמות המכוניות על הכבישים הגיעה לשיא כל הזמנים, והפתרונות שהממשלה מציעה לא מצליחים להדביק את הקצב. בהצלחה שיהיה לנו להוסיף לזה את משבר הדיור.

וחוץ מכל אלה, הסבלנות של הציבור, כך נדמה לי, הרבה יותר קצרה היום. לציבור אין יותר סבלנות לשטויות פוליטיות, לריבים פוליטיים, לממשלות שלא מצליחות לתפקד. לציבור אין סבלנות לבלופים או למריחות. 

הנתונים מראים שבכל פעם שהממשלה שמה על השולחן תוכנית דיור שהציבור חשב שהיא רצינית, או שיש סיכוי שהיא תעבוד, הדבר הזה צינן את השוק. אנשים התיישבו על הגדר וחיכו לראות אם הממשלה באמת מקיימת את ההבטחות שלה. זה קרה בתקופת המחאה החברתית, זה קרה אפילו כששר האוצר יאיר לפיד הבטיח להוריד את המע״מ על דירות ל-0% עבור זוגות צעירים, וזה קרה כששר האוצר משה כחלון הביא את תוכנית מחיר למשתכן.

ובכל פעם שהציבור לא מאמין לממשלה או חושב שהיא לא עובדת בשבילו ולא מנסה לפתור את הבעיה, הוא נוהר בהמוניו לבנקים, נוטל משכנתאות ענק לעשרות שנים - כמעט מיליון שקל בממוצע למשכנא, ורוכש דירות בכמויות. זה בדיוק מה שקורה כאן בשנה האחרונה.

בעיית הדיור היא בעיה שמרחיבה פערים. היא מפרידה בין הישראלים שיש להם מעט לאלה שיש להם הרבה, ובין אלה שיש להם הרבה לאלה שיש להם המון. היא מגדילה את הפערים בין הדורות. היא מעבירה את העושר בין ישראל השנייה לראשונה.

ומה שלא פחות חמור, בעיית הדיור היא בעיה רצינית, מסובכת, שאין לה פתרון אחד פשוט. זו בעיה שלוקח זמן לפתור. המפתח הוא לרכוש את אמון הציבור שהממשלה באמת מתכוונת לנסות לפתור את המשבר הזה. משם אפשר להתווכח על הפרטים. כל עוד הממשלה לא זזה בכיוון הזה, שלא תתפלא כשהבעיה הזו תתפוצץ לה בפנים ברעש גדול מאוד. ואז, לצערי, במקום לעבוד בנחת ולהביא תוכניות חכמות ויסודיות לציבור, השרים ישלפו מהמותן תוכניות בהולות וחסרות היגיון שעלולות רק להגדיל את הנזק.