-

"הנקודה החמה": חוקרים פיתחו טיפול ממוקד בתאים סרטניים

מדענים זיהו מבנים מולקולריים המוצגים על תאים סרטניים מסוגים מסוימים. הגילוי עשוי לסייע בטיפול נגד אותם תאים באופן פרטני. אחת מהחוקרות ציינה כי הטיפול צפוי לחסל בסבירות גבוהה את כל תאי הגידול, ולא רק חלק כפי שעלול לקרות בטיפולים אחרים
דקלה אהרן שפרן
15 באוקטובר 2021
19:00

מדענים זיהו מבנים מולקולריים המוצגים על תאים סרטניים מסוגים מסוימים - גילוי שעשוי לסייע בטיפול נגד אותם תאים באופן פרטני. במחקר החדש, שפורסם הערב (שישי), פיתח צוות מדענים, בראשות פרופסור ירדנה סמואלס וד"ר אביה פרי ממכון ויצמן למדע, יחד עם שותפיהם למחקר, גישה לזיהוי שיטתי של "נקודות חמות", אפיונים שמופיעים בגידולים סרטניים רבים ולכן עשויים לשמש לפיתוח טיפולים המתאימים לקבוצות חולים גדולות. המחקר מתפרסם היום בכתב העת Journal of Clinical Investigation.

גידול במדפסת תלת ממד: פיתוח ישראלי ראשון מסוגו יסייע בטיפול באחד מסוגי הסרטן הכי קטלניים

תחילה השתמשו המדענים באלגוריתמים לחיפוש במאגרי מידע בין-לאומיים המכילים מידע גנטי של אלפי חולי סרטן. החוקרים התמקדו בסרטן עור מסוג מלנומה וזיהו "נקודה חמה" בגן שעלול לגרום לסוג אלים במיוחד של מלנומה בכ-20% מהחולים. לאחר מכן, יצרו החוקרים תאים מהונדסים של מערכת החיסון מסוג T והכניסו אותם לכלי מעבדה עם דגימות רקמה מחולי מלנומה מתאימים.

בעקבות החשיפה לנקודה החמה, עברו תאי T הפעלה והשמידו את תאי הגידול באופן ממוקד, כלומר רק את התאים שנשאו את הנקודה החמה. ד"ר פרי ציינה כי החוקרים חשפו סמן המופיע באלפי חולי מלנומה מדי שנה, והראו כי ניתן להשתמש בו כדי לסמן את תאי הגידול כמטרה להשמדה של המערכת החיסונית.

היא הוסיפה כי יש יתרון חשוב נוסף לשיטה החדשה: מכיוון שהגישה מבוססת על "נקודות חמות", שמקורן בגנים אשר מתבטאים בכל תא ותא של הגידול, הטיפול צפוי לחסל בסבירות גבוהה את כל תאי הגידול, ולא רק חלק כפי שעלול לקרות בטיפולים אחרים.

פרופסור סמואלס הדגישה: "הגישה החדשה שלנו עשויה להוביל ל'אימונותרפיה להמונים', כלומר לפיתוח קולטנים של תאי T המזהים 'נקודות חמות' ועשויים לשמש לטיפול בקבוצות חולים נרחבות". היא הוסיפה כי טיפולים מסוג זה צפויים להיות זולים ופשוטים יותר ליישום וניתן ליישם גישה זו בסוגי סרטן רבים ושונים, ולא רק מלנומה. במכון ויצמן אמרו כי המחקר עשוי לסייע להפוך את הדור החדש של טיפולי הסרטן לנגיש יותר לחולים. 

תגיות:
סרטן