רה"מ נפתלי בנט, ארכיון
צילום: אלכס קולומויסקי, לע"מ

רה"מ: מנצחים את הגל הרביעי, אבל זה לא נגמר עד שזה נגמר

פרופ' סלמאן זרקא לכאן רשת ב: גל התחלואה הרביעי עדיין כאן, מוקדם לסכם אותו • הבוקר תחל חובת סריקת הברקוד על גבי התו הירוק החדש • הממשלה תאשר: תנועות הנוער יוכלו לקיים פעילות עם יותר מ-100 איש בשטח פתוח כשהמשתתפים בעלי תו ירוק
גילי כהן ומיכאל שמש
17 באוקטובר 2021
07:47
עודכן ב 11:13

ראש הממשלה נפתלי בנט התייחס הבוקר (ראשון) למאבק המתמשך בנגיף קורונה. בישיבת הממשלה אמר ראש הממשלה כי "אנחנו מנצחים את הגל הרביעי - אבל זה לא נגמר עד שזה נגמר".

מוקדם יותר אמר ממונה הקורונה הפרופ' סלמאן זרקא כי אינו ממליץ על הקלות משמעותיות. "גל התחלואה הרביעי עדיין כאן, מוקדם לסכם אותו ויש לצאת ממנו באיטיות ובזהירות", אמר. בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב, העריך הממונה כי לקראת המחצית השנייה של החודש הבא תתקבל החלטה על חיסון ילדים. "אנו נערכים לכך וממתינים להחלטת מנהל התרופות והמזון האמריקני".

האזינו לריאיון עם פרופ' זרקא בכאן רשת ב

עוד אמר בריאיון כי הנתונים מפיילוט הכיתה הירוקה בבתי הספר טובים ומחר הם יוצגו לראש הממשלה נפתלי בנט. לדבריו, יש מגמת שיפור בהתחסנות החברה הערבית ובציבור הכללי וחשוב שהציבור ידע שאדם שמחליט שלא להתחסן מכניס עצמו לסכנה של מחלה קשה ומוות.

בתוך כך, גורם בכיר במשרד הבריאות אמר לכאן חדשות כי במשרד יש העדפה לשקול הקלות רוחביות ולא לקבוצות מסוימות באוכלוסייה, כמו לילדים בלבד. עם זאת, הוא הדגיש שבכל מקרה עמדת המשרד עדיין לא גובשה סופית. אותו בכיר אמר כי מסתמן שבמשרד יבחנו להוציא מחובת התו הירוק מקומות שבהם נראה שיש פחות סיכון להתפרצויות תחלואה, כמו ספריות ומוזיאונים. במקביל, נערכים במשרד לקראת אפשרות של התפרצויות נוספות, בפרט בפן המניעתי. בין השאר נידונות אסטרטגיות שונות לעיכוב כניסת וריאנטים חדשים לישראל.

הבוקר תחל חובת סריקת הברקוד על גבי התו הירוק החדש. משום כך, שאינו מחוסן  לא יוכל להיכנס למקומות המחייבים תו ירוק. על פי התקנה החדשה, על בעל העסק לסרוק את הקוד שעל גבי התו, ולא להסתפק בהצהרתו של הלקוח בלבד.

היום צפויה הממשלה לאשר הקלה בהגבלות הקורונה. תנועות נוער וארגוני נוער יוכלו לקיים פעילות עם יותר ממאה בני אדם, אך גם לא יותר מ-500, כל עוד זו מתקיימת בשטח פתוח וכשהמשתתפים בעלי תו ירוק. מנתוני הקורונה שפרסם הערב משרד הבריאות נרשמה עוד ירידה במספר החולים שמצבם קשה.

ההקלה האחרונה במגבלות הקורונה נכנסה לתוקף בתחילת השבוע, כשבוטלה חובת תו ירוק במסעדות בחוץ. במערכת הבריאות רוצים להמתין עם הקלות נוספות. למרות הירידה בנתוני התחלואה, מחר תאשר הממשלה דווקא את הארכת מצב החירום השורר במדינה בעוד חודשיים נוספים. זה קורה גם כדי לאפשר את ההגבלות שעדיין קיימות על אזרחי ישראל.