-
צילום: אי-פי

דיווח: סין ביצעה ניסוי בטיל גרעיני שהקיף את כדור הארץ ויכול לפגוע בכל מטרה

מתחת לאף של ארה"ב: בחודש אוגוסט בייגי'ינג שיגרה את הטיל, שנע במסלול נמוך בחלל במהירות על קולית. הטיל אומנם החטיא את המטרה בעשרות קילומטרים – אך גורמים שקשורים לניסוי אומרים: סין הפגינה יכולות "מדהימות"
עמיחי שטיין
16 באוקטובר 2021
23:57
עודכן ב 06:34

סין הדהימה את המודיעין והצבא האמריקני כשדיווחה אמש (שבת) שערכה בחודש אוגוסט ניסוי בטיל גרעיני מתקדם. הטיל, מסוג הייפר-סוני (נע במהירות גבוהה בהרבה ממהירות הקול), נע במסלול נמוך בחלל והקיף את כדור הארץ לפני ששייט לעבר מטרתו. הוא אומנם החטיא את המטרה בכמה עשרות קילומטרים, אך גורמים שקשורים לניסוי אומרים שסין הפגינה יכולות מדהימות שאף אחד לא חשב שיש לה.

ד"ר ג'פרי לואיס, מומחה בתחום הנשק הגרעיני, הסביר על חדשנות הטיל לכאן חדשות: "הוא יכול לפגוע בכל יעד ברחבי העולם - יכולת שקיימת לסינים כבר כמה שנים. החידוש הגדול שהוא שהטיל נכנס למסלול ואז יורד 'ומחליק' למטרה, וכך מאפשר לסין להתחמק ממערכות הגנת הטילים אמריקניות".

לפני כשלושה חודשים ציינה סין 100 שנים למפלגה הקומוניסטית. המעצמה ששואפת להפוך לחזקה בעולם הציבה לעצמה מספר יעדים, ובהם: השתלטות על טייוואן ותעשיית ייצור השבבים בה ותפיסת השליטה בים סין הדרומי - נקודה אסטרטגית במזרח הרחוק שכולם רוצים להחזיק בה. וושינגטון מצידה, לא מוכנה לקבל התעצמות סינית על חשבונה, אך בינתיים מפעילה בעיקר סנקציות ופחות פועלת בשטח.