מאיר, אחיו של ניסים שטרית שנעדר מאז 1986
צילום: מתוך הסרט "רב הנסתר" של כאן 11

"הטרוריסטים שחטפו והיכו את אחי נעצרו ושוחררו"

מאיר, אחיו של הנער ניסים שטרית שנעדר מזה 35 שנה, טען בריאיון לכאן רשת ב: "ניסים נעלם כדי שלא יהיה תובע בתיק על חטיפה"
בחצי היום
17 באוקטובר 2021
13:16

הנעדר, הסרט - והמעצרים | מאיר שטרית, אחיו של ניסים שנעלם לפני 35 שנה, טען היום (ראשון) בריאיון לאסתי פרז בכאן רשת ב: "לפני 35 שנים כל החומר היה מונח במשטרה על ידי. המשטרה הייתה בכיוונים אחרים לגמרי, לא מאופסת וחיבלה בחקירה. אני הבאתי את השמות והאנשים. אבל קבוצת העבריינים הזו יודעת שאם היא שומרת את הפה מלדבר, המקסימום שאפשר זה להאריך את המעצר. אלה שחטפו והיכו אותו נעצרו ושוחררו".

האזינו לריאיון עם מאיר, אחיו של ניסים שטרית

שטרית סיפר על הימים שקדמו להיעלמות אחיו: "אחי קיבל מכות נוראיות בקהילה של ברלנד. היו שם כמה קבוצות עבריינים שהחליפו בגדים של חילונים בחרדיים והשתמשו באותן שיטות. הוא זיהה את שמותיהם ומסר למשטרה. לא לקח כמה ימים וניסים התנדב למשמר האזרחי כדי שיהיה לו אקדח ביד. יום אחד הוא פגש אחד מהם ברחוב בירושלים, רדף אחריו, הלך למשטרה ואמר – 'הנה, זה אחד מהחוטפים שלי'. הוא נעצר אבל שוחרר. מרגע זה החלו לחצים על ההורים שלי שיבטלו את התלונה ויסגרו את התיק. ניסים נעלם כדי שלא יהיה תובע בתיק על חטיפה".

צפו בסרט "רב הנסתר" של כאן 11 שהוביל למעצר החשודים

עוד סיפר האח: "אני לא יודע שהוא נרצח בוודאות. אבא שלי לקה בהתקף לב אחרי שנה, הוא לא עמד בזה. במשך חצי שנה עזבתי הכול, חקרתי והגעתי לממצאים בכוחות עצמי". שטרית אמר כי כעת, לאחר שנעצרו חשודים בפרשה, הוא חש "רגשות מעורבים", כי עדיין אין פתרון מוחלט לתעלומה. הוא קרא: "אנחנו מבקשים לדעת איפה אחי הוטמן כדי להביא אותו לקבורה. מדובר בטרוריסטים. אני מבקש מהיועץ המשפטי לממשלה לעשות הכול כדי להכריח את העצורים לספר מה עשו עם אחי".

בעקבות הסרט התיעודי "רב הנסתר", ששודר בכאן 11 בפברואר 2020, המשטרה עצרה לפנות בוקר שני גברים ואישה, תושבי ירושלים בשנות ה-60 לחייהם, בחשד למעורבות במקרה ההיעדרות של שטרית ובמקרה רצח של אדם בשם אבי אדרי ב-1990. שלושת העצורים נמנים על חסידות "שובו בנים" של אליעזר ברלנד.

הפרסום הראשון על חידוש הבדיקה סביב ההיעדרות

ראש צוות החקירה במשטרת ירושלים שחקר את האירוע בשנות ה-80, סגן ניצב בדימוס עמיר סולומון, אמר בתוכנית: "כל אנשי משטרת הצניעות שידענו - נחקרו". לדבריו, "ייתכן שהחוקרים כיום הצליחו לעשות דבר שהוא ועמיתיו לא יכלו לעשות בעבר. "יכול להיות שהם עשו דבר שאני לא יכולתי לעשות. אם הם הגיעו לגילוי - כל הכבוד להם".

האזינו לריאיון עם סנ"צ בדימוס עמיר סולומון