-
צילום: מתוך "רב הנסתר"; יונתן זינדל, פלאש 90

במשטרה בודקים אם ברלנד עצמו היה מעורב בשני מקרי הרצח

מעצרם של שלושת החשודים הוארך ב-8 ימים ובמשטרה פירטו 30 פעולות חקירה נוספת שברצונם לבצע. השלושה חשודים ברצח בכוונת תחילה, חטיפה לשם סחיטה וקשירת קשר לביצוע פשע
משה שטיינמץ וורד פלמן
17 באוקטובר 2021
16:47
עודכן ב 19:51

הרצח, התחקיר והמעצרים: במשטרה בודקים אם ברלנד עצמו היה מעורב במקרי הרצח וההיעדרות של ניסים שטרית ואברהם אדרי בירושלים בשנת 1986 ו-1990. כך דווח היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11. בשלב זה אין התקדמות בחיפושים אחר גופתו של שטרית.

בית משפט השלום בירושלים האריך היום בשמונה ימים את מעצרם של שני גברים ואישה החשודים במעורבות במקרים. המשטרה מבקשת לבצע כ-30 פעולות חקירה, רובן ניתנות לשיבוש ולכן יש עילת מעצר של מסוכנות. השלושה שנעצרו חשודים ברצח בכוונת תחילה, חטיפה לשם סחיטה וקשירת קשר לביצוע פשע. 

השופט אלעד לנג אמר בהחלטתו כי יש חשד סביר לביצוע העבירות המיוחסות לחשוד הראשון שמעצרו הוארך. החשוד הכחיש בחקירתו את המיוחס לו. נגד החשוד השני עומדים חשדות ברצח ובחטיפה. נציגת המשטרה הציגה לשופט דוח סודי.

הנציגה המשטרתית אמרה בדיון בבית משפט השלום כי החשוד הראשון היה שותף לביצוע שני מעשי רצח ב-1986 וב-1990. הנציגה לא הייתה מוכנה לומר אם הגופות של שטרית ואדרי נמצאו, אך ציינה כי מהחשוד נגבתה עדות פתוחה במארס 1986 - כחודשיים לאחר העלמותו של הנער ניסים שטרית.

לגבי החשודה, עורך דינה אמר כי היא סיפרה שהייתה נערת פיתוי שהשתייכה ל"שובו בנים" של אליעזר ברלנד וכי "השתמשו בה לצורך אירוע אחד". היא אמרה שביקשו ממנה לפתות אדם מסוים ולהביא אותו למקום מסוים", הוסיף עורך הדין. האישה חשודה במעורבות באירוע של ניסים שטרית ולא בשני האירועים האחרים.

הפרשות המדוברות הן היעדרותו של הנער ניסים שטרית בן ה-17 בינואר 1986, ומקרה הרצח של אבי אדרי בשנת 1990, שגופתו אותרה ביער רמות יום לאחר היעדרותו. פרטים מהפרשות נחשפו בסרט התיעודי "רב הנסתר" של הבמאית שני חזיזה, ששודר בכאן 11 בפברואר 2020.

שטרית, בן 17 בהיעדרו והתגורר בירושלים. לפני היעדרותו הוא הותקף בידי אברכים ליד הישיבה שבה למד באשדוד. בהמשך זיהה את אחד מתוקפיו בירושלים, הזעיק את המשטרה והחשוד נעצר. שטרית ומשפחתו החלו לקבל איומים בדרישה שיבטל את תלונתו, אך הוא לא הסכים. לאחר זמן מה, כשעבד בכנסת, קיבל שיחת טלפון ויצא מהמשכן. באותו ערב הוא נצפה בפעם האחרונה במרכז ירושלים ומאז לא נודעו עקבותיו.

המקרה השני בו מעורבים החשודים אירע ארבע שנים לאחר מכן. אברהם אדרי, בן 40 מירושלים, עבד בישיבת "ויאמר יצחק" בשכונת שמעון הצדיק בעיר. באחד הערבים הוא אמר לאשתו כי הוא קופץ לישיבה - ידוע שהוא הגיע למקום, יצא ממנו ונעלם. היעדרותו דווחה למשטרה ויום למחרת גופתו נמצאה ביער רמות. לאחר מעצרם, שלושת החשודים הועברו לחקירה ביחידה המרכזית במחוז ירושלים. צו איסור פרסום הוטל על פרטים רבים בחקירה.