-

אלימות, קללות וקשיי שפה: המכשולים של לוחמי הגדס"ר הבדואי

על רקע הפשיעה הגואה במגזר הבדואי, העלייה בכמות הנשק הבלתי חוקי, וההפקרות בכבישי הנגב – לוחמי הגדס"ר הבדואי בצה"ל הם הפנים האחרות, היפות, של החברה שממנה הם באים. מי שבעבורם השירות בצה"ל הוא כרטיס כניסה לחברה הישראלית, מספרים על האתגרים בשירות המדינה ועל היחס שהם מקבלים בחברה הערבית
איתי בלומנטל
17 באוקטובר 2021
22:00

כשברקע הפשיעה הגואה, עלייה בכמות הנשק הלא חוקי וההפקרות בכבישי הנגב, בעבור לוחמי הגדס"ר הבדואי, השירות בצה"ל הוא כרטיס הכניסה לחברה הישראלית. בריאיון לאיתי בלומנטל בחדשות הערב בכאן 11 הם מספרים על האתגרים בשירות המדינה ועל היחס שהם מקבלים בחברה הערבית: "קראו לי כלב של יהודים".

הלוחמים מסבירים כי במגזר ישנה בעיה של חינוך וכי גיוס לצה"ל יכול לעזור לצעירים להשתפר. לדברי סרן מחמוד הייב, מפקד פלוגה ביחידת הסיור המדברי, הפשיעה במגזר מבוצעת בידי צעירים בגילי 22-18 והצבא יכול להסיט אותם מאלימות ועבריינות. 

לוחמי הגדס"ר מספרים גם על התגובות שהם סופגים ברחוב הערבי. סמ"ר נזמי, מפקד ביחידת הסיור המדברי, התגייס לצה"ל לפני שנתיים וחתם קבע. בחודשים הראשונים יצא הביתה על אזרחי בגלל שספג קללות ואיומים ברחוב: "אמרו שזה לא הצבא שלנו. קראו לי כלב של יהודים, אבל אני לא מתייחס לזה - יש לי מטרה ואני רוצה להשיג אותה. אנשים הם מכשולים ואתה עובר אותם", הסביר.

סגן ראזי, מפקד מחלקה ביחידת הסיור, הוסיף: "עברתי הרבה מקרים שאתה הולך בכביש ואומרים לך למה אתה מתגייס ומקללים, אבל זה מה שאתה מאמין. בסופו של דבר אנחנו חיים פה ביחד".

מבצע "שומר החומות" ברצועת עזה והפרות הסדר האלימות בתוך ישראל העמידו את הלוחמים הבדואים במציאות חדשה. רף האיומים נגדם ברשתות החברתיות עלה ואחוזי הגיוס ירדו בשליש. סא"ל דוד רון, מפגד הגדוד של יחידת הסיור המדברי, סיפר: "היה חשש כי היו שם הפגנות, אבל בגלל שהם נמצאים במסגרת הם מבינים למה הם שייכים - הם חלק מהמדינה. יש לנו חיילים שיוצאים על אזרחי בגלל הרגישות כי לא רוצים שייכנס לקונפליקט בכפר".

לפני שהפכו ללוחמים בצה"ל, הכניסה לשערי הבקו"ם הייתה מלווה בטראומה לא פשוטה. מפקד הפלוגה סיפר: "כשהתגייסתי, היו לי קשיי שפה. לקח לי חודשים ללמוד. צה"ל זה כרטיס הכניסה לחברה הישראלית".