t
אבידר וליברמן
צילום: הדס פרוש ונעם רבקין פנטון, פלאש 90

לאחר שבועות של שתיקה: השר אבידר בביקורת על ליברמן

בשיחה סגורה שהגיעה לידי כאן חדשות נשמע השר מדבר בפתיחות על הפתרון שהציע יו"ר ישראל ביתנו למשבר המינוי: "אל תעבוד עליי, לא יצא לך שם של שקרן עד היום", "הגיע לי להיות שר יותר מ-99% מהשרים" • ליברמן הגיב: "אלי אבידר החליט ללכת בדרכו ואני מאחל לו בהצלחה"
זאב קם
18 באוקטובר 2021
07:53
עודכן ב 16:33

השר אלי אבידר מיעט להתבטא מאז שמונה לשר בלי תיק בממשלה. בשיחה סגורה שהגיעה לידי כאן חדשות ופורסמה היום (שני) בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב, הוא מדבר בחופשיות על הבוס לשעבר אביגדור ליברמן, על עמיתיו לממשלה וגם על הניסיונות לפגוע בו מתוך הקואליציה - ולא חוסך ביקורת מאף אחד. בישיבת סיעת ישראל ביתנו הגיב ליברמן לדברים: "אבידר החליט ללכת בדרכו ואני מאחל לו בהצלחה".

הסירוב להצעת ליברמן: האזינו להקלטה

בדבריו על שר האוצר ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, התייחס אבידר לתפקיד שהציע לו ושגרם לבסוף להיפרדותו מהסיעה. "הוא הציע לי את אותו התפקיד של שר במשרד האוצר. פרצתי בצחוק. אמרתי לו תודה רבה, זה תפקיד חשוב אבל אני מוותר", אמר אבידר. "אם היית צריך אותי לא היית נותן שני משרדים לעודד פורר ולי משאיר את הקשר עם ה-OECD. אז לפחות אל תעבוד עליי, לא יצא לך שם של שקרן עד היום", הוסיף.

אבידר התייחס גם לתדרוכים נגדו מתוך הקואליציה לפני שהצטרף לממשלה, ועל כך שהצביע נגד החוק לפיצול הליכוד. "אני לא דיברתי. פעם אמרתי שחוק העריקים הזה לא נראה לי ולכן אני אתנגד. מותר לי", הוא אמר. "ניצן הורוביץ אומר שהוא יפיל את התקציב אם לא יתנו לו תקציבים. תמר זנדברג אומרת שאם לא יתנו לה איכות סביבה היא לא תצביע בעד התקציב ותפיל את הממשלה – כל אחד מהשרים מאיים ואלי אבידר פקקטה, אמר שהוא לא אוהב את חוק העריקים ולא רוצה לעשות את מה שנתניהו עשה, וזו רעידת אדמה".

האזינו להקלטה

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הגיב היום להקלטה, ואמר בפתיחת ישיבת סיעתו: "גדלתי על ערכי ההדר הביתרי אני מעולם לא מקליט לא את עצמי ולא אחרים ובטח לא מדליף את זה לתקשורת. אלי אבידר החליט ללכת בדרכו ואני מאחל לו בהצלחה".

טרם השבעת ממשלת בנט-לפיד בחודש יוני, נודע לאבידר כי נותר ללא תפקיד. לאבידר הוצע לשמש שר במשרד האוצר - הצעה לה סרב. לאחר משבר קשה ושורה של איומים הצביע אבידר בעד כינון הממשלה, אך החליט להיפרד מסיעת "ישראל ביתנו" - ולפעול בכנסת באופן עצמאי.

אבידר לא פסח בדבריו גם על חבריו לקואליציה, שטענו נגדו שהוא סחט כביכול את משרת השר ואמרו שהוא אינו ראוי לתפקיד כי "יש מקומות בכנסת שהוא לא מכיר מרוב שהוא חדש". לדבריו, ליברמן ידע שהוא לא יפיל את הקואליציה, גם אם לא יינתן לו התפקיד ובכל זאת נערכו תדרוכים נגדו מתוך הקואליציה בטרם הצטרף לממשלה. "כשהם היו עם המשפחה בשבת, אני הייתי בהפגנות. כשהם צקצקו ואמרו שאי אפשר להפיל את נתניהו - אני האמנתי עד הרגע האחרון שאפשר", אמר אבידר.

"מגיע לי להיות שר יותר מ- 99% מהשרים": האזינו להקלטה

מגיע לי להיות שר "יותר מ-99% מהשרים שיושבים שם", הוסיף אבידר והתייחס גם לביקורת מצד הקואליציה על התנגדותו לחוק הנורווגי. לדבריו, אם מקבלים את טענות הקואליציה, אפשר לומר שיש עוד מספר שרים מכהנים ש"סחטו" אותה לצרכיהם. "ניצן הורוביץ אמר שהוא יפיל את התקציב אם לא יתנו לו תקציבים. תמר זנדברג אמרה שאם לא יתנו לה את משרד הסביבה היא תפיל את הממשלה", אמר.

הגודל כן קובע | האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

אבידר מסר בתגובה: "מי שהקליט אותי לפני חודשיים ודאג להדליף את ההקלטה דווקא היום, עשה זאת כדי לייצר סכסוך מחודש מול השר ליברמן. ככל שזה תלוי בי זה לא יקרה. מעריך אותו ובזכותו אני בפוליטיקה; גם אם במהלך חודשי המחאה הרבים היו בינינו חילוקי דעות בלתי ניתנים לגישור. אני מתרכז בשירות הציבור ובקידום הערכים שעליהם נלחמנו, מתוך הממשלה, ואמשיך לעשות זאת בכל מקרה".