החרב שנמצאה

דרוש אביר: חרב מהתקופה הצלבנית נמצאה באזור חוף הכרמל

תושב עתלית צלל ביום שבת האחרון וגילה על הקרקעית כמה ממצאים עתיקים, בהם חרב שככל הנראה הייתה שייכת לאביר צלבני. הוא העביר אותה לידי רשות העתיקות – "מרגש להיתקל בחפץ אישי שלוקח אותך בדמיון 900 שנה אחורה"
שרון עידן
18 באוקטובר 2021
09:13

שלומי קצין, תושב עתלית, צלל ביום שבת האחרון באזור חוף הכרמל וגילה על הקרקעית כמה ממצאים עתיקים: עוגני אבן וברזל עתיקים, שברי כלי חרס וחרב. הפריטים העתיקים נחשפו, ככל הנראה, כתוצאה מפעילות הגלים והזרמים. קצין חשש שהפריטים ייגנבו או יכוסו בחול שוב, ולכן לקח את החרב איתו ודיווח לרשות העתיקות. 

 שלומי קצין וחלק מהממצאים העתיקים שהתגלו

"החרב, שהשתמרה במצב מושלם, היא ממצא יפה ונדיר ונראה כי הייתה שייכת לאביר צלבני", סיפר ניר דיסטלפלד, פקח היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות.  "מרגש להיתקל בחפץ אישי שלוקח אותך בדמיון 900 שנה אחורה בזמן, לתקופה אחרת, של אבירים, שריונים וחרבות".

מנהל היחידה לארכיאולוגיה ימית ברשות העתיקות, קובי שרביט, הסביר: "בחוף הכרמל קיימים מפרצים טבעיים רבים, שיכלו לשמש מקומות מסתור לספינות קדומות בעת סערה, ואף מפרצים גדולים יותר, שסביבם התפתחו יישובים שלמים וערי נמל עתיקות, דוגמת דור ועתלית. התנאים האלה משכו לאורך כל התקופות ספינות, שהותירו אחריהן עקבות ארכיאולוגיות רבות. החרב שנמצאה לאחרונה היא רק אחת מהן". 

האתר שבו התגלו העוגנים והחרב נמצא תחת מעקב של רשות העתיקות מחודש יוני. הממצאים במקום נגלים ומתכסים בהתאם לתנועת החולות, ולכן חמקמקים מאוד. "גילוי ממצאים עתיקים על ידי שחיינים וצוללים חופשיים היא תופעה שהולכת וגדלה בשנים האחרונות, עם התרחבותם של ענפי ספורט אלו", הוסיף שרביט.

עוד הוא שרביט: "כל סערה - אפילו קטנה, מזיזה את החול וחושפת שטחים בקרקעית הים, ובמקביל, מכסה שטחים אחרים. מכאן החשיבות הגדולה שבדיווח על גילויים ארכיאולוגיים. הממצאים שדווחו מהאתר מלמדים שהמקום שימש מעגן טבעי קטן וזמני לספינות שמצאו בו מסתור. עוד עולה שהמעגן שימש כבר בתקופת הברונזה המאוחרת – לפני 4,000 שנה, וכעת, מציאת החרב עשויה להעיד שהמעגן הטבעי שימש גם בתקופה הצלבנית, לפני כ-900 שנה". 

מנהל רשות העתיקות, אלי אסקוזידו, שיבח את שלומי: "כל חפץ עתיק שנחשף, מסייע לנו בהרכבת הפאזל ההיסטורי של ארץ ישראל. לאחר שהחרב תנוקה ותיחקר במעבדות רשות העתיקות, נפעל להציג אותה לקהל".