החתימה על הסכמי אברהם, ספטמבר 2020
צילום: אי-פי

פריג': עומאן, תוניסיה, קטר ומלזיה עשויות להצטרף להסכמי אברהם

בדבריו לאתר האמירותי שאל: "למה האמירויות כן ועומאן לא?" • בריאיון לכאן רשת ב התייחס פריג' למאחז אביתר שפונה ולמתווה שסוכם בין המדינה לתושבים: "לא נסכים שממשלת בנט תהיה ימנית יותר מממשלת נתניהו"
קלמן-ליברמן
18 באוקטובר 2021
09:58
עודכן ב 18:58

השר לשיתוף פעולה אזורי עיסאווי פריג' אמר היום (שני) בריאיון לאתר האמירותי "ארם ניוז" כי סולטנות עומאן, תוניסיה, קטר ומלזיה עשויות להצטרף להסכמי אברהם. לדבריו, לישראל יש קשרים ישירם ועקיפים עם כל מדינות ערב במזרח התיכון, אפילו עם מדינות עוינות.

"אני מסתכל לטווח הרחוק, שבו כל מדינות המזרח התיכון יהיה חלק מאיחוד אזורי ומזרח תיכון חדש", אמר. "מתי זה יקרה? יש דינמיקה ומומנטום להרחבת הקשרים האלה. כל שנה, וייתכן שכל כמה חודשים, תהיה מדינה שתצטרף לאיחוד הזה. כמו שהאמירויות, ירדן ומצרים הצטרפו, עומאן עשויה להצטרף, תוניסיה יכולה להצטרף, קטר ומלזיה יכולות להצטרף. כל המדינות יכולות להצטרף. למה האמירויות כן ועומאן לא?".

על ההתנגדות בתוך אותן מדינות לנרמול היחסים עם ישראל, אמר פריג': "הסכמה ושלום מועילים לכל עמי האזור, הרווח וההפסד ברורים. עצם זה שאין הסכם שלום הוא הפסד גדול יותר מאשר מצב שבו יש הסכם שלום".

בבוקר התייחס פריג' למעמד המאחז אביתר בשומרון, שפונה לפני יותר משלושה חודשים לאחר שהושגה פשרה בין התושבים לממשלה. בריאיון לתוכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב אמר פריג' כי "הממשלה לא תקים באביתר - לא יישוב ולא ישיבה".

השר פריג' אמר על מתווה הפשרה כי "לא נסכים שממשלת בנט תהיה יותר ימנית מזו של נתניהו – אם זה באלימות מתנחלים או בכל מיני מאחזים".

האזינו לריאיון עם השר עיסאווי פריג' בכאן רשת ב

בריאיון הבוקר התייחס פריג' גם לפרסום אמש בחדשות הערב כאן 11 על הנסיעה לאיחוד האמירויות: "הנסיעה הייתה מאוד חשובה ועניינית. ישבנו עם שרים ממדינות האזור במשך יומיים ודנו בפיתוח היחסים. אין לי את כל הפרטים על כל העלויות והמימון".

על התיקון לחוק להרחבת סמכויות המשטרה, שאושר אתמול בממשלה, אמר השר: "במדינה נורמטיבית דבר כזה לא צריך לקרות, אבל האנרכיה והפשיעה הגואה בחברה הערבית מחייבת אותנו לנקוט במהלכים לא נעימים.

"אני לא חושש שהוראת השעה תישאר קבועה, יש מצב חירום. המשטרה טוענת שאין לה כלים ושמערכת המשפט מגבילה אותה, אז שאלנו מה הם צריכים ונתנו להם כלים – רק שיביאו תוצאות".