משרד הפנים בירושלים
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

מהפך – האזרחים רוצים פחות!

האם תעדיפו ממשלה שגובה פחות מיסים ונותנת פחות שירותים או להיפך? בארה"ב נראה שהמגמה אצל הציבור נוטה להפחתת המיסים והקטנת הממשלה
שמואל רוזנר, המדד
18 באוקטובר 2021
12:42

הנה שאלה שאנחנו שואלים במסגרת "משחקי התקציב" שלנו - מבין שתי העמדות הבאות, לאיזו עמדה אתה נוטה יותר: עדיפה ממשלה שגובה פחות מיסים ונותנת פחות שירותים לאזרח/עדיפה ממשלה שגובה יותר מיסים ונותנת יותר שירותים לאזרח.

הנה שאלה שמכון גאלופ שואל את האמריקנים במסגרת סקר שנתי שלו: יש אנשים שסבורים שהממשלה עושה יותר מדי דברים שצריכים להישאר בידי אנשים ועסקים. אחרים חושבים שהממשלה צריכה לעשות יותר כדי לפתור את הבעיות במדינה שלנו. איזו דעה קרובה יותר לשלך?

בואו לשחק במשחקי התקציב, ולחלק מחדש את תקציב המדינה

האם השאלות זהות? הן אינן זהות. בסקר שלנו אנחנו מזכירים, למי מהאזרחים שנוטים לשכוח, שממשלה גדולה ואקטיבית יותר, פירושה יותר מיסים. כי מישהו צריך לממן את הפעילות הנמרצת הזאת. בסקר של גאלופ מודגשת יותר השאלת של הממשלה מול אנשים פרטיים ועסקים. כלומר, זו לא רק שאלה על גודל האחריות של הממשלה, אלא שאלה על חלוקת אחריות בין הממשלה לבין גופים אחרים. כך שהשאלות לא זהות, ומצד שני, ברור שיש ביניהן דמיון מסוים. שתיהן מכוונות להבין האם הציבור רוצה לפתור את בעיותיו בעצמו, או מאמין שהממשלה צריכה להתערב ולפתור אותן.

כפי שכבר הדגמנו, לפני כמה שבועות, בישראל יש פער משמעותי בתשובה לשאלה הזאת בין מצביעים הנוטים לימין לבין כאלה הנוטים לשמאל. למעשה, הופתענו לראות שישראל דומה בזה להרבה מדינות אחרות, שבהן האידיאולוגיה של ימין ושמאל מתייחסת קודם כל לשאלות כלכליות ולא לשאלות מדיניות.

אתמול שוב הופתענו, הפעם על ידי האמריקנים. גם הסוקרים של גאלופ קצת הופתעו. אחרי שבשנה שעברה נרשמה עלייה חדה בשיעור האמריקנים התומכים בתוספת אחריות לממשלה, השנה נרשמה צניחה במדד הזה. בלשון החוקרים: "האמריקנים חזרו להעדיף גישה לא מעורבת של הממשלה בטיפול בבעיות האומה, לאחר תמיכה נדירה בתפקיד פעיל יותר לממשלה בשנה שעברה".

השינוי בא בכל הגזרות. רפובליקנים ודמוקרטים מרגישים שהממשל שלהם מנסה "לעשות יותר מדי". זה מסביר מדוע הנשיא ג'ו ביידן מתקשה להעביר את התוכניות השאפתניות שלו בקונגרס, ומסביר מדוע הדמוקרטים חוששים שיוכו קשה בבחירות אמצע הקדנציה בעוד כשנה.

בקרב מצביעים "עצמאים" נרשמה עלייה של כמעט 20% בשיעורם של מי שמרגישים שהממשלה מנסה יותר מדי. זה הרבה מאוד. וצריך לומר שבאופן מסורתי, אמריקנים הם עם חשדן למדי ביחס לממשלתו. רובם סבורים שלממשלה הפדרלית יש "יותר מדי כוח" (54%). רבים מהם חושבים, אם כי לא הרוב, שיש "יותר מדי רגולציה" (43%, לעומת 25% הסבורים שיש פחות מדי).

וגם בשאלה דומה עוד יותר לשאלה שלנו על ישראל אפשר לראות שינוי. ישראל היא מקום שבו לאזרחים יש ציפיות מהממשלה, הם מניחים שתפקידה לפתור בעיות. אמריקה היא מקום שבו האזרחים חושדים שהממשלה היא זו שגורמת לבעיות, מפריעה לחיים להתנהל בשקט.

הנה, כך הם שואלים: "האם אתם מעדיפים ממשלה שנותנת יותר שירותים אם זה אומר יותר מיסים; ממשלה שנותנת פחות שירותים כדי להוריד מיסים; או שירותים ומיסים כמו שיש עכשיו?". זו השאלה האמריקנית. היא שונה משלנו בדבר עיקרי אחד: אצלנו צריך לבחור אחת משתי אפשרויות עקרוניות, יותר ממשלה ומיסים או פחות ממשלה ומיסים. אצלם מתבקשים המשיבים לבחור אחת משלוש אפשרויות מעשיות - יותר, פחות, או כמו שיש עכשיו.

בשנת 2011, בשיא תקופת הנשיא ברק אובמה, עלה שיעור האמריקנים המבקשים להקטין את הממשלה ולהוריד מיסים ל-56%. זה הזמן שבו חטפה המפלגה הדמוקרטית מכה אלקטורלית קשה, ולזירה הגיחה תנועה פופוליסטית חדשה תחת השם "מסיבת התה".

האם אנחנו מתקרבים לרגע דומה? שימו לב לנתון הבא: לפני שנתיים, לקראת סוף תקופת הנשיא דונלד טראמפ, רק מיעוט מהאמריקנים (42%) רצו להקטין את הממשלה ולהוריד מיסים. הרוב רצו אותו דבר (32%) או יותר ממשלה ומיסים (25%). השנה, המצב מתהפך. שיעור התומכים בממשלה גדולה יותר ירד ל-19%. שיעור התומכים במה שיש עכשיו ירד ל-29%. שיעור התומכים בהקטנת ממשלה והורדת מיסים עלה ל-50%. אמנם, עוד לא השיעור הגבוה של שנת 2011, ומצד שני, יש עוד שנה עד בחירות אמצע הקדנציה, ואם המגמה תימשך זה בהחלט עלול להגיע לאותה רמה, ולהזניק פוליטית את הקבוצות שמקדמות את אותו סנטימנט.