עוד יום

כך פוענח רצח מלפני 30 שנה | עוד יום

המשטרה עצרה שלושה חשודים נוספים בפרשת ההיעלמות והרצח של ניסים שטרית ואבי אדרי • יוצרת הסרט התיעודי "רב הנסתר", העיתונאית שני חזיזה, סיפרה כיצד הגיעה לראיות הדרמטיות שהובילו לפריצת הדרך בחקירה
עוד יום
19 באוקטובר 2021
08:36

הרצח, התחקיר והמעצרים: המשטרה עצרה הבוקר (שלישי) שלושה חשודים נוספים בפרשת היעלמותו של ניסים שטרית ב-1986 וברצח של אבי אדרי ב-1990. שתי הפרשות נותרו לא פתורות במשך עשורים, עד שלפני שנה וחצי הסרט התיעודי "רב הנסתר" ששודר בכאן 11 הציג ראיות דרמטיות שמובילות למי שפעלו בשם משמרות הצניעות של ישיבת שובו בנים בהנהגת אליעזר ברלנד. בתחילת השבוע נעצרו שלושה חשודים ראשונים במעשים. 

יוצרת הסרט, העיתונאית שני חזיזה, סיפרה לאורן אהרוני איך הצליח לפענח תעלומה של עשרות שנים. "קיוויתי וידעתי שזה ייגמר במעצרים", היא אומרת. "אנחנו יודעים שהייתה חקירה סמויה במשך יותר משנה. אני חושבת שבעקבות הדברים שהבאנו בסרט, זה לא יכול היה להיגמר בלי מעצרים".

כך פיענחתי רצח מלפני 30 שנה | האזינו לעוד יום עם אורן אהרוני

חבריו של ניסים שטרית מספרים עליו שהיה "מבריק וכובש". חזיזה דיברה על היעלמותו: "יש פה תכנון מראש של המהלך - זה לא משהו שנעשה במקרה. גיליתי שהנער שנעדר הוכה קודם לכן על ידי משמרת הצניעות - והחוקרים שטיפלו בתיק של ניסים הורידו מהשולחן את האופציה שהרצח נעשה על ידם ".

"סיפורו של אבי אדרי מתחבר לזה של ניסים דרך חשודים במקרה הרצח", היא המשיכה. "בכל פעם חלק אחר בפאזל מתחבר, עד שכבר יש בסיס שמשם קל לרוץ ולאסוף עוד עדויות. כשהיו לי עדויות מגוף ראשון על מה קרה - מפה הדרך הייתה הרבה יותר קלה. לב התחקיר שלי התבסס על עדויות - לא הגיעו אליי הקלטות. יצרנו מצב בו גרמנו לאנשים לספר על מה שהתרחש שם בלי ידיעתם".

צפו בסרטה של שני חזיזה "רב הנסתר"