עימותים בשער שכם, היום

אלימות בשער שכם: אוטובוס ושוטרים הותקפו באבנים, שוטר ירה באוויר

ביום, בלילה, באמצע ובסוף השבוע: ההתפרעויות, השלכות האבנים ותקיפות האוטובוסים במזרח ירושלים מסלימות. היום נעצרו כבר 22 צעירים באזור שער שכם, אחרי שהותקפו אוטובוסים אחר הצהריים ובערב. נהג האוטובוס ונער שנסע בו נפצעו קל
משה שטיינמץ, ורד פלמן וסולימאן מסוודה
19 באוקטובר 2021
17:29
עודכן ב 21:11

האלימות במזרח ירושלים: אוטובוס אגד הותקף על ידי ערבים הערב (שלישי) ליד שער שכם במזרח ירושלים. שוטרים סמויים ארבו למיידי האבנים במקום. בתיעוד מהזירה נראה שוטר עם אקדח שלוף יורה באוויר, אחרי שהותקף באבנים. שניים מנוסעי האוטובוס - גבר בן 38 ונער בן 16 נפצעו קל. 

מהמשטרה נמסר: "לפני זמן קצר כוח מסתערבים של מג״ב שפעל באזור שער הפרחים ביצע מעצר ממוקד של חשוד לאחר שידה אבנים לעבר אוטובוס וכוח משטרה שהיה באזור. במהלך המעצר, יודו אבנים ובקבוקים לעבר הכוח ובוצע ירי אזהרה נקודתי באוויר להרחקת פורעי החוק שהיו באזור". 

ערבים יידו אבנים גם אחר הצהריים אל עבר אוטובוסים וכוחות משטרה באזור שער שכם בירושלים. שני חשודים נעצרו בחשד למעורבות בתקיפות האוטובוסים והשוטרים היום. מאגד נמסר כי הושלכו אבנים על האוטובוס שעשה דרכו לכותל ולבנה גדולה אף פגעה וניפצה שמשה בזמן שהיו נוסעים בתוך האוטובוס.

נוסעים של אגד התלוננו אתמול כי הקווים המובילים לכותל דרך רחוב סולטן סולימן עוצרים ליד שער יפו ולא ממשיכים במסלול. באגד מסרו כי מדובר בהחלטה שנובעת מהסכנה לנוסעים ונהגים מתקיפה באבנים. בתוכנית קלמן ליברמן בכאן רשת ב דווח היום שבאגד מודים שההחלטה שהתקבלה אתמול לשנות מסלול של קו הכותל שעובר דרך שער שכם נעשתה מיוזמת החברה - וללא תיאום עם המשטרה או משרד התחבורה. אמיר קינן, מנהל אגף התחבורה הציבורית באגד, אמר במשדר כי מדובר בטעות וחוסר בתקשורת בינם לבין המשטרה.

מקור המעורה בפרטי האירוע אמר לכאן חדשות כי אתמול הגיע אוטובוס אגד לאזור שער שכם, שהיה חסום לכל כלי רכב עקב התפרעויות באזור ושימוש המשטרה באמצעים לפיזור הפגנות. הנהג דיווח לממונים עליו והחליט על דעת עצמו לשנות את מסלול ההגעה לכותל. מדובר בנסיעה אחת, כשיתר הנסיעות התקיימו כסדרן.

גורם במשטרה מתח ביקורת על החברה ואמר לכאן חדשות: ״חברת אגד אחראית על הסעת אנשים לכותל המערבי ולא על סיפורי מעשיות ותירוצים לציבור הנוסעים. מן הראוי שיעמדו מאחורי ההחלטות שהם מקבלים שלא על דעת המשטרה. מבחינתנו, אין מציאות שבה אוטובוסים לא מגיעים כדרך קבע עד לכותל המערבי, ואם חברת אגד החליטה שלא לעשות את זה מיוזמתה בתקופה האחרונה, הרי שהדבר מנוגד לחלוטין לעמדתנו ושלא על דעתנו.

"הניסיון לגלגל אחריות על ידי החברה לפתחם של גופים אחרים הוא לא פחות מזלזול באינטליגנציה של הציבור ואנו קוראים לחברה לממש את תפקידה וייעודה. מבחינת המשטרה בלמעלה מ-99% מהזמן, האוטובוסים רשאים לנסוע בציר נסיעתם המקורי ללא כל הפרעה או חסימה. רק במקרים נקודתיים וחריגים שבהם יש הפרת סדר חריגה בתווי הנסיעה שעלולה לסכן נוסעים - מתבצעת הסטה לדרך חלופית, שגם ממנה ניתן להגיע לכותל המערבי, ומצופה מהחברה תנהג כך".

"בשעה שהשוטרים פועלים באזור לילות כימים למען שלום הציבור ובטחונו ובכלל זה משתמשי הדרך, מוטב יהיה אם החברה ונציגיה יעסקו במימוש ייעודה והוא לשרת את ציבור הנוסעים לכותל המערבי".