זירת ירי ברהט, ארכיון
צילום: משטרת ישראל

התוכנית הממשלתית למיגור האלימות נחשפת: צה"ל והשב"כ יוכלו לפעול ביישובים ערביים

טיוטת התוכנית שהופצה למשרדי הממשלה מפרטת את הקמתו של חמ"ל בין-ארגוני שכולל את המשטרה, שב"כ, צה"ל ורשות המסים. השר בר-לב לכאן רשת ב: ייתכן שנראה בחודשים הקרובים עלייה במקרי הרצח בחברה הערבית
סולימאן מסוודה
19 באוקטובר 2021
19:53
עודכן ב 07:29

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב התייחס הבוקר (רביעי) לתוכנית הממשלתית למיגור הפשיעה בחברה הערבית, שנחשפה אמש בחדשות הערב בכאן 11. בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב אמר השר בר-לב כי חלקו של שב"כ יהיה מאוד מוגבל. "אין כוונה שהוא יעסוק בפשיעה. במקרים שיש איום על ריבונותה של מדינת ישראל, שב"כ ישתף את משטרת ישראל".

האזינו לריאיון עם השר בר-לב בכאן רשת ב

השר בר-לב הוסיף כי היעד לסוף 2022 הוא לרדת בלפחות 10% במספר אירועי הרצח. לדבריו, היות שהמשטרה פועלת בצורה יותר נחושה, ייתכן שבחודשים הקרובים תהיה דווקא עליה. "זה לא עניין של שבועות, זה ייקח חודשים", אמר השר. טיוטת התוכנית, שהוכנה שלשום במשרד ראש הממשלה, הופצה אתמול למשרדים. בין היתר כוללת התוכנית פרטים על שילוב חסר תקדים של צה"ל ושב"כ במאבק.

לפי טיוטת החלטת הממשלה, יוקם חמ"ל מודיעיני-מבצעי בין-ארגוני בראשות משטרת ישראל ובהשתתפות השב"כ, צה"ל ורשות המיסים לשם שיפור המאבק בתופעת הנשק הבלתי חוקי בחברה הערבית. משטרת ישראל תגבש, בתוך 30 יום, ובהסכמת הגופים, תוכנית עבודה מפורטת לפעילות החמ"ל הבין-ארגוני ותחל להפעילו בתוך 60 יום.

הממשלה תקצה 200 מיליון שקל לצבא במשך שנתיים לצורך מניעת הברחות מגבול ישראל-ירדן. התוכנית מתייחסת גם לחלקו של משרד המשפטים והשר גדעון סער בתוכנית - כשהיא מפרטת את חבילת החקיקה שתוקדם. 

חבילת החוקים שיקודמו:

1. תיקון לחוק שישייך נשק בלתי חוקי לבעל המקום בו אותר

2. הרחבת העילות שיאפשרו למשטרה לפעול בלי צו חיפוש – גם במקרים פליליים

3. החמרת הענישה נגד חשודים בהעלמת ראיות או פגיעה בהן

4. החרמת רכוש ששימש לסחר בנשק

התוכנית כוללת גם תגבור משמעותי למשטרת מבחינת משאבים:

1. תגבור בשתי פלוגות נוספות לפלוגות המילואים של משמר הגבול

2. תגבור המסגרות להגנת עדים

3. הוספה של כ-1,200 תקנים למשטרה שכולם יוקצו למאבק בפשיעה בחברה הערבית

מי שמתכלל את התוכנית הוא סגן השר לביטחון הפנים והניצב לשעבר יואב סגלוביץ', שלפי התוכנית, יוסמך לנהל מבצע חירום במשך חצי שנה, שבמסגרתו השרים יתעדפו את הפעילות למאבק בפשיעה בחברה הערבית.

התוכנית צפויה לעבור שינויים לאחר שתופץ למשרדי הממשלה. הטיוטה הראשונית גובשה שלשום באגף ממשלה וחברה במשרד ראש הממשלה, והופצה אתמול למשרדי הממשלה להערות.

שלשום דווח בחדשות הערב בכאן 11 כי הממשלה מקדמת שני חוקים חדשים במסגרת התוכנית למיגור הפשיעה הגואה החברה הערבית - "חוק המכרזים" וחוק שיקל על קבלת הלוואות ושירותים בנקאיים. במסגרת "חוק המכרזים" תוקם רשות לאומית לטיפול במכרזים ברשויות המקומיות הערביות, כדי למנוע מגורמים עברייניים להשתלט על המכרזים. החוק השני, שיקל על קבלת הלוואות, נועד למנוע לקיחת הלוואות מהשוק האפור או השחור - שנשלטים על ידי אירגוני הפשיעה.

אתמול בלילה נורה למוות חליל ג׳עו, בן 25 מאום אל פחם, כשיצא לעבודתו מביתו בעיר. הוא נפצע אנושות מהירי ופונה למרכז הרפואי העמק בעפולה - שם נקבע מותו. לפני כארבעה חודשים נעשה ניסיון לרצוח את אחיו שנפצע קשה. בשנתיים וחצי האחרונות נרצחו שישה מבני המשפחה. בסך הכול מדובר בנרצח ה-101 בחברה הערבית מתחילת השנה.