יוגב כהן

האסון בעמק יזרעאל: בעל חברת הכדורים הפורחים והטייס נחקרו במשטרה

חוקרי המשטרה ומשרד התחבורה בודקים אם תפיסת ידית כדור הפורח הייתה דבר שבשגרה. רישיונו של הטייס נשלל • עדויות של עובדים בתחום: אחיזה בידיות הכדור מצד אנשי צוות הקרקע לכמה שניות בזמן ההמראה נפוצה - כמעשה קונדס
שרון עידן וחן ביאר
19 באוקטובר 2021
21:39
עודכן ב 23:27

האסון בכדור הפורח: הבעלים של חברת הכדורים הפורחים ״לגעת בשמים״ אלמוג אמיר נחקר עד שעות הערב המאוחרות (שלישי) בידי המשטרה והחוקר הראשי של משרד התחבורה. במקביל נחקר הטייס הראשי של הכדור ורשיונו נשלל מנהלתית בשלב זה.

הטייס נחקר בין היתר גם בשאלת הזמן שלקח לו לבצע את הנחיתה למרות שהבין לאחר שניות את המקרה. בחקירה נבדקה השאלה האם תפיסת הידית בהמראה היתה דבר שבשגרה בחברה זו. הטייס שנחקר הוא ותיק יחסית ובעל ניסיון משמעותי בהטסת כדורים פורחים.

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם היום שעדויות של עובדים בתחום עלה שמוכרת תופעה של אחיזה בידיות הכדור מצד אנשי צוות הקרקע לכמה שניות בזמן ההמראה - כמעשה קונדס. במסגרת חקירת התאונה ייבדק אם גם כאן מדובר במעשה קונדס שהשתבש.

כמו כן, משרד העבודה יחקור את נושא אישורי הבטיחות וההכשרה שניתנת לעובדים, בין השאר מכיוון שבחלק גדול מהמקרים מדובר בעובדים צעירים שעובדים בתחום לפרקי זמן לא ממושכים.

יוגב כהן, תושב קיבוץ יזרעאל, בן 28, נהרג הבוקר לאחר שנפל מכדור פורח, ופגע ברכב נוסע בכביש 60 סמוך לעפולה. כהן היה אחד מאנשי הצוות שהפעילו את הכדור - הוא נתלה על צדו החיצוני במהלך המראתו ונפל מגובה רב. נוסעי הרכב שנפגע מהנפילה לא נזקקו לטיפול רפואי.

בעל החברה סיפר בריאיון לשרון וכסלר ואורי לוי בתוכנית ערב ערב בכאן 11 כי "עלינו לכדור, ולאחר כמה שניות שמעתי בן אדם צועק לטייס 'יוגב תלוי, תעצור!'. הסתכלתי החוצה וחשבתי שזו בדיחה, ראיתי שאנחנו מאוד גבוהים מהקרקע וראיתי בן אדם תלוי על שני חבלים שקשורים לסל מבחוץ, הטייס לא התייחס לצעקות. אמרתי לו שהוא חייב לעצור, והוא ענה 'אני חייב לעבור את הכביש'".

מחקירת התאונה עולה כי כהן כלל לא היה אמור להיות על הכדור עם המראתו. הוא היה אמור לארגן את הציוד וללוות את הבלון מהקרקע, כמו גם להניח משקל על הסל כדי לאזן את הבלון לפני ההמראה. ככל הנראה הוא אחז בידיות שבצדי הסל בזמן ההמראה, ולא הצליח להישאר על הקרקע כשהכדור המריא.