הרמטכ"ל אביב כוכבי
צילום: פלאש 90

חשיפת כאן חדשות | דובר צה"ל על הספר של הרמטכ"ל: לא קראתי אותו

תת אלוף רן כוכב בריאיון לכאן רשת ב: קהל היעד הוא מפקדי הצבא, יכול להיות שצה"ל יממן את הספר
גילי כהן
20 באוקטובר 2021
10:00

חשיפת כאן חדשות: דובר צה"ל, תת אלוף רן כוכב, התייחס הבוקר (רביעי) בריאיון לכאן רשת ב לכוונתו של הרמטכ"ל אביב כוכבי לפרסם ספר שכתב בכהונתו, ואמר: "לא קראתי אותו, קהל היעד הוא מפקדי הצבא". דובר צה"ל הסביר לאסף ליברמן וקלמן ליבסקינד כי "הרמטכ"ל הוא המפקד של הצבא, ורוצה להעביר את לקחיו ויכולותיו כדי שיהיו קצינים יותר טובים". 

האזינו לריאיון עם דובר צה"ל

לדבריו, זה לא ספר על כוכבי אישית, אלא על מנהיגות. על השאלה מתי לרמטכ"ל היה זמן לכתוב ספר, ציין דובר צה"ל כי "זה 35 שנות שירות של נאומים, שיחות, תרגילים, והוא שם כל פעם משהו בצד". תת אלוף רן כוכב הוסיף שכוכבי לא הראשון שעושה את זה, וציין כי הוא לא חושב שזה יימכר בחנויות. "יכול להיות שצה"ל יממן את הספר", הוא הוסיף.

אתמול פורסם לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 כי באופן חריג ביותר, הרמטכ"ל אביב כוכבי כתב ספר בימי כהונתו - ומבקש מוועדת השרים לפרסמו. בימים האחרונים הגיש הרמטכ"ל לאישור ועדת השרים את הספר עב הכרס, שעוסק במנהיגות. הוא גם העניק למספר אנשים את האפשרות לעיין בספר, טרם הגשתו לוועדה.

בימים האחרונים התקבל בלשכות השרים כתב היד עצמו - כחלק מהתהליך הנדרש לאישור ספרים שנכתבים על ידי אנשי מערכת. עצם כתיבת הספר, בזמן תפקידו וכהונתו, נחשבת לחריגה ביותר - כך גם הפנייה לקבל היתר לפרסמו. בסביבת הרמטכ"ל אומרים שהוא כותב את הספר מזה תקופה ארוכה.