השרה שקד
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

השרה שקד מתנגדת להצעת החוק של סער

שרת הפנים בוועידת מרכז השלטון המקומי: "יועמ"ש לא צריך להכריע מי עומד בראשות הממשלה". השרה ציינה כי סוכם שלא לעסוק בחוק הזה עד התקציב
יערה שפירא
20 באוקטובר 2021
10:27

שרת הפנים איילת שקד אמרה היום (רביעי) כי היא מתנגדת להצעת החוק של שר המשפטים גדעון סער המונע מנאשם בפלילים להרכיב ממשלה. בוועידת מרכז השלטון המקומי אמרה שקד כי "אני לא חושבת שיועץ משפטי לממשלה צריך להכריע מי עומד בראשות הממשלה. סיכמנו לא לעסוק בזה עד התקציב ואז נכריע".

סער פרסם אתמול את תזכיר החוק שיזם ושימנע מנאשם בפלילים מלהרכיב ממשלה. לפי ההצעה, חבר כנסת שתלוי ועומד נגדו כתב אישום לא יהיה כשיר להרכיב את הממשלה אם הואשם בעבירה שהעונש הקבוע לה הוא למעלה משלוש שנות מאסר. 

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי ראש הממשלה נפתלי בנט שוחח עם סער ונתן אור ירוק לפרסם את התזכיר לציבור. חוץ משקד, גם חבר הכנסת ניר אורבך ומפלגת רע״ם עשויים להתנגד לחוק.

עם זאת, יו"ר ועדת הבחירות המרכזית יוכל להתיר את הטלת המנדט על אותו חבר כנסת במידה שיקבע כי בנסיבות העניין אין עם העבירה קלון. החוק יוחל רק מהכנסת ה-25 והלאה. החוק יוחל גם על ראש ממשלה חליפי.

שר החוץ יאיר לפיד הגיב להצעת החוק ואמר כי "היא כמעט מובנת מאליה. לא יכול להיות שאסור שיהיו כתבי אישום לנהג, למאבטח, ולצוות הרפואי - אבל לראש הממשלה יהיו כתבי אישום. נאשם בפלילים לא יכול להיות ראש ממשלה במדינה מתוקנת".

גם בליכוד הגיבו לפרסום: "גדעון סער שמגרד מלמטה את אחוז החסימה בכל הסקרים, מציע חוק אנטי דמוקרטי נוסח איראן שמבקש לפסול את מי שמקבל בסקרים 35 מנדטים וזוכה לתמיכה של מיליוני אזרחים כנציגם לראשות הממשלה. מביך". ח"כ שלמה קרעי הוסיף: "המחנה שרוממות הדמוקרטיה בגרונו, רומס אותה עד דק וחותר ללא הפסקה תחת אושיות המדינה היהודית והדמוקרטית שלנו".

ח"כ שמחה רוטמן מסיעת הציונות הדתית אמר על הצעת החוק כי "מי שמנסה לתת לפקיד להחליט עבורם מי יכול להיות ראש ממשלה, מעיד על עצמו שאין לו אמון בעם, בנבחרי העם ובהליך הדמוקרטי. זה לא מזכיר תקופות אפלות. זו תקופה אפלה".