-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מאחורי הניצחון של האופוזיציה: המתווך - דרעי

יו"ר ש"ס שוחח באופן אישי עם חברי הרשימה המשותפת כדי לגייס אותם להצבעות עם הליכוד היום וביום שני • ח"כ ביטן מממש את האיום: "לא אצביע עם הליכוד". חברי כנסת במפלגה קיבלו לוח תורנויות לנוכחות בוועדות הכנסת
מיכאל שמש, סולימאן מסוודה ויערה שפירא
20 באוקטובר 2021
11:36
עודכן ב 21:11

יו"ר ש"ס אריה דרעי שוחח באופן אישי עם חברי הרשימה המשותפת כדי לגייס אותם להצבעות עם הליכוד היום (רביעי) וביום שני - כך פורסם בחדשות הערב בכאן 11. ביום שני דרעי גייס את המשותפת להצבעת אי אמון שנפלה על חודו של קול, היום הוא גייס את הליכוד להצביע על ועדת חקירה שתבדוק אפליית מורים ערבים במערכת החינוך.

יו"ר ש"ס בעצם הפך לאיש הקשר מול הרשימה המשותפת, בשל היחסים המתוחים של ראשיה עם מרכז האופזיציה יריב לוין. מוקדם יותר כאמור, הקואליציה נחלה את ההפסד הראשון שלה במושב החורף בהצבעה על הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לבחינת העברה ושיבוץ של מורים ערבים במערכת החינוך. גם הפעם ההפסד היה על חודו של קול: 47 בעד ו-46 נגד. 

לפחות אחד משני חברי הכנסת של רע״ם, ווליד טאהא ומאזן גנאים, היה אמור להיות בתוך המליאה ולהצביע נגד הצעת הקואליציה. שניהם נעדרו ואפשרו את ניצחון האופוזיציה. במפלגתו של מנסור עבאס זועמים על הקואליציה: "לא מקדמים את החוקים שלנו ומצפים שנצביע איתם. זה לא יקרה". 

ח"כ ביטן מממש את האיום: "לא אצביע עם הליכוד"

לאחר שנשמע בהקלטות סיעת הליכוד מאיים שלא יצביע עם המפלגה, חבר הכנסת דוד ביטן אומר היום לכאן חדשות שהוא עומד במילתו: "אני לא מצביע עם הליכוד היום. כשיטילו סנקציות אחזור להצביע. זה עניין עקרוני מבחינתי". בהקלטות מישיבת הליכוד הסגורה, שפורסמו אתמול בכאן רשת ב, נשמע ביטן דורש להטיל סנקציות על חברי כנסת שנעדרו מההצבעה על חוק הקנאביס. 

כמו כן, במסגרת הלקחים מישיבת הסיעה, מרכז האופוזיציה, חבר הכנסת יריב לוין שלח לחברי הכנסת לוח תורנויות לנוכחות בוועדות הכנסת - אליהם יגיעו בינתיים ללא זכות הצבעה, בשל החרם על הוועדות.

בד בבד, ראש הממשלה נפתלי בנט יצא ממליאת הכנסת היום כשברקע חברי אופוזיציה צעקו לעברו "לך" ו"בושה". 

אחרי השבוע הקשה שעבר על האופוזיציה, התכנסה אתמול ישיבת סיעת הליכוד כדי לדון בהפרות המשמעת הסיעתית, ובדרישה של יהדות התורה להפסיק את החרם על הוועדות. הזעם באופוזיציה היה לא קטן כשבשבוע שעבר עזבו רבים מחברי הליכוד את ההצבעה על חוק הקנאביס של הקואליציה, בניגוד למשמעת הסיעתית. נושא ההגעה להצבעות עמד במרכז ישיבת הסיעה של הליכוד אמש, כשראש האופוזיציה בנימין נתניהו הודיע על הנחיות מחודשות בנושא. 

האזינו להקלטות מהסערה בישיבת הליכוד