הרוגי הפיגוע בברקן

מאסרו של פלסטיני שלא מנע את הפיגוע בברקן - לא יקוצר

בית המשפט הצבאי לערעורים דחה את ערעור הפלסטיני, והשאיר על כנו את העונש: 4 שנות מאסר. הפלסטיני, מוחמד חרסה הורשע באי מניעת פשע, משום שידע על הכוונה לבצע את הפיגוע בברקן, בו נרצחו שני ישראלים - אך לא עצר בעד המחבל
כרמל דנגור
21 באוקטובר 2021
03:07

בית המשפט הצבאי לערעורים דחה היום (רביעי) ערעור על חומרת העונש של פלסטיני שהורשע באי־מניעת פיגוע הירי באזור התעשייה ברקן, שבו נרצחו לפני שלוש שנים זיו חג'בי וקים לבנגרונד-יחזקאל. בכתב האישום שהוגש נגד מוחמד חרסה נכתב כי הוא ניהל כמה שיחות עם המחבל לפני הפיגוע וידע על כוונותיו ועל הנשק שברשותו - אך לא הודיע על כך לרשויות, ולא עשה דבר כדי למנוע את הפיגוע.

לפי הסדר הטיעון, שסוכם עם התביעה הצבאית, הנאשם היה צפוי לעונש מאסר של שנתיים ותשעה חודשים, אך בית המשפט הצבאי שומרון דחה את ההסדר וגזר עליו ארבע שנות מאסר. הפלסטיני ערער וביקש להקל בעונשו, אך בית המשפט הצבאי לערעורים דחה כאמור את הערעור והשאיר את העונש על כנו - ארבע שנות מאסר.

בהחלטתו כתב נשיא בית המשפט הצבאי לערעורים, אלוף משנה נתנאל בנישו: "על אף שהיה לו די והותר זמן למנוע את התרחשות הפיגוע, המערער לא נקף אצבע למנוע ואפילו בנסיון רפה, להניא את חברו (המחבל) מלפעול כאמור. יתירה מזו: יש להתחשב בעובדה כי המערער לא מנע תכנית שנועדה לקטול את חייהם של רבים, ואף להחזיק בחטופים... "

"ביטאנו לא פעם את הצורך בהחמרה משמעותית של הענישה. בנסיבות חריגות אלה, יש להעניק את הבכורה לאינטרסים הציבוריים והביטחוניים המגולמים בהחמרה עונשית זו". עוד הוסיף אל"מ בנישו: "אל לנו להתעלם מקולם, המושתק לא פעם, של נפגעי העבירה" - כשהוא מתייחס למאבק בני משפחות הנרצחים בבפיגוע בברקן, נגד הסדר הטיעון".