t
נתב"ג
צילום: פלאש 90

התיירים חוזרים ב-1 בנובמבר: זה המתווה שאושר

לפי מדיניות התיירות החדשה, יהיו רשאים להיכנס לישראל זרים שחוסנו בשתי מנות של כמה חברות, לא רק פייזר ומודרנה. קבוצות תיירים שיתנהלו כקפסולה יקבלו פטור מבידוד • תאילנד פותחת את שעריה לישראלים מהחודש הבא
כתבי כאן חדשות
21 באוקטובר 2021
07:42
עודכן ב 21:40

ראש הממשלה, שר הבריאות ושר התיירות אישרו היום (חמישי) את מדיניות התיירות והכניסה לישראל. המתווה ייכנס לתוקף ב-1 בנובמבר, ויעודכן בהתאם להתפתחויות ולגילוי וריאנטים חדשים. התקנות יובאו לאישור הממשלה בהמשך.

• פרסום ראשון: יממה לפני הפגישה עם פוטין - בנט דוחה את ההחלטה על הכנסת תיירים עם החיסון הרוסי

לפי המתווה, ישראל תכיר בשורה של חיסונים - לא רק פייזר ומודרנה - אלא של חברות נוספות. נוסף לכך, אם החיסון "התיישן", כלומר: עברה יותר מחצי שנה מאז שניתן, אדם יוכל להיכנס לישראל רק כחלק מקבוצה. אם עברה פחות מחצי שנה מאז שהתחסן, הוא יורשה להיכנס כבודד.

עוד יוכלו להיכנס לישראל בפטור מבידוד קבוצות של תיירים שיתנהלו כקפסולה, בלא זמן חופשי לבילוי, ובמגבלות תנועה במקומות שיש בהם סיכוי גבוה להדבקה. ראש הממשלה נפתלי בנט קיבל את עמדת שר התיירות יואל רזבוזוב בעניין מספר התיירים שיכנסו כקבוצות, ואישר כניסה של 2,000 מהם ליום - כדרישתו - לעומת 1,000 שדרש משרד הבריאות.

המתווה שאושר

רשאים להיכנס לישראל

- זרים שחוסנו בשני חיסונים של פייזר, וחלפו 7 ימים או יותר מהחיסון השני ביום כניסתם לישראל (אך לא יותר מ-180 יום בעת עזיבתם את ישראל).

- זרים שחוסנו בשני חיסונים של מודרנה, אסטרהזניקה, סינובאק וסינופארם, וחלפו 14 ימים או יותר מהחיסון השני ביום כניסתם לישראל (אך לא יותר מ-180 יום בעת עזיבתם את ישראל).

- זרים שחוסנו בחיסון אחד של יאנסן וחלפו 14 ימים או יותר מהחיסון ביום כניסתם לישראל (אך לא יותר מ-180 יום בעת עזיבתם את ישראל).

- זרים שחוסנו במנת דחף של פייזר, וחלפו 7 ימים או יותר מהחיסון ביום כניסתם לישראל.

- זרים שחוסנו במנת דחף של מודרנה, סינובאק, אסטרהזניקה, יאנסן, וחלפו 14 ימים או יותר מהחיסון ביום כניסתם לישראל.

- זרים שהחלימו שמציגים אסמכתא לתוצאה חיובית בבדיקת NAAT (בדיקה מולקולרית דוגמת PCR) וחלפו 11 יום או יותר מהבדיקה ביום כניסתם לישראל (ולא חלפו יותר מ-180 יום ביום עזיבתם).

- זרים שהחלימו וקיבלו לפחות מנה אחת מהחיסונים שאושרו על ידי ארגון הבריאות העולמי.

קבוצות שיקבלו פטור מבידוד על סמך התנהלות כקפסולה

- ללא בדיקה סרולוגית.

- תיירים שהתחסנו בחיסון שאושר על ידי ארגון הבריאות העולמי.

- התנהלות הקבוצה בישראל כקפסולה, ללא זמן חופשי ועם הגבלות על הסתובבות במקומות בהם ישנו סיכון מוגבר להדבקה.

- עד 2,000 תיירים בקפסולה ביום (בקבוצות מעורבות יחול המתווה המחמיר).

- בדיקת אנטיגן יומית או בדיקת PCR, פעם ב-72 שעות למשך 14 יום מהכניסה לישראל.

- תיירים שלא שהו במדינה אדומה או מדינה באזהרת מסע חמורה ב-14 הימים שקדמו לכניסתם לישראל.

תאילנד פותחת את שעריה לישראלים 

תאילנד הודיעה הערב שהיא מסירה את המגבלות על כניסת תיירים מ-46 מדינות מ-1 בנובמבר, כולל מישראל. לשכת התיירות התאילנדית הודיעה שישראלים מחוסנים יהיו רשאים להיכנס למדינה ללא בידוד, למעט שהייה במלון עד להגעת תוצאות בדיקת הקורונה שתעשה עם הנחיתה. 

כדי להיכנס לתאילנד יהיה על התיירים להציג תעודת התחסנות, תוצאות בדיקת PCR שנערכה בישראל עד 72 שעות לפני ההמראה, ביטוח נסיעות רפואי שמכסה אשפוז הקשור לקורונה, וכן הזמנה ללילה אחד במלון מורשה SHA+, וזאת לצורך המתנה במלון עד לקבלת תוצאות הבדיקה. עלות בדיקת הקורונה בנחיתה תהיה כלולה במחיר המלון שיוזמן.

התקנות החדשות טרם פירטו באילו אזורים במדינה יורשה לתיירים לטייל, אך על פי פרסום רשימה מוקדמת בעיתונות התאילנדית, ייפתחו מרבית האזורים הפופולריים בקרב ישראלים, ובהם: בנגקוק, קו-סאמוי, קופנגן, פוקט, פטאיה, קראבי (כולל האי קופיפי) החופים הוא הין וצ'ה-אם, האיים קו צ'אנג וקו-סאמט, והערים הצפוניות צ'נג מאי ונונג קאי.

פרופ' זרקא: יש 5 מקרים נוספים של תת הזן החדש

חמישה מקרים נוספים של תת הזן החדש התגלו בישראל, כך עדכן ממונה הקורונה, פרופ' סלמן זרקא היום בריאיון לתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב. לדבריו, שלושה מהמקרים מקורם במולדובה ושני הנדבקים האחרים הגיעו מבריטניה. עוד הוא ציין כי משרד הבריאות חוקר בחקירות אפידמיולוגיות מעמיקות אם קיימים מקרים נוספים.

האזינו לריאיון המלא עם פרופ' סלמן זרקא בכאן רשת ב

"נראה שאין שרשראות הדבקה באף אחד מהמקרים", אמר פרופ' זרקא והוסיף: "זה וריאנט מטריד, אך הוא אינו מייצר גל חמישי. לגבי תת הזן החדש צריך לומר - דלתא מייצר תתי זנים נוספים. זה תהליך שקורה כל הזמן עם הנגיף. המקור של תת הזן הזה ככל הנראה הוא בבריטניה. שם הוא אחראי לכ-8% מהתחלואה".

זרקא ציין כי יש התפשטות של תת הזן גם במזרח אירופה ובמקומות נוספים. "זה כרטיס צהוב שמדאיג אותנו. יש ירידה בתחלואה, אבל העולם עדיין אדום ויש זנים שונים שצריך לנטר אותם ולהיות דרוכים. הקורונה כאן ותישאר כאן ומוטב לכולנו שנתחסן ונשמר", אמר בריאיון לדב גיל-הר.

מוקדם יותר פורסם שמשרד הבריאות צפוי להמליץ שנכנסים לישראל ממדינות שבהן התפרץ תת הזן החדש של הקורונה (בעיקר מדינות מזרח אירופה), יחויבו בבדיקות בשהותם מעבר לבדיקה בנתב"ג. מדובר בבדיקות PCR, שהחוזרים יעברו ככל הנראה מדי 48 שעות, אך לא מן הנמנע שבסופו של דבר יסתפקו בבדיקת אנטיגן. אתמול פורסם בכאן חדשות כי כמעט אחוז מהשבים ממולדובה, 0.97% - אומתו כחיוביים לנגיף בחודש האחרון.

‏בשבוע שעבר משרד הבריאות המליץ לא לטוס למולדובה בעקבות התחלואה, אך היא לא הוכנסה לרשימת המדינות האדומות. בשבועיים הקרובים צפויים להגיע בטיסות ישירות משם, יותר מאלף איש.

אתמול הודיע בנט שהתגלו עוד כמה מקרים בישראל של הידבקות בזן החדש. ראש הממשלה הנחה להגדיל את יכולת הריצוף הגנטי כדי לאסוף יותר מידע בנושא ולעמוד בקשר עם מדינות נוספות בהן הווריאנט התגלה.

התפרצות קורונה בבתי ספר בשומרון ובירושלים

39 ילדים ושלושה מורים נדבקו בנגיף בבית ספר ביישוב שערי תקווה, שהחל לפעול לפי המודל של הכיתה הירוקה. הורים לילדים בבית הספר טענו כי למרות שמספר המאומתים הלך ועלה, בבית הספר המשיכו לפעול במתכונת הכיתה הירוקה. כלומר, ילדים בכיתה שבה התגלה מאומת לא נכנסו לבידוד, אלא המשיכו להגיע ללימודים תוך ביצוע בדיקות, ואף הוחלט לאחד בין כיתות.

ביום שלישי בלילה הודיע משרד הבריאות על החלטה להוציא צו סגירה מיידי לבית הספר בגלל התחלואה בקורונה והתלמידים עברו ללמידה מרחוק. השבוע הוחלט על הרחבת מתווה הכיתה הירוקה גם לגני ילדים ואף לערים צהובות ולא רק ירוקות. גורמים במערכת הבריאות מתחו ביקורת על הרחבת המתווה לנוכח תוצאות הפיילוט, שמהן עלה כי פחות מרבע מהמשתתפים דיווחו על תוצאות בדיקות האנטיגן שביצעו.

רק 50% מהתלמידים החייבים בבידוד ביצעו בדיקות PCR, ו-198 תלמידים נמצאו מאומתים ב-PCR לאחר שלא שיתפו פעולה עם דרישת בדיקת האנטיגן. בעקבות כך אומרים גורמים במערכת הבריאות כי התוצאות עדיין לא מספיק משכנעות וכי הרחבת המתווה עלולה להיות בעייתית.

גם בבית ספר זלמן ארן בירושלים, 41 תלמידים ועוזרת הוראה נמצאו מאומתים. מקצת מהתלמידים בהם פועלת הכיתה הירוקה חזרו ללימודים בבית הספר. בכמה כיתות, בהן התפרצות של יותר מארבעה תלמידים - עברו הלימודים ללמידה מרחוק.

בהכנת הידיעה השתתפו עמיחי שטיין,גילי כהן, דקלה אהרן שפרן, שרון עידן ולירן כוג'הינוף