t
-

"התחלואה והתמותה יעלו": במחאה על ההסכם עם המתמחים - יו"ר איגוד הכירורגים התפטר

פרופ' קלוגר: ההחלטה נלקחה בצורה מוזרה, ללא דיון על ההשלכות • בכירים במערכת הבריאות: "הכשרה ורציפות טיפולית הם הבסיס ללימוד מקצוע הרפואה"
קטי דור
21 באוקטובר 2021
08:39
עודכן ב 11:34

יו"ר איגוד הכירורגים, פרופסור יורם קלוגר, התפטר היום (חמישי) מתפקידו במועצה הלאומית בשל ההסכם שנחתם עם המתמחים. קלוגר כתב במכתב ההתפטרות כי "התחלואה והתמותה יעלו". לדעתו ההחלטה נלקחה בצורה מוזרה, ללא דיון על ההשלכות.

הפרופסורית עידית מטות, מנהלת האגף הכירורגי ומערך ההרדמה באיכילוב שלחה גם מכתב למשרד הבריאות ובו הביעו דאגה עקב ההסכם. לטענתם: "הכשרה ורציפות טיפולית הם הבסיס ללימוד מקצוע הרפואה ולניהול רפואי ראוי של החולה. ללא הכשרה נאותה, וללא מעקב אחר חולים התחלואה והתמותה יעלו".

לדבריהם, במתווה הפופוליסטי שעליו יהיה חתום שר הבריאות והממשלה הנוכחית, הרופא לא יכיר את המטופל, לא יטפל בסיבוכים שנובעים מהטיפול, לא ילמד מניסיון שלו ושל אחרים. עוד כתבו כי "רפואה זה לא מקצוע רגיל. יש הכשרה קריטית שרובה נעשית בבוקר על ידי המומחים במחלקות, בחדרי ניתוח ובחדרי לידה, אך המתמחים יהיו בבית בבוקר לפני התורנות כדי להתכונן, ובבית בבוקר אחרי התורנות לנוח".

מלשכת שר הבריאות נמסר:  "מטבע הדברים, מהלך גדול כל כך מחייב דיון והיערכות של כל הגורמים במערכת. מסיבה זו בדיוק יוקם בשבוע הבא צוות היישום למתווה קיצור התורנויות, בראשות המשנה החדש למנכ״ל משרד הבריאות, ד״ר ספי מנדלוביץ׳, והוא יחל עבודתו באופן מיידי. יצוין, כי בשבועות האחרונים התקיימו שיחות התייעצות רבות בין מנהלי בתי חולים לבין שר הבריאות והנהלת המשרד בנוגע למהלך קיצור התורנויות - וכך יימשך. כל גורם במערכת הבריאות המעוניין להירתם ולתרום להצלחת המהלך, יודע היטב כיצד לעשות זאת. שר הבריאות ומנכ"ל משרד הבריאות עומדים בקשר רציף עם כל הגורמים על מנת לוודא שכל הסוגיות הרלוונטיות יזכו לטיפול, וכדי להבטיח שהמהלך החשוב ייושם באופן אחראי, מקצועי ומלא".

יו"ר ארגון המתמחים "מרשם", ד"ר ריי ביטון, אמרה היום בתוכנית משחקי הכיס בכאן רשת ב כי "הרוב המכריע של הרופאים הבכירים תומכים במהלך. כולם מבינים שצריך לקצר את התורנויות. 10 שנים היה לעשות את הרפורמה, הם כשלו ולכן צריך להתחיל מקיצור תורנויות". עוד הוסיפה בריאיון לשאול אמסטרדמסקי כי "אנחנו מציעים את הקונספט שרופאים מתמחים יעסקו במקצוע שלהם נטו, ולא בלקיחת דם ומזכירות. יש צורך להוסיף כוח אדם פרא-רפואי. זה רעיון שצריך לקבל אותו ומשם לגזור את המהלך בשטח. ההתנגדות מגיעה ממקום של זה מה שאנחנו מכירים וגם ממקום של פחד, שהתקציבים והתקנים יתרכזו בקיצור תורנויות וכל שאר הדברים ידחקו לצד. זו הזדמנות להזרים כסף ותקנים למערכת, ולהבריא מערכת חולה".

ריאיון עם ד"ר ריי ביטון בכאן רשת ב

אתמול, בתום פגישה עם שר הבריאות ניצן הורוביץ, אמרה ביטון: "הצלחנו להביא בשורה אמיתית. אני מודה לשר הורוביץ על רגע היסטורי ועל סיום העוול של 26 שעות תורנות. אפשר לומר שניצחנו". 

כמה שעות מתמחים ברפואה צריכים לעבוד?

עוד אמרה ד"ר ביטון: "גם כשאמרו לנו שלא צריך לדרוש יותר ידענו שאפשר, ובזכות המאבק שלנו ובזכות מאות מתמחים ומתמחות ששמו על הכף את הקריירה שלהם, את המשפחות, את הכול". יו"ר ארגון המתמחים הוסיפה שהם קיבלו יעדים ותאריכים ברורים למימוש המתווה לקיצור התורנויות והבטיחה: "אנחנו נוודא שהכול הולך לכיוון נכון ולא יתמסמס כפי שקרה בשנים האחרונות". 

שר הבריאות צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "מהפכת קיצור התורנוית יצאה לדרך. זו רק יריית הפתיחה לשינוי עוד יותר גדול בתנאי העבודה ובשירות למטופלים בבתי החולים. עם התוספת התקציבית הגדולה, הוספת אלפי סטודנטים חדשים לסיעוד ורפואה, וקיצור התורנויות למתמחים, נזרים סוף סוף חמצן למערכת הבריאות הציבורית שלנו".