נתניהו ומנדלבליט
צילום: כאן חדשות

היועמ"ש: החוק שמונע מנאשם בפלילים להרכיב ממשלה - לא פרסונלי

מנדלבליט: הצעת החוק תואמת את חקיקת העליון בעבר. סער בעקבות הגשת תזכיר החוק: "לא נבהל מהמתקפות הפרועות"
תמר אלמוג ואמוץ שפירא
21 באוקטובר 2021
18:16

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אמר היום (חמישי) שהחוק שמונע מנאשים בפלילים להרכיב ממשלה לא פרסונלי. מנדלבליט אמר בכנס לזכרו של נשיא בית המשפט העליון לשעבר מאיר שמגר: "לפי העולה מהצעת החוק, התיקון אינו פרסונלי אלא כללי, וצופה פני עתיד. הוא הולך בתלם החקיקה ופסיקת בית המשפט העליון". 

שר המשפטים גדעון סער, שפרסם את תזכיר החוק ביום שלישי, אמר בכנס: "אנחנו נמצאים בצומת חשוב, בו יש לצקת אפשרות לקבוע נורמות יסודיות שבעבר היו בגדר המובן מאליו. אני משוכנע שהימנעות מכך עלולה להוביל את ישראל למקומות מסוכנים מאוד. לכן איני נבהל מהמתקפות הפרועות". 

חבר הכנסת שלמה קרעי מהליכוד הגיב לדבריו של היועמ"ש ואמר: "הממלכתיות של מנדלבליט, מי שיישם הלכה למעשה את המונח 'כנופיית שלטון החוק', היא לסכל את בחירתו של העם. ניגוד עניינים? מניעה משפטית להפוך את עצמך לשליט על? פגיעה אנושה בדמוקרטיה? לא ביבי לא מעניין. או שמא, לא ביבי ראש ממשלה, רק זה מה שמעניין".

לפי ההצעה שהגיש סער, חבר כנסת שעומד נגדו כתב אישום לא יהיה כשיר להרכיב את הממשלה אם הואשם בעבירה שהעונש הקבוע לה הוא למעלה משלוש שנות מאסר. עם זאת, יו"ר ועדת הבחירות המרכזית יוכל להתיר את הטלת המנדט על אותו חבר כנסת אם ייקבע שבנסיבות העניין אין עם העבירה קלון. החוק יוחל רק מהכנסת ה-25 והלאה ויהיה תקף גם לגבי ראש ממשלה חליפי. 

אתמול שרת הפנים איילת שקד אמרה בוועידת מרכז השלטון המקומי שהיא מתנגדת להצעת החוק. "אני לא חושבת שיועץ משפטי לממשלה צריך להכריע מי עומד בראשות הממשלה", היא הסבירה. "סיכמנו לא לעסוק בזה עד התקציב ואז נכריע". בכאן חדשות פורסם שראש הממשלה נפתלי בנט שוחח עם סער ונתן אור ירוק לפרסם את התזכיר לציבור.