המערכה שבין הלייקים

המערכה שבין הלייקים: איך התיעודים ברשת משפיעים על רוח הלחימה של החיילים?

"הכפופים יכולים להסביר לנו יותר טוב את השפה והחוקים": האם האתוס "טוב למות בעד ארצנו" וההגנה על המולדת אכן נשחקו בעידן הרשתות החברתיות?
רועי שרון
22 באוקטובר 2021
12:24
עודכן ב 26 אוקטובר 21:48

כשכמעט כל אירוע ביטחוני או פיגוע מתועד ברשתות החברתיות - האם יש לכך השפעה על החיילים והמפקדים בצה"ל? סדרת הכתבות "המערכה שבין הלייקים", ששודרה בחדשות הערב בכאן 11, בודקת את רוח הלחימה של צה"ל ב-2021 על רקע הנוכחות המוגברת של החיילים ברשתות החברתיות.

הצצה ל"מערכה שבין הלייקים"

נבדוק אם האתוסים "טוב למות בעד ארצנו" וההגנה על המולדת אכן נשחקו בעידן הרשתות החברתיות, כמה חזקה השפעת הרשתות על קבלת ההחלטות ועל לוחמי צה"ל, האם חייל חושב פעמיים לפני שהוא חותר למגע נוכח התיעודים שעולים לרשתות והאם המפקדים מסוגלים להתמודד עם הנוכחות המוגברת מאוד של חייליהם בטיקטוק ובאינסטגרם?

"הכפופים יכולים להסביר לנו יותר טוב את השפה והחוקים, הבעיה היא שאנחנו אלה שמכתיבים את החוקים". ממחאות כמו של דוד הנחלאווי וסביב המקרה של בראל חדריה שמואלי ועד ריקודי החיילות מול חיילי מצרים - בפרק הראשון נשאלת השאלה עד כמה חזקה השפעת הרשתות החברתיות על קבלת ההחלטות של מפקדים בצה"ל ואיך מתמודדים עם מחאות הרשת?

פרק 1: מי מכתיב את החוקים?

מאז כניסתו של מארק צוקרברג לחיינו, אחד האתגרים הגדולים של צה"ל בשנים האחרונות הוא איך להתמודד עם הנוכחות המתמדת של לוחמי ולוחמות ברשתות החברתיות. בפרק השני ניסה רועי שרון לברר עד כמה צה"ל מנסה לשלוט בתכנים שעולים לרשת, האם אפשר בכלל לפקח על מאות הסרטונים הוויראליים שמשוגרים לאוויר יום יום, והאם יש טעם לפתוח חזית מול השיתופים והלייקים?

פרק 2: איך מתמודדים מפקדי צה"ל עם הסרטונים ברשת?

הפרק השלישי עוסק ב"רוח הקרב" במציאות של הלוחמים שהתרגלו לִחיות ברשתות החברתיות. כיצד צבא שלא יצא שנים למלחמה פועל לשימור רוח הקרב והמוטיבציה, למרות שגרת האימונים השוחקת. וגם על לוחמי נח"ל שלקחו השראה מצ'רצ'יל

פרק 3: בין החלטת הרמטכ"ל לבלום כניסה קרקעית לעזה - לסרטוני הלוחמים ברשת