תהלוכה של החזית העממית, 2013
צילום: עמאד נסאר, פלאש90

ביקורת בארה"ב: מדוע עמותות הוגדרו כארגוני טרור?

בין הארגונים - מוסדות מחקר, משפט וחקלאות. שר הביטחון בני גנץ: "זרוע של הנהגת הארגון שמטרתה השמדת ישראל". דוברים מטעם הארגונים הכחישו את הקשר לחזית העממית. ארצות הברית תדרוש מישראל הבהרות בנוגע להחלטה
איתי בלומנטל, אלון אמיצי ועידן קורן
22 באוקטובר 2021
18:11
עודכן ב 21:47

** עדכון 23.10.21: גורם ביטחוני: בממשל האמריקני עודכנו מראש על הכוונה להכריז על ארגונים פלסטיניים כארגוני טרור

שר הביטחון בני גנץ הכריז על שישה ארגונים של החזית העממית ביהודה ושומרון כארגוני טרור. בהודעה שפרסמה לשכת השר נאמר כי הארגונים האלה הם חלק מרשת הפועלת בכסות של "ארגוני חברה אזרחית" מטעם החזית העממית, על מנת לתמוך בפעילותו ולקדם את מטרותיו. עוד נאמר כי "מדובר בזרוע של הנהגת הארגון, שמטרתה השמדת ישראל תוך נקיטה של פעולות טרור".

דובר משרד החוץ האמריקני, נד פרייס, אמר כי ארצות הברית תפנה לישראל כדי לקבל מידע על הסיבות להחלטתו של גנץ להכריז על הארגונים כארגוני טרור. הוא הוסיף שישראל לא נתנה לארצות הברית הודעה מוקדמת על ההחלטה. בנוסף, חברת הקונגרס רשידה טליב כינתה את ישראל "משטר אפרטהייד" וקראה לממשל ביידן לחדול מלממן מדינות המפרות זכויות אדם.

הארגונים שהוכרזו ארגוני טרור הם "ועדת הנשים", המוסד המשפטי "א־דמיר", מוסד־המחקר "ביסאן", ארגון "אל־חק", "התנועה העולמית להגנה על ילדים - סניף פלסטין" ו"ועדת הפעילות החקלאית".

לפי משרד הביטחון, הארגונים קיבלו סכומי כסף גדולים ממדינות באירופה ומארגונים בין-לאומיים, תוך שימוש במגוון דרכי זיוף ומרמה. בין השאר שימשו הכספים לתשלומים למשפחות של אסירים ביטחוניים ולמי שמכונים ״שהידים״, למשכורות לפעילים, לקידום של פעילות טרור והתעצמות, ולקידום של פעילות "החזית העממית" בירושלים.

שר הביטחון קרא למדינות העולם ולארגונים בין־לאומיים לסייע במאבק, ולהימנע מקשר עם חברות ועם ארגונים שמספקים את חומרי הבעירה לטרור.

משרד החוץ הפלסטיני גינה את החלטת משרד הביטחון וכינה אותה "חלק מהתקיפות השיטתיות נגד החברה האזרחית הפלסטינית". בהודעה מטעם המשרד הזהירו מפני ההשלכות של הצעד הזה, והטילו על ישראל את האחריות המלאה לשלומם של הפועלים באותם הארגונים. כמו כן קראו לקהילה הבין-לאומית להגן על הארגונים הללו ועל זכות העם הפלסטיני להילחם על חירותו.

המנהל התפעולי של מוסד המחקר "ביסאן", אבי אל-עאבודי אמר לאתר החדשות "ווטן" שהטענות שששת המוסדות הפלסטינים "קשורים למפלגות" אינן נכונות והוא מכחיש אותן בתוקף. מנכ"ל ועדת הפעילות החקלאית אמר שאין הצדקה להחלטה הזו, והיא מהווה "המשך בדרך של הכיבוש לחנוק את ששת המוסדות שפועלים באופן משמעותי במדינה והכיבוש מנסה להחלישם". לדבריו, ישראל כועסת מפעילות הוועדה בשטחי C והפיתוח של האזורים וטיוב הקרקעות בהם. שניהם מסרו שהם ייבחנו את ההשלכות המשפטיות של ההחלטה הזו וכיצד יתמודדו איתה בזירה המשפטית ובזירה הבינלאומית.