ישראל דיסקינד, השבוע

מיליוני דולרים תמורת שתיקה: כך ניסו עסקנים חרדים לבלום את מאבק משפחות הרוגי מירון

ישראל דיסקינד עומד בחזית מאבק משפחות הקורבנות. השבוע עלה לראשונה להר שבו איבד את אחיו הקטן שמחה, וחשף את שיחת הטלפון שקיבל שבועות לאחר האסון, שבו הציע לו עסקן חרדי תרומה, אם רק יפסיק את המאבק שלו
ויקו אטואן
23 באוקטובר 2021
23:15

ישראל דיסקינד נמנע כבר חצי שנה מהגעה להר שבו איבד את אחיו שמחה דיסקינד שנהרג באסון במירון. הוא פחד מהרגע שבו ייאלץ לראות מקרוב את גודל המחדל. "אם הייתי איתו פה אולי הייתי מצליח... מרפק לפה, מרפק לשם... אבל כשאתה רואה את זה אתה מבין שאין לו מה לעשות. אם יש כזה מדרון, כאלה מדרגות בקצה, אין מפלט".

"אף אחד מאלה שאחראים על ההר לא נהרג באסון, מסיבה מאוד פשוטה. הם עוברים בשביל ה-VIP. לאחי לא היה דם כחול. לא הייתה לו את הזכות לעבור בשביל ה-VIP, אז עם פשוטי העם הוא נדחק כצאן לטבח".

מאז האסון מנהל ישראל מאבקים שלא תמיד מוצאים חן בעיני הפוליטיקאים והעסקנים החרדים. הם ניסו להפעיל עליו לחץ כדי שיחדול מהדרישה להקים ועדת חקירה. בשיחת טלפון שקיבל שבועות בודדים לאחר האסון, אמר לו עסקן חרדי את הדברים הבאים: "אני אשמח... אם כל המשפחות יבואו ויגידו שלא צריך את כל הוועדות חקירות האלה. אני יכול לארגן איזושהי תרומה של 10-5 מיליון דולר".

מי שולט בהר? | עוד יום

אבל מכבשי הלחצים הגיעו גם ממשכן הכנסת. "באתי לאחת הפגישות הראשונות, ואמר לי אחד מחברי הכנסת שלא אזכיר את שמו: 'ישראל, אני ראיתי את הרעיונות שלך, ואני מבין לאיפה אתה הולך ואני מבין מה אתה מבקש ממני בפגישה הזאת. אתה רוצה ועדת חקירה ממלכתית ואני אומר לך - חבל נשמה, תרפה. זה לא יקרה. לא תקום ועדת חקירה ממלכתית, לך תתעסק בדברים אחרים'".