אנשים עוטים מסכות במרכז ירושלים
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

במשרד הבריאות בוחנים אילו פעילויות יוגבלו רק לתו ירוק - גם בסיום הגל הרביעי

מיליוני חיסונים בדרך לישראל עבור ילדים בני 11-5 • אלרעי פרייס: "צריך לשמור על איזשהו מתח של דברים שפועלים בתו ירוק" • היום - המתווה לקיצור הבידודים במערכת החינוך מתרחב היום גם לגני הילדים בערים הירוקות והצהובות
דקלה אהרן שפרן ולירן כוג'הינוף
24 באוקטובר 2021
10:04
עודכן ב 10:28

על רקע המשך הירידה בתחלואה, במשרד הבריאות דנים בימים אלה אילו פעילויות יוגבלו לבעלי תו ירוק גם כשהתחלואה תיפחת, כך אמרה היום (ראשון) ראש שירותי בריאות הציבור, דוקטור שרון אלרעי פרייס בדיון ועדת החוקה.

אלרעי פרייס סיפרה כי ״בין הגל השלישי לרביעי, מתוך המחשבה האפידמיולוגית שאנחנו רוצים שהתו הירוק יפעל לצמצם תחלואה ואם אין תחלואה במדינה אין למה להפעיל תו ירוק - דווקא למדנו עם עליית הגל הרביעי שהיכולת שלנו לפעול מהר היא מאוד איטית, ולכן כן צריך לשמור כנראה על איזשהו מתח של דברים שפועלים בתו ירוק. אנחנו בדיוק בדיונים על זה בתוך משרד הבריאות ועם המשרדים האחרים - מהי הרמה הבסיסית שעליה צריך לשמור על תו ירוק גם כשאין תחלואה".

כמו כן, במשרד הבריאות בוחנים הקלות נוספות, ובפרט הסרת מגבלות התקהלות בשטחים פתוחים. כך אמרה ראש מטה בריאות הציבור במשרד הבריאות, אילנה גנס, בוועדת החוקה בכנסת. "יש כרגע הקלות בחינוך, הסרנו את החובה על הורה לשהות בבידוד עם ילד מאומת ועוד", אמרה גנס בדיון.

גנס הוסיפה: "כשניתחנו נתונים מהחודשיים האחרונים ראינו ששיעור ההדבקות במחוסנים נמוך. פנינו להקלות נוספות, כולל בתו ירוק ובמגבלות התקהלות, אך מקצועית נכון שהתו הירוק ימשיך ללוות אותנו עוד תקופה.

"אם לא היינו מסירים מגבלות בחודש יוני אולי לא היינו מגיעים לשיעור התחלואה הגבוה שהיה בגל הרביעי. אנחנו עדיין מעל 1,000 מאומתים בממוצע יומי".

בנוגע להגבלות בטסטים לנהיגה אמרה גנס: "הגיעה אלינו בקשה ממשרד התחבורה בגלל סיכון מוגבר להדבקה. הבחינות בחלל סגור ולא ניתן לפתוח חלון או שהבוחן יישב מאחור. אוכלוסיית הבוחנים מבוגרת ומרביתה עם מחלות רקע, ומרבית אוכלוסיית הנבחנים צעירה".

בתוך כך, המתווה לקיצור הבידודים במערכת החינוך מתרחב היום גם לגני הילדים בערים הירוקות והצהובות, וכן לבתי הספר היסודיים בערים הצהובות. עם זה, אמש הודיעו ראשי מעונות היום המפוקחים כי לא יוכלו להפעיל הבוקר את מתווה הכיתה הירוקה משום שטרם קיבלו את הערכות לבדיקות אנטיגן. "לא קיבלנו ולו ערכה אחת. שוב הוכיחה המדינה שמבחינתה ילדים נולדים בגיל שלוש", דברי ראשי המעונות.