ראיסי, ארכיון
צילום: אי-פי

ראיסי: המערב לא מסוגל לקבל החלטה על הסכם הגרעין

נשיא איראן האשים את ארצות הברית ואירופה בהיעדר ההתקדמות בשיחות המתקיימות לחידוש ההסכם: "הבעיה היא בצד השני שלא הגיע להחלטה. טהראן עמדה במחויבויות שלה"
איתמר מרגלית ועמיחי שטיין
24 באוקטובר 2021
16:18

נשיא איראן איברהים ראיסי אמר היום (ראשון) שהמערב לא היה מסוגל לקבל החלטה בנוגע לחידוש שיחות הגרעין בין טהראן לבין המעצמות. הוא טען שארצו נשארה מחויבת לסופו של ההסכם, וכי אמריקה והאירופים נשארו תקועים כיוון שלא הצליחו לקבל החלטה.

לדברי ראיסי, הבעיה אינה בצד האיראני, אלא "בצד השני, שלא הגיע להחלטה", וכי "עד כה טהראן עמדה במחויבויות שלה". השיחות בין איראן למעצמות בסוגיית החזרה להסכם הגרעין פסקו ביוני האחרון, בטרם התחלף הממשל באיראן, והן טרם שבו לסדרן. 

מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי באיראן, עלי שמח'אני, אמר היום שישראל צריכה "להפריש עשרות מיליארדי דולרים לצד, לצורך תיקון הנזקים שייגרמו מהתגובה ההרסנית של איראן" לכל תקיפה צבאית ישראלית נגד תוכנית הגרעין של טהראן.

"לא מבינים את חומרת האיום": ביקורת קשה על התנהלות ארה"ב בסוריה | רועי קייס

אתמול התראיין לרשת NBC ראש הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית, רפאל גרוסי, ואמר שתוכנית הפיקוח של הסוכנות באיראן כבר אינה "שלמה והדוקה" לאחר שטהראן סירבה לבקשות לתקן מצלמות במתקן מרכזי. "זה לא שיתק את המעקב שלנו באיראן", ציין, אך הוסיף: "נגרם נזק, עם פוטנציאל לחוסר יכולת לשחזר את התמונה ולהרכיב את הפאזל". 

מדובר בבניין הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית, שנמצא בעיר כרג', מערבית לטהראן, שאיראן מאשימה בתקיפתו את ישראל. גרוסי אמר כי לא הצליח לבסס את סוג התקשורת הישירה עם ממשלת איראן הנוכחית כפי שהייתה לו לפני בממשלת רוחאני וזריף.

למרות שגרוסי אומר שאין לו "שום אינדיקציה" לכך שאיראן דוהרת כעת לעבר פצצה, הוא אומר שהעולם יכול ללמוד מהסיפור הצפון-קוריאני כדי להבין מה עומד על הפרק: "זה מראה לנו מה יכול לקרות שהדיפלומטיה נכשלת. אם זה יקרה - יהיה לך מגה אירוע עם השפעות אדירות במזרח התיכון".