הפצצת הבניין
צילום: רויטרס

אלוף במיל' ניצן אלון על הפצצת בניין AP בעזה: "פיגוע עצמי תודעתי"

מפקד פיקוד מרכז לשעבר, שחקר את ההיבטים התודעתיים של מבצע שומר החומות, ביקר בחריפות את הפעולה: "ההישג המבצעי היה לא פרופורציונלי לחלוטין לנזק הדיפלומטי-תודעתי שיצר"
איתי בלומנטל
24 באוקטובר 2021
21:06

אחת ההפצצות השנויות במחלוקת במבצע שומר החומות כוונה למגדל רב קומות שבו היו משרדי סוכנות הידיעות AP. האמריקנים דרשו הסבר מישראל, והיא הציגה הוכחות לכאורה שבבניין הפעיל חמאס מערכות לשיבוש כיפת ברזל. אתמול (ראשון) חשף האלוף במילואים ניצן אלון את ממצאי התחקיר שנערך בנושא המבצע - מהפן התודעתי.

"תקיפת משרדי AP הייתה פיגוע עצמי תודעתי. גול עצמי מבחינתנו, לא כולם בצה"ל מקבלים את זה אבל אני משוכנע שמדובר בטעות. ההישג המבצעי היה לא פרופורציונלי לחלוטין לנזק הדיפלומטי התודעתי שהדבר הזה יצר", אמר אלון בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי באוניברסיטת תל אביב.

"אני חושב שההצלחה של צה"ל במימד התודעתי הכולל היא מאוד מאוד חלקית", אמר אלוף במיל' אלון. "אני חושב שאנחנו עדיין מאוד חלשים ביכולת להשפיע על דעת קהל רחבה בעזה בזמן לחימה ולגרום ללחץ הזה להגיע למקבלי ההחלטות בחמאס. יש לזה כמובן השפעה לדעת הקהל הרחבה על המערכה עצמה. תוך כדי לחימה מאוד קשה לייצר השפעה אפקטיבית על עצירת הלחימה".

בחודש מאי דווח בניו יורק טיימס שבכירים בממשלת ישראל ובצה"ל מתחרטים על תקיפת מגדל התקשורת בעזה. על פי העיתון האמריקני, קצינים בכירים בצה"ל שהיו מודעים כי מגדל "אל-ג'לאא" מאכלס את משרדיהן של רשתות טלוויזיה וכן את סוכנות אי-פי, המליצו שלא לתקוף את הבניין - אף על פי שהכיל את מטה הסייבר של חמאס, כך אישרו שלושה גורמים המעורים בפרטי הדיון על התקיפה.