-
צילום: רויטרס

הפיכה בסודאן: השליט הצבאי הזמני הכריז על פיזור הממשלה

אל-בורהאן הכריז על הקמת ממשלת מומחים שתנהל את ענייני המדינה עד לבחירות ביולי 2023 • הבית הלבן: "דוחים את פעולות הצבא וקוראים לשחרור מיידי של רה"מ ואחרים שהוכנסו למעצר בית" • הבוקר מפגינים בבירה חרטום הקימו בריקאדות והציתו צמיגים ברחובות • רוב חברי המועצה הריבונית של סודאן נעצרו
בן יניב ועומרי חיים
25 באוקטובר 2021
07:04
עודכן ב 17:24

ההפיכה בסודאן: יו"ר מועצת הריבונות של סודאן, השליט הצבאי הזמני עבד אל-פתאח אל-בורהאן, הכריז היום (שני) בנאומו על פירוק המועצה הריבונית הזמנית השולטת במדינה, פיטורי הממשלה ומושלי המחוזות. טען כי במקומה תקום ממשלת מומחים לאומית שתנהל את ענייני המדינה עד לבחירות ביולי 2023. עוד הכריז בנאום על מצב חירום בכל רחבי המדינה. הבית הלבן הודיע בתגובה: "אנו דוחים את פעולות הצבא וקוראים לשחרור מיידי של ראש הממשלה ואחרים שהוכנסו למעצר בית".

אל-בורהאן הוסיף ואמר לאחר ההפיכה שימשיך לדבוק באמנות הבינלאומיות שעליהן חתמה סודאן ועל מסמך החוקתי שנוסח אחרי עידן עומאר אל-בשיר, אך השעה כמה סעיפים. בנאומו טען אל-בורהאן כי אי אפשר לתת לאף גורם או מפלגה להשתלט על המדינה. 

הבוקר החלה הפיכה צבאית במדינה ורוב חברי המועצה הריבונית של סודאן נעצרו הלילה בידי כוח צבאי. שני בכירים סודאנים אישרו את הדיווחים. בכלי תקשורת ערביים דווח כי הרופאים במדינה הכריזו על שביתה בכל בתי החולים למעט במקרים דחופים. משרד ההסברה הסודאני דיווח כי מופעלים לחצים על ראש ממשלת המעבר עבדאללה חמדוכ להוציא את הודעה התומכת בהפיכה של הכוח הצבאי, שכלא אותו.

הפגנות ברחובות חרטום. צילום: רויטרס

הצבא סגר את הגישה לבירה חרטום באמצעות צווים ועדי ראייה מסרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי כוחות צבא ומיליציות מקומיות מגבילים את חופש התנועה של תושבי העיר. מפגינים נושאים את דגלי סודאן, מקימים בריקדות ומציתים צמיגים ברחובות הבירה. בעקבות האירועים במדינה, ארצות הברית מאיימת: הבהרנו בעבר שכל שינוי בממשלת המעבר - יסכן את הסיוע האמריקני. 

בינתיים, ראש הממשלה חמדוכ קרא לאזרחים ממעונו המכותר לצאת לרחובות ו"להתנגד להפיכה". ארגון פרו-דמוקרטי, הקורא להתנגד למה שנראה כמו ניסיון הפיכה צבאית נוסף, ציין כי האזרחים סובלים משיבושים בשירותי האינטרנט וקווי הטלפון. 

המעצרים מגיעים ברקע המתח הגובר בין הפלג הצבאי לפלג האזרחי של הממשלה הסודאנית וניסיון ההפיכה הכושל בחודש יולי. בחרטום התקיימו בימים האחרונים מספר הפגנות של תומכי שני הצדדים.

לפני כשבועיים פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי הממשל האמריקני לוחץ על סודאן לחתום על הסכם נורמליזציה עם ישראל, ולכונן עימה יחסים דיפלומטיים. הלחץ מגיע אחרי שנה שבה סודאן למעשה גררה רגליים בסוגיה, בין היתר בגלל חילוקי דעות בצמרת הממשל בסודאן בין הדרג הצבאי לדרג האזרחי במדינה.

בתחילת החודש ביקרה בישראל משלחת של אנשי צבא וגורמים ביטחוניים מסודאן, שהגיעה כדי לדון בחיזוק הקשרים בין שתי המדינות. לפי דיווחים בכלי תקשורת ערביים, במשלחת היו שני גנרלים בכירים מסודאן: עבד א-רחים חמדאן דקלו, מפקד כוחות ההתערבות המהירה, ומירגני אדריס סלימאן, מנהל מערך תעשיות ההגנה.

ביולי סיכלה המועצה הצבאית בסודאן ניסיון הפיכה במדינה. על פי הדיווחים, 11 קצינים של מנגנוני הביטחון וכוחות הצבא נעצרו בעקבות האירוע. בתחילת אותו החודש הכריזה המועצה הצבאית כי סיכלה ניסיון הפיכה דומה.