-

סבתו של איתן: "ישראל לקחה לי את השריד האחרון מהבת שלי"

אתי פלג בריאיון לכאן חדשות: "אאבק עד טיפת הדם האחרונה כדי שאיתן ישאר בישראל. איה לקחה אותו כרכוש, הוא לא קיבל טיפול רפואי" • השופטת לא קיבלה את טענת הסב שישראל הייתה מקום מגוריו הרגיל של הילד וקבעה - בן השש ישוב לאיטליה. למשפחות קראה: "לא אבדה התקווה לאיחוי הקרע" • משפחת הסב: נחושים להמשיך ולהיאבק בכל הדרכים האפשריות
אמוץ שפירא ותמר אלמוג
25 באוקטובר 2021
15:05
עודכן ב 18:33

בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב קבע היום (שני) כי הילד איתן בירן, שניצל מאסון הרכבל, יוחזר למשפחתו באיטליה. השופטת איריס אילוטוביץ-סגל ציינה בהכרעתה: "בית המשפט לא קיבל את טענת הסב כי ישראל הייתה מקום מגוריו הרגיל של הקטין, ואף לא את הטענה כי לקטין היו שני מקומות מגורים רגילים – ישראל ואיטליה. הקטין, ילד כבן 6, עבר עם כל משפחתו לאיטליה כשהיה כבן חודש ימים בלבד".

סבתו אל איתן בירן, אתי פלג, אמרה בקול שבור בריאיון לתוכנית "ערב ערב" בכאן 11 כי היא מתקשה להאמין להחלטת בית המשפט. "אני מרגישה נורא. מדינת ישראל היום החליטה שהיא לוקחת לי את הנכד האחרון שהוא השריד האחרון מהבת שלי. כל ההליך בעצם נעשה במחטף מאוד גדול באיטליה. לאחרונה, בעקבות דיון שהיה במילאנו, התגלה מסמך שמראה שאיה תפרה את כל התהליך. היא ידעה את השם של השופטת, דיברה עם החברה שלה וסידרה את הכל כדי שתוכל לקחת את איתן כרכוש שלה. איתן בעצם לא קיבל טיפול רפואי חוץ מזה שהיה בבית החולים וטופל על ידי בית החולים עצמו".

עוד אמרה סבתו של איתן כי היא תמשיך "להיאבק עד טיפת הדם האחרונה" כדי שאיתן ישאר בישראל. "אנחנו מדברים על ילד בן שש. אני הסבתא, האמא של אמא שלו. מה שמעניין אותי זה שאיתן יקבל את הטיפול הנכון. האג לא האג, כן או לא חטפו, אני יודעת דבר אחד דבר פשוט - הילד הזה לא קיבל טיפול רפואי ואני מסתכלת על טובתו של איתן". אתי פלג אמרה כי לא מדובר בקרב משפחתי, וכי המטרה היא שאיתן יגדל בישראל עם שתי המשפחות. "אין פה מאבק למי איתן שייך, אלא מה שטוב לבריאות הנפשית והפיזית שלו. למה לא שואלים את הילד מה הוא רוצה? הוא פיקח. אני מתחננת בבקשה, למה לא מסתכלים על הילד?"

עורך הדין שמוליק מורן המייצג את איה בירן, דודתו של איתן ובעלת זכויות המשמורת עליו, אמר לאחר ההחלטה: "שמחים על ההחלטה, חושבים שמדובר בהחלטה מאוד נכונה, בעיקר לאיתן שצריך לחזור מהר לבית הספר ולהליך השיקומי. אין כאן מנצחים או מפסידים, המנצח היחיד בעבורנו, הוא איתן שיחזור מהר לחיים שלו. אנחנו לא מתכוונים בשום צורה לפגוע בקשר המשפחתי של איתן עם בני המשפחה האחרים ומקווים שנמצא את הדרך לעשות כן. גם השופטת הביעה דעתה ותקוותה שכך יהיה ואנחנו נכבד את זה". 

עו"ד אבי חימי המטפל גם הוא בתיק אמר כי החלטת בית המשפט ראויה נכונה צודקת ומוסרית וכי הוא מברך את בית המשפט על החלטתו. "יחד עם זאת ראוי לההבהיר שהסבא והסבתא כאבם לא גדול יותר מהסבא והסבתא באיטליה, גם הם אוהבים את איתן לא פחות ממשפחת פלג. יתרה מזאת פסק הדין מעביר מסר ברור - אף אדם לא רשאי לקחת את החוק לידיו. חטיפה מעשה פסול, יש לכבד את החלטת בית המשפט באיטליה, כך החליט בית המשפט בישראל, ואנחנו מברכים על ההחלטה".

בסוף פסק הדין קבעה השופטת כי בית המשפט לא יכול לתת יד למהלך שהיה כאן, במסגרתו הוציא הסב שמואל פלג את איתן מאיטליה. השופטת הבהירה כי טובת הקטין מחייבת קשר בין שתי המשפחות: "את הנסיבות שהובילו לכתיבת פסק הדין לא ניתן לשנות, אך תמיד קיימת הבחירה לגבי מעשים שייעשו בהמשך, יש חשיבות להתמקד במצב הרפואי והרגשי של הקטין".

בית המשפט הדגיש כי המינוי של דודתו של בירן באיטליה לאפטרוסופית נעשה אחרי בחינה מעמיקה, ובדיקת טובתו של הקטין, וכי הסב שמואל פלג הפר את זכויות המשמורת. בית המשפט לענייני משפחה דחה גם את טענות הסב שיש חשש לנזקים שיגרמו לו מחזרתו לאיטליה. נוסף לכך, שמואל פלג יחויב לשלם הוצאות ושכר טרחה בגובה 70 אלף שקלים. 

תמצית פסק הדין

משפחת פלג, שצפויה לערער על פסק הדין, הגיבה: פסק הדין של בית המשפט למשפחה עסק אך ורק בשאלת הרחקתו של הקטין מאיטליה והגעתו לישראל, ולא בשאלות בעניין טובתו ועתידו של הקטין. לצערנו, אפשרויות ופתרונות שעלו על הפרק, בדבר קשר של הקטין עם שתי המשפחות לא מוצו כראוי ועד תום.המשפחה נחושה להמשיך ולהיאבק בכל הדרכים האפשריות, למען טובתו של איתן, רווחתו וזכותו לגדול בישראל כפי שהוריו ייחלו".

בחודש ספטמבר סבו של איתן מצד אימו, שמוליק פלג, הביא אותו לישראל מבלי לידע את דודתו מצד אביו באיטליה, שמונתה לאפוטרוסופית עליו לאחר האסון. הדודה, איה בירן-נירקו, הגישה תלונה על חטיפה במשטרת איטליה ובהמשך הגיעה לישראל. בדיון שהתקיים לפני כחודש בבית המשפט לענייני משפחה הסכימו שני הצדדים על הסדרי ראייה הדדיים עד לדיון הבא. 

איתן נפצע באורח קשה בתאונת הרכבל הקטלנית שאירעה בחודש מאי בצפון איטליה וגבתה את חייהם של 14 בני אדם. הוא היה הניצול היחיד בתאונה מבני משפחתו שנהרגו - הוריו, עמית וטל בירן, זוג ישראלים שלמדו ועבדו באיטליה, אחיו בן השנתיים תום וסבה וסבתה של אימו שהגיעו לביקור. איתן, שאושפז בבית חולים מקומי, שב להכרה כמה ימים לאחר התאונה.