מצבתו של מרטין דוידוביץ' בצ'כיה
צילום: דובר צה"ל

עצמותיו של חלל הצנחנים הראשון יועלו היום לישראל מצ'כיה

מרטין דוידוביץ' נפל ליד פראג ב-1948 והוכר כחלל צה"ל לאחר עדויות שקבעו כי נהרג במהלך קורס צניחה • ראש אכ"א: "רואים את הבאת עצמותיו כחוב מוסרי" • ראש אגף משפחות והנצחה: "מרטין שרד את השואה והצטרף ללוחמי צה"ל שהתאמנו לקראת עליתם לישראל. חלם להגיע לארץ - אבל נפל כאן" • הוא יובא למנוחות ביום חמישי בבית העלמין הצבאי בהר הרצל
איתי בלומנטל
25 באוקטובר 2021
16:04

עצמותיו של מרטין דוידוביץ', לוחם הצנחנים שנפל בשנת 1948 במהלך אימון שקיימו לוחמי היישוב העברי ויהודים סמוך לפראג, יועלו היום (שני) לישראל מצ'כיה. דוידוביץ' לא חוייל באופן רשמי, אך הוכר כחלל צה"ל בשנת 2001, הראשון של הצנחנים, לאחר עדויות שקבעו כי נהרג במהלך קורס צניחה צה"לי בצ'כיה. עצמותיו מובאות לארץ על ידי משלחת של הצבא ומשרד הביטחון. הוא יובא למנוחות ביום חמישי בבית העלמין הצבאי בהר הרצל בהשתתפות כ-60 מבני משפחתו.

שרד את השואה וחלם לעלות לישראל. חלל הצנחנים הראשון מרטין דוידוביץ'. (צילום: דובר צה"ל)

ראש אכ"א, אלוף יניב עשור, אמר: "אנחנו רואים את זה כחוב מוסרי להביא את דוידוביץ' לקבורה בישראל - זה הציווי שלנו להשיב את השבויים הנעדרים וכל חללי צה"ל שמקום קבורתם לא נודע. היום הגענו לארון, מצאנו את גופתו, ובכך נשלים את המשימה".

"מרטין נפל בימים הראשונים של צה"ל", סיפר ראש אגף משפחות והנצחה במשרד הביטחון, אריה מועלם, ליד קברו של דוידוביץ'. "הוא שרד את השואה והצטרף ללוחמי צה"ל שהתאמנו לקראת עליתם לישראל.

"הוא חלם להגיע לארץ אבל נפל כאן, ואנחנו מביאים עכשיו את עצמותיו לקבורה", המשיך מועלם. "מישהי מבני משפחתו שגרה בארה"ב פנתה אלינו לפני מספר שנים ומאז התחלנו בתהליך מול הרשויות בצ'כיה. בגלל הקורונה התהליך התעכב בשמונה חודשים - אבל עכשיו אנחנו משלימים את המשימה". במקום קברו הנוכחי של דוידוביץ' בצ'כיה תוצב אנדרטה לזכרו, אותה הביאה המשלחת במיוחד מישראל.

מצבתו של מרטין דוידוביץ' בצ'כיה. (צילום: דובר צה"ל)

דוידוביץ' נולד בשנת 1927 בעיירה ז'דנובו שבמזרח צ'כוסלובקיה, כיום בשטח אוקראינה. הוא למד ב"חדר" בעיירה שבה גדל, ובהמשך היה פעיל בתנועת "השומר הצעיר". בשנת 1938 עבר המחוז שבו התגורר לשליטת הונגריה וב-1944, כשגרמניה הנאצית את הונגריה, הוא נשלח לאושוויץ והגיע למחנה מאוטהאוזן שם עבד כחייט במהלך המלחמה. שלושה מאחיו נספו בשואה.

במהלך מלחמת העצמאות, סייעה צ'כוסלובקיה לצה"ל והעבירה לישראל נשק ותחמושת. כחלק מאותו סיוע, נפתח ביולי 1948 קורס הצנחנים הראשון של צה"ל בבסיס צנחנים צפונית לפראג, שאליו הצטרפו לוחמים מהיישוב העברי ויהודים שטרם עלו לישראל. אחד מהם היה מרטין דוידוביץ', שהצטרף לקורס בפיקודו של המשורר החיים גורי שכלל מפקדים מההגנה ואנשי צבא צ'כוסלובקים. ב-18 באוגוסט 1948, בהיותו בן 21, נהרג דוידוביץ' מכדור שנפלט עליו מאחד המדריכים בתאונת אימונים.