-
צילום: אי-פי

גורם ביטחוני: צה"ל יצטרך לפעול כדי להשיב את העליונות בסוריה

חשש בישראל מצמצום חופש הפעולה של חיה"א בסוריה, בשל שיפור מערכות ההגנה • ההחלטה לחדש את האימונים לתקיפה באיראן: בתיאום עם הדרג המדיני
איתי בלומנטל, רועי שרון וגילי כהן
25 באוקטובר 2021
19:52
עודכן ב 20:16

איום הטילים האיראניים בסוריה: ‏גורם ביטחוני ישראלי אמר היום (שני) שחיל האוויר יצטרך להחליט בקרוב אם לבצע פעולה מקיפה נגד מערך ההגנה האווירי הסורי, כדי לשמר את העליונות הישראלית באזור - כך פורסם בחדשות הערב בכאן 11. 

בישראל מודאגים מצמצום חופש הפעולה של חיל האוויר בסוריה, בין השאר בגלל שיפור טכנולוגי בסוללות הנ"מ מתוצרת רוסיה ואיראן - שבשימוש חיל האוויר הסורי. בתקיפות האחרונות שמיוחסות לישראל בסוריה נורו עשרות טילי נ"מ לעבר המטוסים הישראליים בזמן התקיפה, דבר שמטריד מאוד את חיל האוויר הישראלי.

בעקבות המציאות החדשה, שונו לאחרונה תוכניות התקיפה בסוריה כדי להקשות על מערך הנ"מ הסורי בפעילות ישראלית, בעיקר נגד מתקנים ואתרים של משמרות המהפכה ואיראן, שממשיכים להתבסס בסוריה וברחבי המזרח התיכון. 

מוקדם יותר הותר לפרסום שכוחות סוריים ביצעו ירי לעבר מטוסי חיל האוויר הישראלי שפעלו בשמי סוריה, באמצעות ירי מסוללת טילים שיוצרה באיראן. סוללת הטילים הותקפה וככל הנראה הושמדה. האירוע המדובר התרחש לפני כשנה וחצי. עוד פורסם שבחיל האוויר החלו בשינוי תוכנית האימונים, דבר שלא נעשה מ-2016, כחלק מהיערכות לקראת תקיפה אפשרית באיראן

ההחלטה לחדש את האימונים לקראת תקיפה אפשרית באיראן התקבלה בתיאום עם הדרג המדיני – שר הביטחון, ראש הממשלה ושר האוצר – ועברה אישור קבינט. ההחלטה התקבלה לאחר חילופי הנשיאים בבית הלבן על ידי ראש הממשלה הקודם בנימין נתניהו, אבל לא התאפשרה בגלל שלא עבר תקציב. האימונים אמורים להתחיל ברגע שיעבור התקציב החדש.

בכיר ישראלי סבור שגם אם איראן תשוב למשא ומתן בווינה בשבועות הקרובים, תישאר השאלה המרכזית: מה יקרה עם פעילות העשרת האורניום של איראן בזמן השיחות על הסכם הגרעין? עוד הוא העריך שאיראן מושכת את החבל, אך היא תשוב לשולחן המשא ומתן בסופו של דבר. מוקדם יותר אמר השליח האמריקני לעינייני איראן, רוברט מאלי, שארצות הברית נערכת לאפשרות שאיראן לא תשוב להסכם הגרעין.