בית המשפט העליון, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פוליטיקה, יצרים וייצוג: כך נראה הקרב על העליון | עוד יום

רשימה ארוכה של מועמדים לכתר יגיעו החל ממחר לוועדה לבחירת שופטים ויפרשו את משנתם, בתקווה להתמנות לשופטים של בית המשפט העליון
עוד יום עם גילי כהן ותמר אלמוג
26 באוקטובר 2021
07:17

השבוע מתחיל שלב הריאיונות בדרך לעליון. רשימה ארוכה של מועמדים לכתר יגיעו לוועדה לבחירת שופטים, הראשונים שבהם כבר מחר. הם יפרשו את משנתם, בתקווה להתמנות לשופטים של בית המשפט העליון.

האזינו לפרק בהסכת "עוד יום" בהגשת גילי כהן ותמר אלמוג

הטייטל מחייב אבל יש עוד הרבה מאחוריו. זה לא ריאיון עבודה, זה הרבה מעבר לו. יש גם פוליטיקה, יצרים, מחשבות על ייצוג ועל זהות, על שמרנות ואקטיביזם והרבה מילים גבוהות - אבל גם תכלס. מדובר בסוף באנשים שיהיו בראש הפירמידה של מערכת המשפט בישראל. אלו שיתעסקו בסוגיות אישיות וקורעות לב - אבל גם במקרי בוחן ותקדימים חוקתיים דרמטיים. מי שיהיו אחראים על הצדק.

כשמה, הוועדה לבחירת שופטים נועדה לבחור שופטים לבית המשפט העליון, שכבר נמצא בהרכב חסר. אמורים להיות בו 15 שופטים, ויש בו כרגע 13. כבר כמעט חצי שנה חסרים שני שופטים לבית המשפט העליון. אבל עכשיו הוועדה תנצל כנראה את ההזדמנות לא למלא רק את השניים האלה, אלא לעשות "עסקה" לבחירת ארבעה שופטים, כלומר במקום השופטים בדימוס חנן מלצר ומני מזוז ובמקום שני שופטים שיפרשו בעוד כמה חודשים - ניל הנדל וג'ורג' קרא.

מצד אחד יותר קשה לכאורה להסכים על ארבעה, אבל זה בעצם הרבה יותר פשוט, כי קל יותר להגיע להסכמות. בדרך כלל כשיש יותר שופטים ושופטות שאפשר לבחור, מגיעים להסכמות יותר בקלות. סביר מאוד שלאור העובדה ששופט ערבי יחיד פורש - ג'ורג' קרא, וברשימת המועמדים לעליון ישנו שופט ערבי יחיד גם כן - חאלד כבוב, בחירתו לתפקיד מובטחת, לכאורה.

נוסף לכך, קשה לדמיין מצב שלא תיבחר לפחות אישה אחת, כשהדיבור הוא על שתי שופטות. אם ניקח הימור זהיר נוסף, יש סיכוי מאוד גדול שיבחר מישהו שלא מגיע ממערכת השיפוט - לא שופט או שופטת.

הוועדה לבחירת שופטים אמורה לייצג את שלוש הרשויות ואת מקצוע עריכת הדין. היא מורכבת משר המשפטים גדעון סער ושרת הפנים איילת שקד - שמייצגים את הממשלה, את הכנסת מייצגים חברת הכנסת אפרת רייטן ממפלגת העבודה וחבר הכנסת שמחה רוטמן מהציונות הדתית - שניהם אגב, עורכי דין. בוועדה חברים נציגי לשכת עורכי הדין - עו"ד מוחמד נעמנה ועו"ד אילנה סאקר. אליהם מצטרפים נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות ושני שופטים מבית המשפט העליון.