משטרה
צילום: רועי עלימה, פלאש 90

הנערה שאמה חשודה בסרסור בה לכאן חדשות: "הפילו עלינו תיק מטורף, אין לי מושג למה עצרו את אמא שלי"

מעצרה של האם החשודה שתיווכה לזנות את בתה הוארך בארבעה ימים, היא אמרה לשופט: "לא לקחתי שקל מהילדה" • בין העצורים גם בן זוגה של בת ה-15 • הנערה שהתה במסגרת נעולה לנוער ושוחררה ממנה בהוראת בית משפט לקהילה לפני כשמונה חודשים, תוך התנגדות גורמי רווחה
איתי שיקמן ויואב בורוביץ'
26 באוקטובר 2021
09:59
עודכן ב 17:54

משטרת תל אביב עצרה הבוקר (שלישי) תושבת אור יהודה כבת 40 בחשד שתיווכה לזנות את בתה, נערה בת ה-15 וסרסרה בה, מעצרה הוארך בארבעה ימים. הנערה אמרה לכאן חדשות בתום הדיון: "כל הסיפור הזה הוא שקר. אין לי מושג למה עצרו את אמא שלי. הפילו עלינו תיק מטורף". ברווחה פנו היום לבית המשפט באופן בהול כדי להעביר את הנערה למעון נעול אך השופט קבע כי הדיון יתקיים ביום חמישי ועד אז היא תשהה אצל סבתה.

האם התפרצה בדיון להארכת מעצרה וצעקה לעבר השופט: "שאני אמות לא לקחתי שקל מהילדה שלי. אני אמות ואני לא אקח". עימה נעצרו גם שישה גברים בשנות ה-40 לחייהם בחשד שהזמינו את "שירותי הליווי" של הקטינה, תוך הדחתה לזנות וגם לסמים. בין העצורים גם בן זוגה של בת ה-15. 

החקירה נפתחה כשלידי המשטרה הגיע מידע על הזמנת שירותי מין של קטינה, חלקם דרך אתר אינטרנט וחלקם דרך אימה. במשך חודשים ארוכים הנערה לא הגיעה לבית ספר, כשבזמן הזה סרסרה בה אימה. הכסף שקיבלה מימן את בני משפחתה - אימה וילד נוסף.

הנערה שהתה במסגרת נעולה לנוער ושוחררה ממנה בהוראת בית משפט לקהילה לפני כשמונה חודשים תוך התנגדות של גורמי רווחה. תחילה היא נשלחה לבית ספר רגיל, אך נשרה ממנו ולאחר מכן הועברה למסגרת ייעודית לנוער בסיכון. מתחילת שנת הלימודים הנוכחית היא פקדה את ספסל הלימודים מעט מאוד פעמים. המשפחה אינה מוגדרת קשת יום או בעלת פרופיל רווחה מובהק והיא מוכרת לשירותי הרווחה רק בשנים האחרונות.

בעיריית אור יהודה אמרו הבוקר כי הם רואה בחומרה רבה את המקרה המזעזע וכי מדובר במקרה שהוא לא פחות מאשר "כתובת שהייתה על הקיר". בהודעתה מתחה העירייה ביקורת על מערכת בתי המשפט: "לפני כמה חודשים פנינו לבית המשפט בהמלצת גורמי הרווחה והעובדים הסוציאליים בעירייה, כדי שלא לאפשר את חזרת הילדה הביתה מהמסגרת שבה שהתה והגנה עליה. לצערנו הרב, החליט בית המשפט שלא לקבל את עמדתנו. הגורמים המטפלים בעירייה סברו שההחלטה שהתקבלה שגויה, תמהו לפשר החלטת בית המשפט, ואף הביעו את העמדה הזו אל מול השופט. משחזרה הנערה אל הקהילה, פעלו הן באגף לשירותים חברתיים וקהילתיים, הן באגף החינוך לשילובה של הנערה. מקרה זה חייב להדליק נורה אדומה למערכת המשפט שעליה להיות קשובה לאנשי המקצוע, האנשים שמלווים ביומיום את המשפחות, מכירים היטב את חוזקותיהם וחולשותיהם, ויש בידם למנוע את המקרה הבא". ראש העיר, ליאת שוחט, הנחתה את גורמי הרווחה והחינוך בעירייה להמשיך וללוות את הנערה ולסייע בכל מה שיידרש.

במשטרה טרם הגיעו לכמה חשודים נוספים. הנערה לא נמצאת כעת ברשות האם. עורך דינה של האם, עו"ד ניר אלפסה, אמר כי היא משתפת פעולה עם המשטרה ומכחישה את ההאשמות.