הכוורת

הכירו את הכוורת

סדרת תסכיתים בת חמישה פרקים על עולם הפשע בשכונת כרם התימנים בתל אביב, בסוף שנות ה-70 ותחילת ה-80. משתתפים: אורי גבריאל, גבי עמרני, אוולין הגואל ועוד. הסדרה הוקלטה בטכנולוגיית סאונד חדשנית בתלת ממד 8. מומלץ להאזין באוזניות
מערכת כאן
03 בנובמבר 2021
08:58

"הכוורת" היא סדרת תסכיתים בחמישה פרקים, על עולם הפשע בשכונת כרם התימנים בתל אביב, בסוף שנות ה-70 ותחילת ה-80. | ימי רביעי בכאן הסכתים.

רוצים לדעת יותר על אנשי הכרם?  רוצו לתערוכת "עמק הפרחים" בבית העיר תל אביב

הפרקים שהוקלטו בטכנולוגיה מיוחדת מבוססים על סיפורים אמיתיים. הקולות הם של כמה מהשחקנים המובילים בישראל (אורי גבריאל, אוולין הגואל, יניב ביטון), והדמויות מבוססות על גיבורי תרבות ששלטו ברחובות הכרם, וגם בצהובוני התקופה. את פרקי הסדרה נלווה בסדרת כתבות עם הסיפורים האמיתיים שעמדו מאחוריהם.

אלו דמויות המפתח שנפגוש בסדרה (חלק מהשמות שונו במהלך העבודה על הסדרה והכתבות):


רחמים "גומדי" אהרוני

רחמים הוא יליד שכונת התקווה, בעל מימדי גוף קטנים ולכן כונה גומאדי. באמצע שנות ה-60 כשהיה בשנות ה-20 לחייו הוא נחשב לאחד הבוסים של הכרם. היה לו מפעל "בר-בקר" בבת-ים ועוד עסקי שוק שחור וסחר בסמים. טוביה אושרי עבד תחתיו לפני שהפך לעצמאי בעסקיו. גומאדי התפרסם בעיקר אחרי שוד הברינקס, ועוד יותר אחרי רצח עמוס אוריון (ביולי 1980) שבוצע על-ידו וע"י אושרי. הוא הצליח לברוח מהארץ אבל נתפס, הוסגר מאיטליה, ונשפט למאסר עולם. הוא שוחרר בתחילת שנות ה-2000 וחזר לעבירות סמים. ב-2002 הוא הורשע ל-12 שנה, השתחרר ב-2014 עקב מצבו הבריאותי ונפטר ב-2016. עליו נאמר במסגרת כתבה בעובדה ב-2015 המשפט המפורסם - "רחמים לא ידע".

צילום: ציון ציפריס - העולם הזה

טוביה אושרי "הסנדק"

טוביה נולד ב-1937 בכרם. השכונה היתה אז פעילה מאד במסגרות הלח"י והאצ"ל שתכננו פיגועים נגד הבריטים וחיפשו מקומות מסתור. הוריו של אושרי חלמו שיהיה תלמיד ישיבה והוא אכן למד בבית ספר דתי, אך לאחר שאחד ממוריו היכה אותו בסרגל - הוא נטש את החדר לטובת הקיבוץ. ב-1954 התגייס לגולני, ישב בכלא לאחר שסירב לגשת להכנה לקורס מ"כים, וכעבור 14 חודשי שירות שוחרר מהצבא והחל את דרכו כאיש עסקים. למשטרת ישראל לקח כמה שנים טובות להבין שאושרי הוא לא סתם עוד איש עסקים לגיטימי, ומאחורי החזות החייכנית והעיניים המהפנטות עומד ככל הנראה אדם שהפעיל רשת להברחת סמים ממערב אירופה לישראל. בכמויות לא הגיוניות. שנות ה-70 היו שנות השיא של אושרי. בימים ההם הוא בילה בעיקר לצד שותפו רחמים גומדי, שהיה לפני הכל חבר בלב ובנפש. אי אפשר היה להפריד בין השניים שהפכו לבעלים של מפעל בר בקר בבית ים. ב-1980 הורשע יחד גומאדי ברצח עמוס אוריון. לאחר 16 שנות מאסר וקציבת עונשו, שוחרר ממאסרו והחל לנהל חנות בשוק הכרמל שבתל אביב. ב-2019 הלך לעולמו בגיל 82.

 

צילום: כאן ארכיון

ישראל (אלי) מעוז

ישראל מעוז נולד בשכונת שבזי ונחשב לאחד המלכים של כרם התימנים. מי שהיה באמצע שנות ה-60 השוער של שמשון תל אביב הוא גם אחד הבנים הצעירים של משפחת מעוז שנחשבה למשפחת פשע חזקה בכרם שחלשה על עסקי דמי החסות. הוא ייסד את חברת "מעוז" שנתנה הגנה למפורסמים והתרחבה במהירות לשמירה על מועדונים ומסעדות ועוד. מעוז כונה "המאבטח הראשון של לילות ת"א".


עפרה נהרי - "החתולה השחורה"

עפרה גדלה בימי הזוהר של שנות ה-70. אביה, שמואל "הקינג" היה מכנופיית הכרם, בעל בתי הימורים רבים, מקומות למכירת אלכוהול ומבעלי שמשון ת"א. עפרה נהגה לעבוד עבור אביה. ההתמחות שלה היתה להביא מידע על אנשים, איפה הם מסתובבים – מתי כדאי לשדוד אותם ועוד. בשנת 1976, אביה מפעיל עליה לחץ להתחתן עם גדעון מלמד, סוחר אמיד, בעל חנויות נעליים באזור התחנה המרכזית ובכך להוציא את עצמה סופית מעולם הפשע. עפרה מתארסת כמצוות אביה, אבל ממשיכה לשמור אמונים בסתר לאהוב ליבה, סאני טרגנו, עבריין משכונת התקווה. למורת רוחו של אביה היא ממשיכה להפגש איתו בכלא ולשתף פעולה בפשעיו. ב-1978 היא מסתבכת במבצע להברחת סמים ומקבלת גזר דין של שבע שנות מאסר בכלא האמריקאי.

דמויות נוספות:

רב פקד יונה סירקיס "שתום העין" - מפקד בילוש תל אביב האגדי שהיה אימת הפושעים בשנות ה70-80.
עמרם "המג'נון" - מו"רי תימני בידו האחת וסוחר על של סמים ביד האחרת. שולט בלעדית על המכירה במטע.
יוסי "פלמידה" - דייג בעברו שטען לכתר השליטה במכירת הסמים בכרם. גופו גדל מימדים ועל זרועותיו קעקועים של דגי פלמידה.
עודד קליפצקי "הפולני" - המחסל של כנופיית הכרם.
עמוס אוריון "דיסקו" - נשלח על ידי טוביה ורחמים לבצע שוד ברינקס שהסתבך. הוא יצא מהכלא לנקום בהם אך מצא את מותו בפרשת הרצח הכפול.
שאול צלקת - בעליו של פונדק שאול בכרם. מספרים שפעם הוא הרג חמור בנגיחה.
מרדכי צרפתי "מנטש" - מראשי סניף מפא"י בתל אביב ובכיר בהסתדרות מיודד עם כנופיית הכרם.
שמואל "הקינג" - מבעלי שמשון תל אביב ומהשולטים בשוק הכרמל. כפוף לטוביה ורחמים בכנופיית הכרם. אביה של עפרה נהרי.
יחזקאל אסלן - מגדולי העבריינים בשנות ה90, בעליה של מסעדת "שיפודי התקווה".

בחזרה לעמוד הראשי >>